Evo kako rekreirati Ralph Lauren Božić u domu uz pristupačne detalje iz Sinsaya
Što je Ralph Lauren Božić? Blagdanski stil uređenja inspiriran estetikom slavnog američkog dizajnera Ralpha Laurena ove je godine osvojio društvene...
Autor popularnih knjiga (P)ostati zdrav, Ljubavologija, Škola života i drugih, sociolog kojeg smo gledali i na televizijskim ekranima, Bruno Šimleša otkriva nam što možemo naučiti jedni od drugih, što je on sâm naučio od svoje supruge, zašto je važno prepoznati i izražavati emocije bez obzira na to kojeg spola bili i zašto je srednji prst nekad najljepša stvar koju možeš napraviti za sebe.
Nakon što smo s hrvatskim chefom Ivanom Pažaninom razgovarali o ženama koje su najviše utjecale na njegov život, o istoj smo temi pričali s poznatim piscem i kolumnistom. Koja su to najvažnije lekcije koje je Bruno Šimleša naučio od žena u svom životu, pročitajte u nastavku.
Kristalno se jasno sjećam anegdote profesorice Dominec, koja je predavala prirodu i društvo. Jedan je dan došla relativno tužna u razred i prepričala kako joj je bilo žao same sebe jer joj nitko nije zahvalio za ručak. Cijela obitelj mislila je da se to podrazumijeva, da joj ne trebaju zahvaliti za njezin trud. Imao sam devet godina i prvi sam put shvatio da drugi ljudi imaju razne životne uloge, da postoje neovisno o meni, da nitko od nas nije centar svemira te da redovito treba “obuvati tuđe cipele” kako bismo ih bolje shvatili. To mi se nije samo urezalo u sjećanje, nego i u stanice.
Učim od svih. Stalno. I vjerujem da će to tako biti uvijek. Kad sam bio puno mlađi, učio sam o prirodi emocija koje su mi tada bile apstraktne. Pa sam od nekoliko žena učio o raskoši i moći emocija. Naučio sam biti prisutniji. Bile su učiteljice empatije. Ali i opravdanog pokazivanja srednjeg prsta. Doduše, to mi je išlo solidno i samome, ali moram priznati da su i neke žene bile sjajne učiteljice. Nisam sklon ideji da bi žene trebale biti mile, vječno pristojne i ponizne. Srednji prst nekad je najljepša stvar koju možeš napraviti za sebe.
Svi možemo naučiti da se ništa ne tiče svih muškaraca ili svih žena. Generalizacije su uvijek odraz intelektualne lijenosti. Možemo samo govoriti o generalnim razlikama, pa tako muškarci češće imaju problema s prepoznavanjem i izražavanjem emocija jer nas odmalena uče da je to izraz slabosti. Za muškarce se eventualno toleriraju ljutnja i agresija. Dok se ljutitu ženu smatra histeričnom babom ili nešto još gore, ljutitog muškarca smatra se snažnim. Suprotne predrasude tiču se tuge jer se ona pak nama ne tolerira. Tužnog muškarca mnogi smatraju slabićem, a tužnu ženu samo ženom. Uglavnom, često nam odmalena govore da su emocije izraz slabosti pa ćemo češće imati problema s time. Žene nam tada mogu pružiti sigurnu luku za izražavanje emocija koje se počinju otkrivati i rasti.
Nažalost, i sâm sam bio svjedok lošijeg tretmana žena. I kao suprug, i kao otac djevojčice, ali i kao čovjek (i da nemam navedene uloge), grozim se pećinskog mentaliteta koji na bilo koji način diskriminira žene. Općenito se grozim bilo kakvog iživljavanja na slabijima.
Na svu sreću, napredovali jesmo, no imamo još puno prostora za napredak. Ali mislim da ćemo uspjeti sve nadoknaditi u ovom stoljeću, odnosno da će već u ovom stoljeću žene imati veću društvenu moć. Nije kao da smo se mi proslavili prijašnjim stoljećima pa ćemo vidjeti hoće li društva biti zdravija.
U mom braku ne postoji podjela na muško/ženske poslove. Baš nimalo. Svatko radi ono što mu bolje ide. Oko odgoja smo oboje angažirani, a što se tiče održavanja kućanstva, tu stvarno radimo ono što nam bolje ide ili što više volimo. Svoju suprugu Maju doživljavam kao ženu koja me naučila voljeti ženu!
Mislim da nijedna žena (ili muškarac) ne spadaju u prethodnu rečenicu. Ali ima žena koje itekako želim u svom životu. Suprugu koja me još više uprisutnjuje u ljubavi. Kćer koja mi je otkrila sasvim novu razinu ljubavi. Sylvia Plath pomogla mi je zaljubiti se u rasplesanost riječi. Puno je pjesnikinja dodatno rasplamsalo tu zaljubljenost. Ma… mislim kako vam članak nije dovoljno dugačak da sve navedem. ☺
Foto: Privatne fotografije