Ovo su namirnice koje podržavaju zdravlje hormona

by | 6 ožujka, 2025
Namirnice koje podržavaju ravnotežu hormona

Kao žene, moramo si priznati da dobra ravnoteža hormona nije samo važna za zdravlje već i za dobro raspoloženje. Hormoni su regulatori našeg organizma, od metabolizma, sna i plodnosti do brojnih drugih procesa. Znamo i same koju muku mučimo ako se poremeti rad hormona.

Jasno nam je da je za dobru regulaciju hormona važan zdrav životni stil. I dok stalno slušamo što trebamo izbaciti ili smanjiti u prehrani, kako štetne navike poput alkohola i cigareta dodatno uništavaju naše hormone, zapravo nekad želimo čuti što smijemo i što je poželjno.

Donosimo top namirnice koje je poželjno uvrstiti u svakodnevnu prehranu kako bi dale dodatnu podršku našim hormonima. Ako već neke od tih namirnica redovito konzumirate, zaslužile ste smiješak na licu, a ako ne, evo prilike da pronađete mjesta za ovu hranu u svojoj kuhinji i hladnjaku. 

Prehrana za hormonsku ravnotežu

Poželjne masti u prehrani

Iako su našem tijelu potrebne zasićene i nezasićene masti, s modernom prehranom poremetili smo ravnotežu ovih vrsta masti pa tako u prekomjernoj količini unosimo zasićene, a premalo nezasićene masti. Zasićene masti dolaze iz životinjskih namirnica i to pretežito raznih prerađevina, iz slatkiša, grickalica, kolača, brze hrane, pekarskih proizvoda. Popis je dugačak, a nezasićene masti, posebice omega-3 masne kiseline djeluju protuupalno.

Pročitajte: Četiri navike koje prirodno podržavaju hormonalno zdravlje

Uvrstite u svoju prehranu maslinovo ulje koje, osim u salate, možete koristiti za dinstanje. Koja šnita avokada u fit sendviču ili kajgani te nekoliko badema ili oraha za snack već su dobar iskorak prema povećanju unosa ovih masti. Naime, hormoni se, osim iz kolesterola, proizvode iz masti, a kad ih već moramo unositi, svakako želimo da ne djeluju proupalno već protiv upalnih procesa u organizmu. 

Dovoljan unos proteina iz različitih namirnica 

Proteini nisu samo meso ili sve više popularni proteinski mliječni proizvodi. Proteine računamo iz svih namirnica, a najbolje je kad je naša prehrana raznolika jer smo sigurni da ćemo tijelu dati sve što mu je potrebno. Oni igraju ključnu ulogu u proizvodnji i funkciji hormona, a brojni hormoni građeni su od aminokiselina, odnosno gradivnih jedinica proteina. Posebice se tu ističu hormon rasta, inzulin, glukagon, leptin i grelin. Pri tome, leptin našem mozgu signalizira da smo siti, dok grelin djeluje obrnuto. Aminokiselina tirozin posebno je bitna za hormone štitnjače, a nalazi se u piletini, ribi, siru i jajima. Triptofan je prekursor hormona sreće, a kako utječe i na kvalitetan san, u večernji obrok uvrstite proteine kao što su puretina, mahunarke i jaja. Aminokiselina arginin iz ribe, mahunarki i orašastih plodova potiče lučenje hormona rasta, a aminokiseline leucin i izoleucin iz pretežito životinjskih namirnica sudjeluju u regulaciji inzulina. U konačnici, aminokiselina metionin iz ribe, jaja i piletine bitna je kod uklanjanja viška hormona iz tijela. 

Namirnice koje podržavaju ravnotežu hormona

Složeni ugljikohidrati u službi reproduktivnog zdravlja 

Drage žene, zaboravite strah od ugljikohidrata i debljanja od istih. Jasno nam je da jednostavne ugljikohidrate poput slatkiša, brze hrane, grickalica i pekarskih proizvoda treba svesti na minimum. Međutim, jedna četvrtina tanjura u glavnim obrocima ispunjena kvinojom, zobenim pahuljicama, batatom, mahunarkama poput leće osigurat će nam vitamine, minerale, vlakna i ponešto proteina. Upravo zahvaljujući vlaknima, ovi ugljikohidrati ne izazivaju nagle skokove razine glukoze u krvi, što znači da će se slabije lučiti hormon stresa kortizol čije je lučenje veće kad razina glukoze naglo padne u krvi. Složeni ugljikohidrati stabiliziraju, uz inzulin, i estrogen, čime se održava zdrav menstrualni ciklus. Također, potiče se proizvodnja progesterona zaduženog za regulaciju ciklusa. Vlakna iz složenih ugljikohidrata poput mahunarki i cjelovitih žitarica uklanjaju višak estrogena koji u prevelikim dozama uzrokuje bolne menstruacije i akne. 

Ne zaboravite i na ostale cjelovite namirnice

Sjemenke kao što su one lana, chia, suncokreta, sezama i buče apsolutno su poželjne u prehrani, baš kao i bobičasto voće koje obiluje antioksidansima. Fermentirani proizvodi poput kefira, jogurta, kiselog kupusa, kimchija pridonose zdravoj crijevnoj flori. Dovoljan broj dobrih crijevnih bakterija i zdrava crijevna flora ključ su dobrog imuniteta, a osim toga, dobre bakterije sudjeluju u metabolizmu hormona kao što je estrogen. Kad pogledate što sve trebate uvrstiti na jelovnik, ostaje malo mjesta za neke visoko procesuirane namirnice. Nisu zabranjene, ali vodite se time da najprije unesete sve ove nabrojane namirnice kroz dan i tjedan, a onda se slobodno počastite i omiljenim slatkišem ili grickalicom. 

Pročitajte: “9 znakova da ne unosite dovoljno ugljikohidrata”

Foto: Pexels