Razgovarali smo s Tamarom i Irenom, osnivačicama projekta “Žene u pokretu”: “Briga o sebi nije sebična!”

by | 15 svibnja, 2025
Projekt "Žene u pokretu"

Jeste li se ikad zatekle kako žudite za predahom – mirnim trenutkom samo za sebe, daleko od svakodnevnih obveza, stresa i stalne žurbe? Ako vam se čini da jednostavno nemate vremena za tako nešto, niste same. Upravo iz te potrebe, i s porukom da briga o sebi nije sebična, nastao je pokret “Žene u pokretu” – prostor namijenjen ženama koje žele izdvojiti više vremena za sebe, raditi na svom fizičkom i mentalnom zdravlju i ponovno uspostaviti kontakt sa sobom, svojim tijelom i prirodom.

Iza ovog zanimljivog koncepta stoje Tamara Markotić, Irena Čorko Meštrović – poduzetnica i gestalt psihoterapeutkinja koje su udružile snage na ovom jedinstvenom projektu. Kako su nam ispričale, sve je počelo prije tri godine – Tamara je prolazila kroz, privatno i poslovno, težak period i to ju je prisililo da u prvi plan stavi brigu o svojim potrebama i mentalnom zdravlju. Počela je razmišljati kako bi bilo potrebno da postoji nešto što bi moglo poslužiti kao prevencija ovakvim teškoćama, a Irena je već započela s izvođenjem radionica koje su spajale psihoterapiju s boravkom na otvorenom i na neki način pokrenula outdoor terapiju u Hrvatskoj. Irena i Tamara spojile su struku i iskustvo te udružile snage na projektu “Žene u pokretu”, koji ženama poručuje da uspore, duboko udahnu i okrenu se sebi.

Projekt "Žene u pokretu"

FOTO: Privatni arhiv

Što je zapravo projekt “Žene u pokretu”? U sklopu ove platforme pronaći ćete alate za rad na mentalnom i fizičkom zdravlju – kroz pristup interaktivnom psihoterapeutskom programu, mobilnoj aplikaciji “Žene u pokretu” te organiziranim grupnim aktivnostima, šetnjama, planinarenju i outdoor terapiji. Nude mjesečne i godišnje pretplate, a o ovom zanimljivom projektu, razgovarali smo s organizatoricama, Tamarom i Irenom.

Kako ste došli na ideju za ovaj pokret?

Početkom 2024. godine pokrenule smo vikend izlete za žene pod nazivom “Terapijska outdoor avantura”. Radi se o jedinstvenim izletima koji spajaju psihoterapijske edukativne radionice s boravkom u prirodi i fizičkom aktivnosti te kao takve imaju predivne terapijske učinke. Zahvaljujući velikom interesu, već smo u prvoj godini organizirale devet avantura kroz koje je prošlo više od sto žena. Klijentice su željele nastavak podrške i edukacije i nakon održanog vikenda, što nas je potaknulo na razvoj sveobuhvatne platforme “Žene u pokretu”, koju smo pokrenule početkom ove godine.

Kome je namijenjen ovaj pokret?

“Žene u pokretu” okupljaju žene koje se žele bolje brinuti o svojem mentalnom i fizičkom zdravlju, okružiti se pozitivnom energijom i živjeti život koji ih ispunjava. Ženama koje su u svakodnevnoj žurbi i tuđim očekivanjima izgubile same od sebe želimo pomoći da ponovno otkriju što ih doista ispunjava. Za one koje osjećaju da im nedostaje snage i motivacije za promjenu, iako duboko u sebi znaju da žele više od života, želimo preuzeti ulogu navijačica i pružiti konkretne alate za buduće korake. Ženama koje teško postavljaju granice i često stavljaju druge ispred sebe želimo pomoći da nauče kako se zauzeti za sebe bez osjećaja krivnje. Ponajviše, želimo biti tu za one koje znaju koliko im kretanje i priroda pomažu da se osjećaju živima, ali im nedostaje poticaja ili podrške da krenu.

Projekt "Žene u pokretu"

FOTO: Privatni arhiv

“Žene u pokretu” kombinira online radionice s onima uživo. Gdje se sve održavaju radionice uživo?

Da, “Žene u pokretu” su platforma koja obuhvaća velik broj online i uživo aktivnosti. Neke aktivnosti su s većim fokusom na edukaciju o mentalnom zdravlju i osobnom rastu, neke su isključivo kretanje i boravak u prirodi, a neke kombinacija obojeg. Pravi mali švedski stol s kojeg svaka članica uzima što joj i kada odgovara. Uz “Terapijske outdoor avanture” koje održavamo po cijeloj Hrvatskoj, također imamo dnevne aktivnosti uživo u Zagrebu i Rijeci, a nadamo se uskoro proširiti i na ostale regije u Hrvatskoj. Sve članice također mogu putem mobilne aplikacije koristiti interaktivan edukativan program “Briga o sebi nije sebična” koji je jako sveobuhvatan i vodi ih korak po korak kroz osvještavanje svojih potreba, samoprihvaćanje, nošenje s teškim emocijama, postavljanje granica i još mnogo toga.

Na koji se način potencijalne sudionice mogu priključiti?

Mogu nam se priključiti prijavljivanjem na neku od pojedinačnih aktivnosti ili učlanjenjem u zajednicu. Preporučujemo da ispune naš upitnik i provjere koliko se dobro brinu o sebi, a mi im poklanjamo mjesec dana besplatnog pristupa programu i zajednici.

Projekt "Žene u pokretu"

FOTO: Privatni arhiv

Što mislite, što žene najviše sprječava u vođenju aktivnog života?

Iako će žene obično reći da se radi o nedostatku vremena, zapravo se najčešće radi o stavljanju svih i svega drugog ispred sebe, svojih potreba i brige o sebi. Zbog svojih višestrukih uloga u obitelji i društvu, žene često zanemaruju vlastite potrebe zbog čega pate od anksioznosti, depresije i drugih mentalnih problema, a urušava im se i zdravstveno stanje. Upravo zbog toga je esencija Žena u pokretu edukativni program “Briga o sebi nije sebična” kroz koji članice stječu znanja i alate za osobni rast i bolju brigu o svom mentalnom zdravlju.

Što želite poručiti potencijalnim sudionicama?

Želimo im poručiti da nisu same. Ako osjećate da ste se putem malo pogubile, da ste umorne od stalnog davanja drugima i da vam treba predah – mjesto gdje ćete ponovno čuti sebe i osjetiti svoju snagu – ovdje ste dobrodošle. Ne morate imati sve odgovore, ne morate biti “spremne”, dovoljno je da osjetite da želite nešto drugačije za sebe. Mi smo tu da koračamo s vama – kroz razgovor, podršku, prirodu i kretanje – prema verziji života koja vam više odgovara.

Projekt "Žene u pokretu"

FOTO: Privatni arhiv

Stojite i iza koncepta outdoor terapije, o kojemu smo već pisali. Razlikuju li se radionice i izleti unutar projekta “Žene u pokretu” od onih outdoor terapije?

Radionice i izleti outdoor terapije samo su neke od aktivnosti u sklopu “Žena u pokretu” te su ženama također na raspolaganju i aktivnosti i izleti bez terapijskog dijela poput planinarenja, bicikliranja ili vježbanja na plaži u Rijeci. Također potičemo i same članice na samostalno pokretanje raznih aktivnosti unutar zajednice prema svojim interesima. Primjerice, unutar zajednice neke članice imaju svoje art radionice, zvučne kupke, neke zajedno rade jogu i tko zna što će nam svega lijepoga tek donijeti budućnost.

Iskustva su mahom pozitivna. Postoji li neko vama posebno drago koje biste htjeli izdvojiti?

Jako je teško izdvojiti samo jednu jer ima toliko predivnih priča i transformacija kojima svjedočimo iz dana u dan. Međutim, evo komentar jedne članice koji nas je jako dirnuo: “Hvala vam, drage Irena i Tamara! To što ste stvorile ovu zajednicu poticaj mi je da ne zatvorim oči i samo odmahnem govoreći si jedan od sto razloga da si ne posvetim pažnju. Samo postojanje vas i svih ovih superfora materijala i mogućnosti podsjetnik je da imam izbora birati sebe opet i opet, čak i kad se čini da su zidovi napravljeni od životnih obveza tako čvrsti, visoki i teški da ne vidim ništa drugo doli ono što “trebam, moram, očekuje se” da napravim u danu ili tjednu. Postojanje opcije zajednice “Žena u pokretu” podsjeća me na odgovornost i mogućnost izbora puta autentičnosti, svjesnosti i punine života, čak i ako se trenutačno osjećam kao da iz svoje kutijice samo škiljim na pejzaž mnoštva predivnih mogućnosti.”

FOTO: Privatni arhiv