
Prestanite pričati: Iscjeljujuća moć tišine i njezine blagodati za tijelo i um
Ponekad je potrebno ogrnuti se tišinom, kao vunenim šalom, da biste otkrili bujicu informacija za koje možda niste ni znali da postoje.Često tr...
Mnogi tvrde da je ovo tajna uspjeha, a evo što kažu stručnjaci
Buđenje u cik zore najbolji je put do uspjeha – barem tako tvrde Oprah, direktor Applea Tim Cook te Robin Sharma, autor knjige “5am club” koja govori o prednostima koje bi buđenje u pet ujutro trebalo imati za vas i vaš život.
Ipak, ako vam je teško ustati se kad vam alarm zazvoni u sedam, vjerujemo da vam se buđenje u pet ujutro čini kao apsolutna noćna mora. No uz tisuće članaka o uspješnim osobama koje tvrde da im je buđenje u zoru pomoglo u ostvarivanju ciljeva te brojne videe u kojima razni stručnjaci (i oni koji to nisu) govore zašto biste i vi trebali činiti isto, teško je ne zapitati se – propuštam li nešto ako se ne budim u pet ujutro?
Ustajanje u zoru posljednjih se nekoliko podrazumijeva kao normalni dio života “uspješnih” ljudi. Grind kultura, koja prioritizira rad i napredak kao glavni izvor sreće i ispunjenja, popularizirala je ovaj koncept. Što bi onda trebali raditi od 05:00 ujutro do odlaska na posao? Mnogi lifestyle influenceri na svojim društvenim mrežama pokazali su da ovo vrijeme provode u teretani, čitajući i meditirajući te u pripremi zdravih obroka za dan.
Ipak, stručnjaci za san i psiholozi tvrde nešto drukčije. Iako je glavna poanta buđenja u 05:00 dobitak dodatnog vremena za raditi nešto “za sebe”, bio to trening ili čitanje, stručnjaci tvrde da ovo zapravo ne odgovara svakome.
“To nije jednostavna računica. Ako si oduzimate san kako biste radili stvari koje stvarno volite ili bili s ljudima koje stvarno volite, dobivate nešto, ali gubite fizički i psihički oporavak koji dolazi kada duboko spavate”, objasnio je Michael Leiter, organizacijski psiholog i koautor knjige “The Burnout Challenge” za portal Huffpost.
Svima je već poznato da je odrasloj osobi potrebno između sedam i osam sati sna za zdrav život. Dakle, ako se budite u 05:00 ujutro, na spavanje biste trebali otići do 21:30.
Dakle, ako radite posao s popodnevnim smjenama, vozite mališane na treninge navečer ili imate bilo koje druge obveze koje vam ne dopuštaju odlazak u krevet tako rano, buđenje u 05:00 vjerojatno nije rješenje za vas. Osjećat ćete se iscrpljeno, a taj osjećaj može dovesti i do većih problema poput burnouta i depresije, kako objašnjavaju stručnjaci za Huffpost.
Iako buđenje u pet ujutro nije tajni sastojak uspješnog života, ako vam vaš ritam i lifestyle to dopuštaju, postoji način da se ispravno pridružite “klubu ranoranioca”.
Mass tvrdi da je jedini način za to potpuno prilagođavanje vašeg cirkadijalnog ritma ranom ustajanju. Što to znači? Naravno, raniji odlazak na spavanje i rano buđenje, kako radnim tjednom, tako i vikendom. U idealnoj situaciji, ako preko tjedna odlazite na spavanje u 22:00 i budite se u 05:00, isto biste trebali činiti i vikendima.
“Imate jedan biološki cirkadijalni ritam. Ne možete ga samo tako promijeniti jer vikendima živite drukčije. U suprotnome ćete osjećati jet lag bez da ste uopće ušli na avion”, objašnjava Mass.
Također, uzmite u obzir svoje okolnosti – ako postoji mogućnost da vas tijekom noći probudi plač bebe ili potreba za odlaskom na toalet, dodajte si sat vremena kako biste nadoknadili izgubljeno vrijeme. Dakle, možete otići ranije u krevet, ili si produžiti san za pola sata ili sat.
FOTO: Pinterest