S radom je započela prva hrvatska virtualna antistres ambulanta
Prva javnozdravstvena virtualna antistres ambulanta započela je s radom u ponedjeljak, 7. listopada, provodit će grupni psihoterapijski tretman, a ...
Istraživanje je pokazalo da se ženski mozak reorganizira tijekom trudnoće
Žensko tijelo prolazi kroz razne fizičke promjene tijekom trudnoće, uključujući i promjene na mozgu.
Tijekom trudnoće žensko tijelo prolazi kroz razne fizičke promjene, uključujući dodatnu količinu krvi u tijelu, brži rad srca, pojačan rad bubrega, dublje disanje i promjene u probavnom traktu koje mogu uzrokovati žgaravicu, mučninu ili povraćanje.
Većina – ako ne i sve – ovih promjena posljedica je hormona trudnoće, kao što su estrogen, progesteron i humani korionski gonadotropin. Prethodna istraživanja pokazuju da hormoni trudnoće također mogu uzrokovati promjene na mozgu.
Istraživači sa Sveučilišta u Kaliforniji, Santa Barbara, sada su prvi put pokazali kako hormonske promjene mijenjaju mozak tijekom trudnoće, uključujući i promjene u količini bijele i sive tvari na mozgu. Studija je nedavno objavljena u časopisu Nature Neuroscience.
Znanstvenici su rekli da su od završetka studije primijetili isti obrazac kod nekoliko drugih trudnica koje su bile podvrgnute skeniranju mozga u tekućoj istraživačkoj inicijativi pod nazivom Maternal Brain Project, a cilj im je povećati broj subjekata na stotine – piše medicalnewstoday.com.
MRI skenovi, snimani svakih nekoliko tjedana od prije začeća do dvije godine nakon poroda, otkrili su opsežnu reorganizaciju u mozgu majke, pri čemu su neke promjene bile kratkotrajne, dok su druge trajale godinama.
Skeniranja su pokazala smanjenje u prosjeku oko 4 % sive tvari u otprilike 80 % proučavanih regija mozga. Mali oporavak nakon poroda nije vratio volumen na razinu prije trudnoće. Istraživači su rekli da nije jasno je li gubitak sive tvari loša stvar.
Također su pokazala povećanje od oko 10 % mikrostrukturnog integriteta bijele tvari, mjere zdravlja i kvalitete veza između regija mozga, s vrhuncem krajem drugog i početkom trećeg tromjesečja, zatim povratak na stanje prije trudnoće poslije poroda.
Ova bi promjena mogla ukazivati na kalibriranje moždanih krugova, slično onome što se događa svim mladim odraslim osobama dok prolaze kroz pubertet. Neke promjene koje smo primijetili mogle bi također biti odgovor na visoke fiziološke zahtjeve same trudnoće, pokazujući koliko mozak može biti prilagodljiv, kako je rekla Laura Pritschet, postdoktorandica Sveučilišta u Pennsylvaniji i glavna autorica studije.
Istraživači se nadaju da će u budućnosti ispitati kako varijacije u tim promjenama mogu pomoći u predviđanju fenomena kao što je postporođajna depresija i kako preeklampsija, ozbiljno stanje krvnog tlaka koje se može razviti tijekom trudnoće, može utjecati na mozak.
Foto: Pexels