
Većina žena radi ove beauty greške ljeti – uzrokuju prštiće i povećavaju UV oštećenja kože
Ljetni dani zovu na lagodnost i uživanje, no često nesvjesno činimo pogreške koje ostavljaju trag na našoj koži. Otkrijte koje su to i kako ih izbj...
Recite zbogom plastičnim bočicama
Kruti šampon odlična je alternativa ako se želite približiti ekološkoj zero waste filozofiji ili smanjiti potrošnju plastičnog otpada u svom kućanstvu. A voljet će ga i vaša kosa jer obiluje prirodnim, njegujućim sastojcima.
Koliko god volimo svoje omiljene šampone i regeneratore, vrijeme je da se suočimo s činjenicama: plastične bočice često završe na odlagalištima otpada ili u oceanu, pridonoseći zagađenju okoliša.
Osim toga, u proizvodnji krutih šampona koristi se nezamislivo manja količinu vode, za razliku od njegovih tekućih sestrični. Uglavnom se prodaju bez pakiranja ili u recikliranoj, papirnatoj ambalaži, a jedna pločica, ovisno o njezinoj veličini i učestalosti pranja kose, može potrajati koliko i dva do tri tekuća šampona!
Kao da sve ovo nije dovoljno, lagani su za nošenje, zauzimaju manje prostora u kozmetičkoj torbici i ne mogu se proliti, što ih čini idealnom solucijom za putovanja. Trebate još jedan razlog zašto reći “da” krutim šamponima?
Pročitajte: Spriječite pojačano opadanje vlasi s ove 3 japanske tajne za blistavu i gustu kosu
Premda kruti šamponi neminovno podsjećaju na sapun, njihova je formula drugačija. Bazi formule, koja je slična onoj za sapune za pranje lica i tijela, dodani su sastojci za njegu kose, kao i aditivi za stvaranje pjene kako bi proizvod bolje obavio svoju zadaću.
Jednako kao i njegove tekuće verzije, ni svi kruti šamponi nisu jednaki. Najbolje je da ga odaberete prema tipu ili trenutnom stanju kose ne zanemarujući pritom deklaraciju s popisom sastojaka. Dajte prednost prirodnim, njegujućim sastojcima poput shea, mango, kakao i sličnim hranjivim maslacima, zajedno s jojobinim, avokadovim, arganovim ili drugim hidratantnim uljima.
Dodana eterična ulja u krutom šamponu služe za prirodno aromatiziranje da bi kosa fino mirisala ali su, zapravo, puno više od toga. Biljne se esencije koriste za dodatni njegujući efekt, primjerice ružmarin i lavanda pomažu da kosa brže raste, a kamilica pruža blistavost plavoj kosi.
Najbolje je izbjegavati šamponske pločice koje koriste umjetne parfeme, SLS (lauril sulfat) i slične kemijske, agresivne aditive jer mnogi od ovih sastojaka uklanjaju s tjemena prirodna, zaštitna ulja čineći kosu suhom i lomljivom te sklonom svrbeži i peruti.
Pročitajte: Spas za suhu i oštećenu kosu: najbolji šamponi s hijaluronom
Foto: Ilona Shorokhova, iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Sarah Chai/Pexels; PR
Magda Dežđek je freelance novinarka i urednica s dugogodišnjim iskustvom u hrvatskim medijima. Karijeru je započela kao studentica u Jutarnjem listu, a ubrzo se pridružila magazinu Sensa, gdje je od prvog do posljednjeg broja radila kao urednica, novinarka i stilistica. Tijekom godina surađivala je s brojnim tiskanim i online medijima, uključujući Extru, Lisu, Elle i Adivu. Posljednje dvije godine dio je tima Ljepote&Zdravlja, specijalizirajući se za teme o wellbeingu i ljepoti. Uz strast za istraživanjem beauty svijeta, posebno uživa pisati o svojim putovanjima, koja su njezin nepresušan izvor inspiracije.