Svrbi vas koža nakon tuširanja? Ovo su mogući razlozi

Lako ih je prevenirati

by | 13 prosinca, 2023
svrbež kože nakon tuširanja

Vruća kupka može biti prekrasno relaksirajuće iskustvo nakon napornog dana, ali s vremenom može opustošiti vašu kožu i uzrokovati svrbež.

Bilo da preferirate namakanje u pjenušavoj kupki ili praktično i brzo tuširanje, ovaj bi vas ritual trebao napuniti energijom i opustiti. Ali kad osjećate svrbež, to nije dobro.

Zapravo, prilično je uobičajeno osjetiti svrbež nakon tuširanja, posebno tijekom zimskih mjeseci. Srećom, razlozi nisu opasni i vrlo ih jednostavno možete prevenirati kako bi vaše mini spa iskustvo bilo i ostalo ugodno iskustvo.

Pročitajte: Novi kozmetički proizvod iz Koreje preuzima svijet – znamo i zašto

svrbež kože nakon tuširanja

Što uzrokuje svrbež kože nakon tuširanja

Svrbež kože nakon tuširanja može biti jako neugodno i iritantno. Glavni krivac može biti proizvod koji koristite: kupka, gel za tuširanje ili piling za tijelo. Ako su njihove formule preagresivne, oduzimaju vašoj koži prirodna ulja i ostavlja ju suhom, što kao posljedicu uzrokuje svrbež.

Osim proizvoda za pranje, drugi razlog može biti tuširanje ili namakanje u prevrućoj vodi. Naime, pretopla voda crpi vlagu iz vaše kože i lišava je njezinih prirodnih zaštitnih ulja. To također može rezultirati dehidriranom i suhom kožom koja će svrbjeti.

Treći se razlog skriva u preučestalom tuširanju. Da, dobro ste pročitali. I pretjerana higijena može biti loša. Ovo vas može šokirati, ali ne trebate se tuširati svaki dan, posebno ako imate osjetljivu i suhu kožu.

Ako je vaša koža prirodno suha, imate ekceme ili psorijazu ili je vaša barijera kože oštećena, veća je vjerojatnost da ćete nakon tuširanja osjećati nelagodu poput zatezanja kože i svrbeža.

svrbež kože nakon tuširanja

Kako prevenirati svrbež kože

Postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste izbjegli svrbež kože nakon tuširanja.

Najbolji način kako možete zaustaviti svrbež jest promjena proizvoda kojim njegujete kožu. Provjerite sastojke u vašem gelu za tuširanje, možda je problem u isušujućim sulfatima i umjetnim mirisima ili u mikrozrncima ili kemijskim kiselinama u vašem pilingu. Nabavite blagi, dermatološki ispitan proizvod za pranje ili njegujuće uljne kupke i budite sigurni da nisu pregrubi ili abrazivni za vaš tip kože.

Nadalje, koliko god se veselili vrućem tušu prije spavanja, ograničite duljinu svog tuširanja/kupanja na najviše deset minuta, a pritom okrenite slavinu na hladniju stranu. Mlaka voda u odnosu na vruću puno je zdravija za vašu kožu – neće ukloniti zaštitna ulja koja su nužna za očuvanje zdrave barijere kože.

Nakon tuširanja, višak vode s tijela nježno uklonite tapkanjem ručnika umjesto energičnog brisanja te na još vlažnu kožu nanesite dermatološki ispitano mlijeko ili losion za vaš tip kože.

Pročitajte: Revolucija u njezi kože: 5 losiona za tijelo s retinolom koje ćete željeti isprobati

Foto: brizmaker, iStock/Getty Images Plus via Getty Images