Topli, jednostavni i zdravi recepti s bundevom – kraljicom jeseni
Osim što je ukusna, bundeva je bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, poput vitamina A, C, E i kalija. To su svakako dobrobiti zbog kojih ju obo...
Možete utjecati na to kako i kad jedete za bolju noć i manje dugoročnih zdravstvenih rizika jer prehrana je itekako ključna za kvalitetu i količinu sna.
Kronična iscrpljenost i nedostatak sna mogu utjecati na endokrini i kardiovaskularni sustav, a s vremenom to može dovesti do razvoja promjena u metabolizmu glukoze u krvi, kao i kardiovaskularnoj funkciji.
Na primjer, nedostatak sna povezan je s povećanim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti, kao i moždanog udara – piše portal mindbodygreen.com.
Hrana koja sadrži sastojke koji potiču san, poput triptofana koji se nalazi u jajima, tofuu i puretini, pretvara se u serotonin u mozgu za lakše opuštanje.
Magnezij koji se nalazi u orašastim plodovima i sjemenkama podržava opuštanje glatkih mišića i mirniji san. S druge strane, postoji nekoliko vrsta hrane, pića i stilova života koji ga mogu u potpunosti pokvariti.
Kofein je snažan stimulans koji može ostati u tijelu i do šest sati nakon konzumacije. Zato je najbolje izbjegavati kofeinske napitke poput kave, energetskih pića ili čak čaja nakon popodnevnih sati.
Iako neki ljudi kažu da im za san ne smeta doba dana kad piju kavu, preporuka je da svakako izbjegavate kasno ispijanje ovog napitka te se radije prebacite na biljne čajeve bez kofeina.
Hidracija je važna, no pretjerano pijenje vode neposredno prije odlaska na spavanje može vas buditi tijekom noći zbog potrebe za noćnim mokrenjem.
Pokušajte unos tekućine rasporediti tijekom dana, a tijekom večeri piti minimalne količine.
Iako alkohol može stvoriti osjećaj opuštenosti i pomoći vam brže zaspati, on narušava prirodne faze sna. Alkohol može uzrokovati buđenje usred noći, dehidraciju i smanjiti kvalitetu dubokog sna.
Samim time bit ćete neispavani, a postoji velik broj istraživanja koji podržavaju ne više od jednog alkoholnog pića dnevno.
Hrana bogata mastima zahtijeva više vremena za probavu, što može dovesti do nelagode i otežati uspavljivanje. Večernji obrok neka bude laganiji pa birajte salate, povrće, integralne žitarice i nemasni proteini su dobar izbor.
S druge strane, konzumacija šećera neposredno prije spavanja može uzrokovati nagli porast i pad razine glukoze u krvi, a to potencijalno dovodi do nemira i buđenja tijekom noći. Umjesto slatkiša, odaberite voće ili jogurt.
Foto: Pexels