Kako pravilno napraviti detoks od kofeina otkriva nam nutricionistica

I zašto biste to mogli poželjeti?

by | 5 ožujka, 2025
Kako napraviti detoks od kofeina

Poznati smo kao nacija koja ne samo da pije puno kave već i oni kod kojih coffee to go teže prolazi. Sjesti na sunčanu terasu, uživati u šalici kave te neobavezno čavrljanje dio su rituala prosječnog Hrvata i Hrvatice. Ponosni smo na to što znamo usporiti, sjesti i uživati, dok često u nekim drugim zemljama svjedočimo prizorima trčanja na vlak s plastičnom šalicom kave u ruci.

Ako govorimo o pravoj čistoj kavi, ona svakako ima brojne prednosti za zdravlje. Bogata je antioksidansima, potiče budnost, međutim, isto tako znamo da pretjerivanje u kavi nije dobro. Neka opća preporuka za dnevni unos kave kreće se oko dvije do tri šalice dnevno. Dodatna preporuka je najprije pojesti konkretan obrok, a tek onda popiti kavu te posljednji unos kofeina unijeti šest sati prije odlaska na spavanje. 

Treba li vam detoksikacija od kofeina

Simptomi kao znak za detoksikaciju od kofeina

Simptomi koji pokazuju da pretjerujemo s kofeinom nisu samo fizički već i ponašajni. Od fizičkih simptoma ističu se drhtavica, lupanje srca, porast krvnog tlaka, žgaravica ili drugi problemi sa želucem, dehidracija. Problemi sa želucem mogu se javiti zbog potencijalne štetnog načina ispijanja kave na prazan želudac. Također, možemo utjecati i na dehidraciju. Uz šalicu kave popijte i čašu vode te vodite računa o dovoljnom unosu tekućine kroz dan. Kava djeluje kao diuretik, no organizam se više ili manje u stanju prilagoditi na taj učinak. Kod ekstremno visokog unosa kofeina moguća je srčana aritmija, grčevi, zbunjenost pa čak i halucinacije.

Pročitajte: Znate li kako kava može utjecati na hormone i menstruaciju?

Od preostalih simptoma koji nisu nužno fizički ističu se unutarnji nemir, anksioznost, razdražljivost, nesanica i mentalna iscrpljenost. Osim toga, jedan od znakova da smo se navukli na kofein jesu one situacije kako reagiramo ako se slučajno dogodi da se vrata kafića još nisu otvorila. Ako vas to poprilično razljuti jer morate osigurati svoju dozu kofeina, vrijeme je da razmislite o tome ne pretjerujete li možda s navikom ispijanja omiljenog crnog napitka. 

Kako napraviti detoks od kofeina

Kako se detoksicirati od kofeina i što očekivati u tom procesu 

Ako ste do sada već pokušali ograničiti unos kofeina na tek jednu jutarnju šalicu, a popodne preskačete, možda ste primijetili pojavu glavobolje. Ovaj simptom najčešći jr i uobičajen kad želimo smanjiti ili izbaciti kofein.

Koliko će pojedini simptomi biti izraženi ovisi o tome koliko ste kava popili, jeste li unosili kofein kroz neke druge izvore poput gaziranih ili energetskih pića, ali i kako se hidrirate kroz dan.

Glavobolja u kombinaciji s izbacivanjem poznatog rituala može biti iritantna pa je najbolji način postupno smanjivati količinu kofeina. Na primjer, prva dva-tri dana smanjite unos kofeina za jednu šalicu. To znači da, ako ste pili tri šalice kave, sada popijte dvije. Između tih dviju možete napraviti veći razmak. Nakon tri dana otprilike maknite još jednu šalicu kave te ostanite samo na jednoj. Ako imate naviku pijenja kave na prazan želudac, pokušajte tu prvu šalicu kave popiti nakon doručka. Nakon što prođe koji dan na samo jednoj šalici kave, možete ići korak dalje i u potpunosti izbaciti kofein ili zadržati naviku samo jedne do dvije šalice dnevno.

Ako unosite i druge izvore kofeina poput energetskih ili gaziranih pića, krenite najprije od njihovog izbacivanja. Dok kava u umjerenim količinama nosi određene benefite, to se ne može reći za energetska i gazirana pića koja često dolaze u kombinaciji s drugim nepoželjnim sastojcima poput šećera.

Ako ne želite ići postupno, već odjednom izbaciti kofein, možete i tako pokušati, ali računajte da će glavobolja možda biti izraženija. U skladu s tim, najbolje je s naglim prestankom krenuti za vikend kako biste lakše izgurali prva dva dana. Kao što nam je poznato prema stručnjaku za navike Jamesu Clearu, najbolje je tu jednu naviku koje se želimo odreći zamijeniti drugom navikom. Stoga u vremenu kada ste imali običaj piti kavu pripremite neki biljni čaj bez šećera ili takozvanu kavu od cikorije koja ne sadrži kofein. Smatrajte normalnim još privremeni pad energije i zapravo pojačanu razdražljivost na samom početku detoksiciranja od kofeina. Nakon toga trebali biste se osjećati bolje, smirenije i raspoloženije. 

Kako napraviti detoks od kofeina

Što očekivati nakon detoksikacije od kofeina 

Ako imate volje, pokušajte u neku malu bilježnicu ili u mobitel zapisivati kako se osjećate i primjećujete li promjene. Na primjer, jeste li možda primijetili da bolje spavate, da ste manje razdražljivi i nervozni? Imajte na umu da ćete ovo najbolje moći primijetiti ako se zdravo hranite i redovito krećete.

Promjena raspoloženja može biti pod utjecajem pretjeranog unosa šećera i drugih komponenti visokoprerađene hrane pa ćete najlakše vidjeti benefite smanjenja ili izbacivanja kofeina kad su, da tako kažemo, druge varijable pod kontrolom. Ako primijetite da vam probava ne radi kao prije, vrijeme je da povećate unos tekućine i vlakana.

U svakom slučaju, kava nije zabranjena za zdrave osobe, a idealno je da se zaustavite na drugoj šalici kave. S vremena na vrijeme možete se privremeno odreći kave ili popiti jednu šalicu. Dobro je piti kavu bez šećera, ali ako se hranite zdravo i ne unosite neki drugi dodani šećer kroz dan, jedna mala vrećica šećera u kavi nije nepoželjna. Birajte običnu tursku kavu, čistu kavu u zrnu, a svakako razne 2u1 ili 3u1 mješavine svedite na minimum ili ih izbjegavajte. 

Pročitajte: “Što će se dogoditi u vašem organizmu kada izbacite kofein”

Foto: Pexels