Negativan samogovor iznimno šteti vašem zdravlju – promijenite ga

Samogovor je iznimno važan jer predstavlja vas kao osobu

by | 27 lipnja, 2021
samogovor, negativan samogovor

Pazite li na svoj samogovor? Je li on u većini slučajeva pozitivan ili negativan? Za vrijeme budnosti, sve ono što govorite održava vas i vaše ponašanje. Pozitivan samogovor je upravo onakav kako i sama riječ kaže – pozitivan. To je alat kojim ćete povećati svoje samopouzdanje i izbaciti negativne misli iz svoje glave. Međutim, negativan samogovor može biti iznimno štetan za vaše zdravlje. Primjerice, “Jako sam debela”, “Užasno izgledam u ovoj haljini” i slično, što mnoge žene uobičavaju govoriti, a zapravo ne razumiju koliko time umanjuju važnost sebe kao čovjeka te si istovremeno rade štetu.

Unutarnji glasovi izrazito su moćni, kako kaže dr. Ethan Kross, psiholog i neuroznanstvenik. Ono što vas može učiniti sretnima i uspješnima istovremeno može i naštetiti vašem zdravlju. Unutarnji glasovi svojevrsni su podsjetnici – verbalne misli o nečemu što morate učiniti, zapamtiti… Često to znači i vaš unutarnji monolog. Međutim, kad progovorite, i to u negativnom kontekstu, u velikoj mjeri utječete na svoje psihičko i mentalno zdravlje. Primjerice, kad vježbate za neki govor ili prezentaciju, vi unaprijed određujete to što ćete izgovarati na toj istoj prezentaciji. Slična je situacija i s konkretnim, svakodnevnim stvarima. Nažalost, često ljudi ni ne shvaćaju da upotrijebljavaju negativan govor o sebi jer im to prijeđe u svojevrsnu naviku. Upravo zato je važno osvijestiti se i promijeniti.

Negativan samogovor možete primijetiti u situacijama kad počnete kritizirati sebe i uvlačiti se u petlju negativnog razmišljanja o sebi. Jedna loša misao i govor vodi do druge i time zapravo štetite samo sebi jer lavinom loših kritika još dublje padate u depresiju i stres. Kad je govor negativan, s vremenom će vam narušiti samopouzdanje, a vi ćete ga ponavljati sve češće i biti usmjereni samo na negativne misli koje će prevladati pozitivne.

Pokušajte se koncentrirati na vještinu brzog prebacivanja iz negativnog u pozitivno stanje, to jest rečenice. Postoji još jedna tehnika koju primjenjuju i mnoge poznate osobe kao što su Jennifer Lawrence i LeBron James, a to je da razgovarate sami sa sobom kao druga ili treća osoba. Dakle, u svojoj glavi razgovarajte sa sobom koristeći svoje ime. Time postajete objektivniji i pametnije razmišljate te si zapravo dajete bolji savjet kako se nositi s problemima.

Postoje još druge razne taktike i metode kojima možete postići red u svojoj okolini, kao što je primjerice organizacija vašeg fizičkog prostora, provođenja vremena u prirodi, planinarenje. Sve to smanjuje mogućnost negativnog samogovora i pozitivno utječe na vas.

Zapamtite, pozitivan samogovor donijet će pozitivniji svijet vama i drugima oko vas. Teško je uvijek reagirati kako treba na neke stvari i kontrolirati ih (to je zapravo nemoguće), ali je moguće promijeniti način na koji ćete reagirati u vezi stvari i situacija vezanih uz vas.

FOTO: Karolina Grabowska/Pexels