Ovo je deset najljepših planinarskih skloništa u Hrvatskoj

by | 6 ožujka, 2022
planinarsko sklonište ždrilo hrvatska

U Hrvatskoj se nalazi bezbroj prekrasnih i lijepih, bajkovitih planinarskih skloništa, to jest kućica koje će vas dočekati kao mjesto u kojem možete prenoćiti, uzeti predaha i odmoriti.

Planinarenje je ljubav mnogih, posebice radi prirode i bijega od svakodnevnice, udisanja svježeg zraka, punjenja baterija i rada na kondiciji. Ipak, kada na takvom jednom ‘planinarskom’ putovanju poželite i prenoćiti te se odmoriti i skupiti snagu za daljnji put – upravo za to stvorena su planinarska skloništa. To su čvrsti objekti u kojima planinari mogu prenoćiti, a obično su napravljeni volonterski, zajedničkim snagama ljudi i planinarskih društava. Jedini uvjet kojeg za boravak valja ispuniti je da ostavite čisto i uredno kako ste i našli. Točnije, radi se o skromnom smještaju čija veličina varira, ali zbog nepristupačnih dijelovima i terena odličan su izbor gdje prespavati noć. Zato, koristite ih odgovorno te nesebično!

U Hrvatskoj razlikujemo tri vrste planinarskih kuća, prema Hrvatskom planinarskom savezu:

  • Planinarski domovi su otvoreni vikendom, blagdanima ili stalno i u pravilu pružaju mogućnost prehrane i okrepe. Objekti koji su otvoreni samo nedjeljom, ali ne i subotom ne smatraju se planinarskim domovima, nego planinarskim kućama.
  • Planinarske kuće (u užem smislu) otvorene su samo povremeno ili po dogovoru s planinarskim udrugama koje skrbe o njima. Za posjet planinarskim kućama potrebno je na vrijeme provjeriti hoće li biti otvorene, odnosno pravovremeno najaviti upravljaču svoj dolazak.
  • Planinarska skloništa su nezaključane, stalno otvorene i neopskrbljene kuće u kojima se može prenoćiti bez prethodne najave onome tko njima upravlja. Za noćenje u planinarskim skloništima treba sa sobom ponijeti podložak i vreću za spavanje.

U svim planinarskim domovima, kućama i skloništima u Hrvatskoj primjenjuje se jedinstven Kućni red koji je obvezujući za sve posjetitelje. Prema kućnom redu planinari i drugi posjetitelji dužni su: na vrijeme najaviti noćenje domaćinu i predati mu svoju planinarsku ili osobnu iskaznicu, ne remetiti red i mir u kući, a od 22 sata do 5 sati ujutro poštivati potpuni mir, održavati red i čistoću u kući i njezinoj okolici, a svoje otpatke ponijeti sa sobom, ne ulaziti u spavaonice u planinarskoj obući, ne uvoditi životinje, ne pušiti u blagovaonicama i spavaonicama, štedljivo koristiti ogrjev, vodu i električnu energiju, pridržavati se uputa domaćina.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hiking Croatia (@hiking.croatia)

Pročitajte: Prijedlog za vikend: najljepše šetnice grada Zagreba i okolice

Donosimo popis 10 najljepših planinarskih skloništa u Hrvatskoj

Pročitajte: Zaljubljenica u prirodu Mija Dropuljić predlaže vam najbolje planinarske rute za početnike

PLANINARSKO SKLONIŠTE MALIŠĆAK

Planinarsko sklonište Mališćak je zidana kućica u šumi koja služi kao odmorište na pola puta iz Velike prema Ivačkoj glavi i vrhu Papuka. Na gornjoj etaži kućice je spavaonica za 10 osoba, a u donjoj prostoriji na klupama može prenoćiti još 5 osoba. Obližnji vrh Mališćaka je vidikovac s preglednim vidikom na sve strane. Imajte na umu da ovdje nema vode jer je obližnji izvor presušio, ali ima rasvjete.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dalibor Rajic (@dalibor.rajic.9)

PLANINARSKO SKLONIŠTE „DRAGO GRUBAĆ“ NA DINARI

Planinarsko sklonište Drago Grubać je jednostavno kontejnersko sklonište smješteno u visinskoj zoni Dinare na 1645m, a sagradio ju je PU Dinaridi na slikovitoj livadi pod vrhom Dinare. Sadrži 12 mjesta za noćenje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ilija Veselica (@ilija_veselica)

Pročitajte: Kako je bilo na najimpresivnijem planinarskom događanju u Hrvatskoj?

PLANINARSKO SKLONIŠTE ŽDRILO

Planinarsko sklonište Ždrilo je lijepo i moderno uređeno planinarsko sklonište nadomak Piskovitoj kosici i važna točka na uzdužnom Velebitskom planinarskom putu na visini od 1010 metra. Sklonište se sastoji od jedne funcionalno uređene prostorije u kojoj su peć, stol s klupama i ležaji za noćenje. Ukupno sadrži šest mjesta za noćenje, a do njega nema prilazne ceste.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daria Bedeniković (@da_riab)

PLANINARSKO SKLONIŠTE ŠUGARSKA DULIBA

Planinarsko sklonište Šugarska duliba nalazi se na visini od 1210 metara, a 2017. godine je rekonstruirano. Prema originalnoj zamisli arhitekta Ivana Juretića dvije velike staklene stijene posjetiteljima u skloništu pružaju neposredan doživljaj boravka u prirodi, kao i sam pogled. U blizini skloništa, uz ruševine lugarnice, nalazi se cisterna s pitkom vodom. Do ovog skloništa nema prilazne ceste, a sadrži 10 mjesta za noćenje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zvonimir Javornicki (@zvonjola)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by M A R I O J U R I N A (@mariojurina)

Pročitajte: Kako se odjenuti za hiking?

PLANINARSKO SKLONIŠTE MIROSLAV HIRTZ

Planinarsko sklonište Miroslav Hirtz  je otvoreno planinarsko sklonište u kojem se može prenoćiti i kada je kuća zatvorena. Sklonište nema svoju cisternu, nego se treba koristiti cisternom ispred planinarske kuće te sadrži 30 mjesta za noćenje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Filipa Beroš (@filipa_beros)

PLANINARSKO SKLONIŠTE RATKOVO SKLONIŠTE

Ratkovo sklonište po svojoj slikovitosti jedan je od najoriginalnijih planinarskih objekata u Hrvatskoj, smješteno na Samarskim stijenama na visino od 1174 metra. To je drvena brvnara smještena u polušpilju ispod okomite stijene Šerpas koja je nadvisuje kao prirodni krov. Brigu o ovom skloništu vodi PDS Velebit iz Zagreba, koji ga je nazvao po svojem članu, alpinistu Ratku Čapeku koji je poginuo u Alpama. Sadrži 12 mjesta za noćenje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tomislav Marković (@tomislav0212)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by crooutdoors (@cro_outdoors)

PLANINARSKO SKLONIŠTE ROSSIJEVO SKLONIŠTE

Rossijevo sklonište nalazi se u srcu Rožanskih kukova, neposredno ispod stijene Pasarićeva kuka na visioni od 1580 m. Sagrađeno je 1929. i nazvano po istraživaču velebitske flore Ljudevitu Rossiju. Uz kuću je cisterna s vodom, nema prilazne ceste, a najbliži prilaz je od parkirališta u Zavižanskoj kotlini,  otprilike 2.30 sata.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @mirosh02

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gordan Gec (@gordangec)

PLANINARSKO SKLONIŠTE VLAŠKI GRAD

Planinarsko sklonište Vlaški grad nalazi se na malenom sedlu ispod vrha Vlaškoga grada, pod Svetim brdom na visini od 1280 metra. U blizini skloništa nalazi se izvor, dok za noćenje trebate podložak i vreću za spavanje. Također, ovo sklonište je pogodno uporište za uspone na Sveto brdo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KATERINA M (@katrinmell)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by crooutdoors (@cro_outdoors)

Pročitajte: Kako odabrati najbolji ruksak za planinarenje? Donosimo 15 super modela!

PLANINARSKO SKLONIŠTE PAKLINE

Novo planinarsko sklonište nalazi se u predjelu Biokova koji je poznat po šumi, a upravo ta borova šuma i fantastičan pogled na more koji se pruža iz skloništa su dodatan razlog zašto je lokacija i više nego pogođena. Mala natkrivena terasa na ovom skloništu čini se kao odlična ideja za odmor i skrivanje od sunca nakon višesatnog planinarenja, a vjerujemo da će ovo mjesto na Biokovu biti pun pogodak.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gorstaci (@gorstaci)

PLANINARSKO SKLONIŠTE BITORAJKA

Planinarsko sklonište Bitorajka je malena drvena brvnara s blagovaonicom u prizemlju i spavaonicom za 10 osoba u potkrovlju, no može se smjestiti i više ljudi. Za noćenje je potrebno ponijeti vreću za spavanje, a sklonište je opskrbljeno vodom koja se skuplja u cisterni pokraj skloništa.

Izvor i foto: Instagram; hps.hr, naslovna: @hrvoje_and_che_adventures