Naučite umjeće fermentacije i otključajte tajnu neodoljivih okusa
Jesen je pred vratima pa možete opskrbiti svoju smočnicu domaćim i zdravim proizvodima u kojima ćete moći uživati kroz cijelu godinu naučite li jed...
Čak ne pomaže ni kod demencije, to jest Alzheimerove bolesti, koja je češća kod žena
Do sada se vjerovalo da hormonska terapija može ublažiti simptome menopauze te da pruža zaštitu za mozak. Ali pokazalo se da ipak nije tako.
Lancetova komisija, koja je prvi put analizirala najbolja istraživanja na ovu temu, sada je opovrgnula te tvrdnje. Čak su pronašli dokaze da može postojati i malo povećani rizik od demencije za žene srednjih godina koje uzimaju ove hormone, što obično uključuje kombinaciju estrogena i progesterona, kako prenosi Daily Mail.
Demencija je češća kod žena negoli kod muškaraca – gotovo dvije trećine oboljelih od Alzheimera su žene.
Promjene hormona u menopauzi sugerirane su kao mogući razlog za to, zbog čega je hormonska nadomjesna terapija koja obnavlja razine estrogena i progesterona kad opadaju u srednjim godinama – predložena kao zaštita za taj problem.
Studije koje je procijenila komisija uključivale su onu koja je otkrila povećani rizik od Alzheimerove bolesti kod žena koje su uzimale i estrogen i progesteron između pet i devet godina. Rizik se povećavao s više godina korištenja – s povećanja od 21 posto za korištenje hormonske nadomjesne terapije kraće od godinu dana, na 74 posto za više od 12 godina.
Jedna velika analiza 23 klinička ispitivanja izvijestila je da je bilo koji oblik nadomjenske terapije imao malen, ali statistički značajan negativan učinak na razmišljanje i pamćenje. Ključno je da nije pronađen pozitivan učinak, bilo da su žene koristile HNL (engl. HRT) do šest mjeseci ili godinama.
Utvrđeno je da postoji još veći negativan učinak ako žena počne uzimati HNL (hormonsku nadomjesnu terapiju) nakon 60. godine. Druga analiza stotina ispitivanja pronašla je “visokokvalitetne dokaze” da žene u postmenopauzi ne bi trebale uzimati estrogen kako bi spriječile demenciju jer bi to zapravo moglo povećati njihov rizik.
Glavni autor izvješća, profesor Gill Livingston sa Sveučilišta u Londonu, kaže:
“Nismo mogli pronaći nikakve dokaze da HNL smanjuje rizik od demencije. Iako je istina kako dokazi da HNL može biti štetan potječu iz starih formula, još uvijek nemamo dokaze da nove verzije pružaju zaštitu. Razumijem da se mnogi ljudi osjećaju neizmjerno drukčije na HNL-u, ali bojim se kako jednostavno nemamo dokaza da to poboljšava stvari.”
Podsjetimo, hormonska terapija nekoć se rutinski koristila za liječenje simptoma menopauze i zaštitu dugoročnog zdravlja. Tada su velika klinička ispitivanja pokazala zdravstvene rizike.
Hormonska nadomjesna terapija lijek je koji sadrži ženske hormone. Uzimate lijekove kako biste zamijenili estrogen koji vaše tijelo prestaje proizvoditi tijekom menopauze. Hormonska terapija najčešće se koristi za liječenje uobičajenih simptoma menopauze, uključujući valove vrućine i vaginalnu nelagodu. Također je dokazano da hormonska terapija sprječava gubitak koštane mase i smanjuje frakture kod žena u postmenopauzi – piše Mayo Clinic.
Valja navesti i da je hormonska nadomjesna terapija koja se sastojala od tableta estrogena i progestina povećala rizik od određenih ozbiljnih stanja, uključujući srčane bolesti, moždani udar, krvne ugruške i rak dojke.
Foto: Pexels