Zdrav i osvježavajuć napitak protiv mučnine u trudnoći
Mučnine u trudnoći česta su pojava. Dok neke trudnice uspijevaju proći kroz svih devet mjeseci bez tih neugodnosti, druge mučnine sprječavaju u uži...
Iako vam je ispijanje vode odmah nakon ustajanja u tom trenutku možda posljednje na umu, zapravo, ovo je sjajan način na koji da razbudite i ojačate tijelo.
Kao što već svi znamo, hidriranje je ključno za pravilno funkcioniranje našeg tijela, a ispijanje vode ima i kratkoročne i dugoročne beneficije po naše zdravlje. Dehidracija izaziva glavobolju, hipertenziju, bubrežni kamenac, gojaznost, sinusitis, pa čak i neke vrste raka.
Stručnjaci savjetuju da tijekom dana popijemo oko dvije litre vode, a ovim ritualom trebalo bi početi odmah ujutro. Za to postoji nekoliko razloga.
Iako, čim se probudimo, uglavnom svi pomislimo na kavu, zapravo bismo prvo trebali popiti dvije čaše vode. Imamo čak sedam razloga za to.
Voda pomaže našem tijelu da se brže oslobodi toksina, a samim time i naša koža postaje zdravija i sjajnija. Zapravo su studije pokazale da ispijanje vode ujutro poboljšava cirkulaciju i utječe na stvaranje novih stanica. Manjak vode u organizmu s druge strane utječe na pojavu bora i dubljih proširenih pora.
Pročitajte: Kako uistinu uvesti zdrave navike u svoj život?
Osim toga što ispijanjem vode bivamo manje gladni i nemamo “napadaje gladi“, ispijanje vode ujutro pomaže tijelu da izbaci toksine, a u isto vrijeme pokrećemo i rad crijeva.
Ispijanje vode na prazan želudac ubrzava metabolizam za 24 %. A ubrzavanjem metabolizma naš probavni trakt brže probavlja hranu. Isto tako, voda pročišćava crijeva te organi lakše apsorbiraju nutrijente iz hrane.
Jeste li znali da 25 % težine jedne vlasi čini upravo voda? A kad smo dehidrirani, kosa postaje krhka i tanka. Još jedan razlog da ispijamo vodu odmah ujutro – zdravija i jača kosa.
Žgaravica može uzrokovati povećanje kiseline u želucu, kao i refleks kiseline u jednjaku. Ali ispijanje vode ujutro vraća kiselinu u želudac. Isto tako, kada dođe vrijeme za doručak, nećete osjetiti simptome žgaravice.
Kiselina može utjecati i na pojavu bubrežnog kamenca. Samim tim, voda sprječava ovu pojavu jer čisti bubrege. Isto tako, ispijanje vode pomaže tijelu da izbaci toksine koji utječu na upalne procese u mjehuru.
Voda na prazan želudac balansira limfni sustav, a stabilan limfni sustav jača imuni sustav.
Pročitajte: Prema znanstvenim istraživanjima, ove navike vode do zdravog i dugog života
Tekst: Aleksandra Dudvarski za lepotaizdravlje.rs
Foto: Strelciuc Dumitru/iStock/Getty Images Plus