Ovdje možete isprobati drevne istočnjačke tehnike tajlandske sportske masaže
Sportski napori, kako profesionalnih tako i svih rekreativnih sportaša, ostavljaju traga na tijelu kojem je itekako potreban kvalitetan i pravovrem...
Novi krvni test mogao bi predvidjeti povratak raka dojke
Novi “ultra-osjetljivi” krvni test može predvidjeti hoće li se rak dojke vratiti godinama prije nego što se bolest pokaže na skeniranju, otkrio je tim s Instituta za istraživanje raka (ICR) u Londonu.
Tim pod vodstvom dr. Isaaca Garcije-Murillasa vjeruje da ovaj test postavlja temelje za bolje praćenje i liječenje pacijenata.
Test, koji hvata tragove DNK-a tumora prije potpunog recidiva pokazao se sto posto točnim u predviđanju kod kojih će se pacijenata rak vratiti.
Prema istraživačima, ovo može omogućiti raniji početak liječenja i poboljšati stope preživljavanja.
Studija je provedena na 78 pacijenata s različitim tipovima ranog raka dojke. “Tekućom biopsijom” traženo je 1800 mutacija u krvi pacijenata koje oslobađaju stanice raka. Cirkulirajući DNK tumora pronađen je kod 11 žena, a kod svih se rak vratio, dok se nijednoj drugoj ženi rak se nije vratio.
Test otkriva male količine DNK-a raka u krvotoku. Rezultati ispitivanja pokazuju kako je toliko osjetljiv da može točno predvidjeti rizik od ponovnog pojavljivanja raka, mjesecima ili čak godinama prije nego što se počnu pojavljivati uobičajeni znakovi ili simptomi.
U prosjeku, krvni test otkrio je rak 15 mjeseci prije nego što su se simptomi pojavili ili se bolest pokazala prilikom skeniranja.
Rezultati istraživanja predstavljeni su na konferenciji Američkog društva za kliničku onkologiju u Chicagu. Najranije otkrivanje raka pomoću ovog testa bilo je 41 mjesec prije nego što je skeniranje potvrdilo dijagnozu.
Istraživači su rekli da studija postavlja temelje za bolje praćenje nakon tretmana i potencijalno produljenje života – piše The Guardian.
Iako je ovo istraživanje još u početnoj fazi, rano otkrivanje recidiva raka dojke znači puno veću vjerojatnost da će liječenje uništiti rak i zaustaviti njegovo širenje na druge dijelove tijela, u kojem trenutku postaje neizlječiv.
U Velikoj Britaniji od sekundarnog raka dojke godišnje umire oko 11 000 ljudi, što naglašava važnost ovakvih istraživanja.
Riječ je o zloćudnoj bolesti koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.
Od raka dojke najčešće obolijevaju žene nakon 50. godine života, ali u novije vrijeme sve češće i mlađe žene. Muškarci također mogu oboljeti od raka dojke, ali puno rjeđe. Kod muškog je spola riječ o jedan posto svih zabilježenih slučajeva.
Prema posljednjim objavljenim podacima Registra za rak u Hrvatskoj je u 2020. zabilježeno 2869 slučajeva raka dojke (stopa 137,9/100.000), a u 2021. od ove zloćudne bolesti umrlo je 711 žena (stopa 35,4/100.000) – pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Nije jasno kad će test biti široko dostupan, ali je sigurno da ćemo ovu temu svakako pratiti.
Foto naslovna: YakobchukOlena iStock/Getty Images Plus via Getty Images