Je li ovo nov, revolucionaran proizvod protiv akni i prištića?

Riješite se prištića na elegantan način

by | 2 svibnja, 2023

Akne su česti kronični poremećaj kože koji pogađa gotovo deset posto svjetske populacije. Ova upalna dermatoza zahvaća folikul dlake i žlijezde lojnice, pri čemu dolazi do širenja i začepljenja folikula i lokalne upale. Zbog čestih postupalnih atrofičnih ili hipertrofičnih ožiljaka koji ostavljaju vidljivi trag na licu, akne značajno utječu na mentalno zdravlje i socijalno funkcioniranje bolesnika. Prema pojedinim istraživanjima, ožiljci na licu prisutni su u više od 95 posto bolesnika s aknama. Uzimajući u obzir negativni učinak ove bolesti na ukupno zdravlje i opće blagostanje pojedinca, prednost bi trebalo dati prevenciji nastanka ožiljaka, radije nego posljedičnom liječenju istih.

U novije vrijeme na tržištu su dostupne moderne obloge koje su do sada bile manje-više isključivo namijenjene bolesnicima s kroničnim ranama i buloznim promjenama. Uspješnost primjene obloga kod ovih dermatoloških bolesti potaknula je istraživače i tehnologe na daljnje usavršavanje tehnologija i usmjerila primjenu obloga kod drugih dermatoloških bolesti, primjerice akni.

Hidrokoloidne obloge zadržavaju vlagu i sadrže želatinozne tvari kao što su natrij karboksi-metil celuloza i želatina. U mnogim su oblogama kombinirana svojstva stvaranja gela s dobro upijajućim, samoljepljivim, vodootpornim karakteristikama i prevencijom kontaminacije iz okoline.

Na našem tržištu, u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama, dostupna je nova vrsta hidrokoloidnih obloga pod nazivom RenoCare SPOT. RenoCare SPOT su oblikovani hidrokoloidni flasteri s proširenim sastavom, pa se tako ispod gornjeg zaštitnog poliuretanskog sloja nalazi sloj hidrokoloidne paste koja u svom sastavu ima nekoliko komponenti. Najaktivnija komponenta je karboksimetilceluloza. Pektin i natrij karboksi-metil celuloza svojim djelovanjem stvaraju afinitet prema vodi te navlače tekućinu na sebe i tako izvlače sekret. Kako se apsorpcija vlage povećava, struktura faze invertira se te se formira kontinuirana vodena faza u kojoj se hidrofobni poliizobutilen raspršuje. Uloga poliizobutilena jest sprječavanje nastanka biofilma.

Sama primjena jednostavna je za bolesnika jer se hidrokoloidni flaster lijepi na prethodno očišćenu kožu te je lako prilagodljiv (dvije dimenzije u pakiranju), mekan s tankim rubovima za bolju adhezivnost. Jednom primijenjen, flaster na koži može stajati nekoliko dana. Nepropustan je za vodu i bakterije, pa se time na koži može umivati i tuširati. Bojom oponaša okolnu kožu, čime se povećava zadovoljstvo korisnika jer je gotovo neprimjetan na licu te se preko obloga može nanositi šminka. Sâm flaster skida se kad pobijeli, odnosno kad se napuni eksudatom, a najviše nakon pet dana.
Nuspojave su ograničene na moguću lokalnu iritaciju ili kontaktnu alergijsku reakciju na neku od sastavnica obloge te na svrbež i maceraciju kože. Međutim, uzimajući u obzir sastav, ali i dimenziju same obloge, do sada nisu prijavljeni negativni učinci od strane bolesnika niti su primijećeni od strane zdravstvenih djelatnika.

Tekst: Dr. sc. Marija Delaš Aždajić, dr. med.