PROFESOR FIZIKE OBJAŠNJAVA: Zašto se Saint Laurentova cipela nije slomila tijekom revije

by | 18 ožujka, 2017

Mnogi, kada ulaze u svijet mode, smatraju kako su matematika i fizika nevažne u ovom području. Možda je tako bilo prije, no nova revija kuće Saint Laurent pokazuje nam da se stvari mijenjaju. Kako bismo razumjeli radnu dinamiku nove linije cipela brenda Saint Laurent, moramo razumjeti neke osnovne zakone.

U svojoj drugoj kolekciji, Anthony Vaccarello prikazao je set blistavih čizama, krcatih disko-kuglama za “Studio 54″ glamurozan efekt. No, pozornost su ukrale cipele koje nemaju tradicionalnu petu. Umjesto toga, drška je bila spojena na uređenu petu koja je ležala ravno na podu. Hodanje u takvim cipelama izgleda jako bolno i gotovo nemoguće, no očito je moguće ako su modeli uspjeli. Kako?

Profesor fizike na ”Columbia Fakultetu”, Michael Tuts, izjavio je: ”U osnovi, stopalo radi pritisak sile na dršku. Ta sila se onda prenosi na ravnu petu, koja pak djeluje silom na tlo, s oba kraja ravne pete. U tom smislu, ne razlikuje se od običnih cipela gdje stopalo isto prozvodi silu na dršku, a drška onda radi pritisak na tlo kroz stvarnu vertikalnu petu.”

No, postoji li mogućnost da nove cipele brenda Saint Laurent iznevjere? Profesor Tuts imao je nekoliko teorija, koje uključuju i sljedeću ilustraciju koja objašnjava kako nove cipele funkcioniraju.

ILUSTRACIJA

”Ako gledamo iz perspektive fizike, postoji zabrinjavajući podatak. Drška, to jest nova peta, mora biti dovoljno dugačka kako bi omogućila stabilnost. Ako je prekratka, postoji opasnost od pada unatraške, no ako je dovoljno duga, onda to daje stabilnost pri hodu. Drugim riječima, peta i drška moraju biti jednake duljine kako bi se osigurala stabilnost.”

Dobra fizika radi dobru cipelu. I da, profesori su bili u pravu, matematika i fizika će jednoga dana biti korisne u stvarnome svijetu.

Emma Matković