
Ovaj recept za ukusan elektrolitski napitak gotov je u minuti + zašto su elektroliti važni?
Sa sve višim ljetnim temperaturama moramo više pripaziti na unos tekućine. Posebice ako ste aktivni - trenirate, trčite, hodate ili jednostavno pro...
Početkom proljeća stalno slušamo o detoksikaciji, od toga kako probuditi organizam, kako oporaviti tijelo od prejedanja tijekom zime do obećanja da će detoks napraviti čuda za zdravlje. Stvorila se slika o tome da svoj organizam moramo očistiti od toksina iako rijetko tko uspijeva uopće dati definiciju toksina, ostavljajući dovoljno prostora da se pitamo što je to uopće.
Međutim, naše tijelo već posjeduje precizan sustav za detoksikaciju. Točnije, to obavljaju naši pojedini organi koji filtriraju, neutraliziraju i izlučuju štetne tvari. Umjesto da posežemo za kratkoročnim rješenjima, dugoročno zdravlje možemo podržati tako da ojačamo upravo te prirodne sustave čišćenja.
U ovom članku saznat ćete koji organi sudjeluju u detoksikaciji, kako rade, što im može štetiti, a što ih može ojačati te koje simptome treba pratiti kao znakove usporene funkcije, kao i koje su učinkovite svakodnevne navike za optimalnu podršku. Dakle, jednodnevan ili višednevan detoks dobrodošao je kod zdravih osoba, ali ako se nakon toga vraćate uobičajenoj nezdravoj prehrani, zapravo niste napravili ništa.
Naš organizam sastoji se od različitih sustava, a uz njih posjeduje razvijen mehanizam čišćenja tijela od nepotrebnih tvari. Glavnu ulogu u tome ima naša najveća žlijezda, jetra, koja je glavni filter za sve ono što pijemo i jedemo kako bi pročistila sve što ne bi trebalo ući u opći krvotok, a onda i u naše stanice. Metabolički produkti, alkohol, lijekovi i toliko popularni toksini dolaze do naše jetre koja će ih preusmjeriti prema sustavima za izlučivanje. Naime, njih će kemijski promijeniti jetreni enzimi. Ako se toksinima dodaje kisik, znači da oksidiraju, a može doći do njihove redukcije ili hidrolize. Drugim riječima, jetra će toksine učiniti reaktivnijima kako bi u idućoj fazi konjugacije vezala reaktivne molekule, učinila ih topljivima u vodi te ih, u konačnici, neutralizirala. U taj proces uključuju se bubrezi, koji filtriraju krv, a potom i crijeva, koja neprobavljene tvari izbacuju putem probavnog sustava. Osim toga, znojenjem putem kože te disanjem plućima izbacujemo taj nepotreban višak.
Da bi upravo navedeni organi mogli neprekidno detoksicirati i tako štititi organizam, moramo im osigurati podršku. To znači putem pravilne i uravnotežene prehrane osigurati potrebne nutrijente za njihov rad, a istovremeno izbjegavati ili smanjiti ono što može otežati njihove funkcije. Svojoj jetri možete više pomoći ako u redovitu konzumaciju uvrstite gorko povrće, kupusnjače poput brokule, cvjetače, prokulica, a također i češnjak, luk, artičoke, ciklu te zeleno lisnato povrće. Kurkuma, bobičasto voće, kao i dovoljan unos vode te čaja poput čaja od maslačka, sikavice ili zelenog čaja mogu biti dio vaše rutine kao podrška jetri. Dakle, pretežno biljne, cjelovite i svježe namirnice apsolutni su favoriti za dobar rad jetre. S druge strane, opće je poznato da unos alkohola šteti jetri. Često podcijenimo količinu i učestalost konzumacije alkohola. Prejedanje također opterećuje jetru, a nedostatak sna, vode, proteina i kronični stres oslabit će funkciju jetre.
Rade li naši sustavi, odnosno organi za detoksikaciju dobro ili ne, vidjet ćemo po našem tijelu, ali i po razini energije. Odnosno, vidjet ćemo na našoj koži. Tijelo će nam poslati određene signale kao što su kronični umor, loša probava, nadutost, učestale glavobolje, problemi s kožom poput akni ili ekcema, neugodan zadah, osjetljivost na mirise i smanjena otpornost na infekcije. Ako istovremeno opterećujete jetru nezdravom prehranom, alkoholom, i općenito nezdravim načinom života dulje vrijeme, velika je vjerojatnost da ćete se prepoznati u navedenim simptomima. Pri tome, ako imamo problema s kožom, često najprije rješenje potražimo u kozmetici, a bez da smo pogledali u svoj tanjur i svoje navike. Važno je obratiti pozornost i na mentalne simptome poput razdražljivosti, anksioznosti ili problema s koncentracijom jer i oni mogu ukazivati na neravnotežu u detoksikacijskim procesima. Najvrjedniji savjet za dugoročno zdravlje, pa tako i za podršku detoksikacijskim organima i imunitetu, jesu izgrađene zdrave navike. Ako se ipak odlučite za pojedine detoks kure, radije se posavjetujte sa stručnjakom jer nisu bezopasne, posebice ako imate zdravstvenih problema. Prekomjerna uporaba laksativa, prekid uzimanja lijekova na svoju ruku, dodavanje hrpe suplemenata i restrikcije u prehrani dulje vrijeme nisu rješenje, već osnove kojih bi se svi trebali držati poput uravnotežene prehrane, kvalitetnog sna i kretanja.
FOTO: Pexels
Zrinka Babić je magistra sociologije i nutricionistica. Svoje je novinarske vještine “brusila” kroz razne strukture novinarstva, od televizije, radija do portala, pa tako za Kreni Zdravo (Nova TV) piše članke o zdravoj prehrani, novinarka je u Informatičnom Centru Zaprešić, a prije toga je koordinirala i pisala za Adhara centar za nutricionizam i ayurvedu (Zagreb) te je obavljala dužnost zamjenice glavnog urednika na Televiziji Zapad, Zaprešić. U slobodno vrijeme, osim što se kontinuirano educira i stječe diplome, voli dizajn interijera, fitness i dobre knjige.