PANEL: Mentalno zdravlje u javnom prostoru

by | 25 studenoga, 2016

Mentalno zdravlje je Svjetska zdravstvena organizacija definirala kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici.

Mentalno zdravlje je određeno od strane višestrukih i interaktivnih faktora kao što su socijalni, psihološki i biološki. Najveća osjetljivost je, pak, utvrđena kod ljudi koji se nalaze u nepovoljnom položaju, te se ona objašnjava čimbenicima poput osjećaja nesigurnosti i beznađa, brzih i iznenadnih promjena u društvu i rizika od mogućeg nasilja u društvu.

Društvena klima koja poštuje i štiti osnovna ljudska prava, politička, socio-ekonomska i kulturna prava jest fundamentalna za promociju mentalnog zdravlja. Ako u društvu ne postoji sigurnost i sloboda koji se jamče ostvarenjem putem tih prava, teško je o mentalnom zdravlju pričati na višoj razini.

No, odgovore na ove izazove, kao i na pitanja politike mentalnog zdravlja, opće društvene klime, zakonskog okvira za razvoj mentalnog zdravlja, te važnosti medija na kreiranje slike mentalnog zdravlja u društvu mogu se dobiti na panel-diskusiji “Mentalno zdravlje u javnom prostoru” u organizaciji Podružnice HNS-a Donji grad i partnera u projektu “Društveni poligon” Foruma za slobodu odgoja i Udruge Životna linija.

Panel-diskusija održat će se u utorak, 29. studenoga 2016. u Gradskoj knjižnici, Starčevićev trg, Galerija Kupola, s početkom u 18.00 sati, a panelisti su prof. psihologije Ana Munivrana, psihoterapeutkinja Zora Subotić, doc. dr. Ante Bagarić i novinarka i urednica Silvija Šeparović. Panelom će moderirati Dalibor Jakus.