Pitali smo Hrvatice koliko mjesečno troše na svoju beauty rutinu

by | 6 lipnja, 2025
Koliko hrvatice troše na beauty rutinu

Nokti – 40 eura. Bojenje izrasta – 50. Depilacija – 25. Uz poskupljenja nekretnina, hrane i goriva, inflacija nije zaobišla ni naše najdraže – i mnogima neizostavne – beauty rituale. Njega, izgleda, više nije samo stvar estetike nego i ozbiljan financijski izazov jer cijene tretmana polako, ali sigurno rastu iz mjeseca u mjesec.

Kad govorimo o beauty ritualima, ne smijemo zaboraviti na sve veća društvena očekivanja. U vremenu kad je imati savršene nokte, urednu frizuru i njegovan ten postalo nešto što se jednostavno podrazumijeva, iznosi koje ulažemo u svoj vanjski izgled postaju sve viši i viši. Realno, tko je prije 15-ak godina išao na nokte ili trepavice svaki mjesec? Danas je situacija nešto drukčija – frizer svakih šest tjedana, nokti jednom mjesečno, trepavice, obrve, a o kozmetici, kremama, serumima, tonicima te make-upu bolje da niti ne govorimo. Kad se sve to zbroji, beauty rutina više ne izgleda kao malen mjesečni trošak, niti “poslastica”, već ozbiljna stavka u našim budžetima.

I naravno – znamo da ništa od toga zapravo nije potrebno. Ipak, mnogima od nas je navika povremeno otići kod frizera, ili jednostavno želimo imati trajni lak na noktima. Međutim, uslijed porasta cijena u proteklih nekoliko godina, pramenovi koji su nekoć stajali 300 kuna, danas stoje i po više od 100 eura, a o trajnom laku za manje od 25 eura možemo samo sanjati, posebno u sredinama poput Zagreba.

Koliko žene mjesečno troše na ljepotu

Zato smo odlučili istražiti – koliko Hrvatice mjesečno izdvajaju za njegu i uljepšavanje? Jesu li odlaske u salon zamijenile kućnim tretmanima? Na čemu štede, a čega se ne planiraju odreći?

“Iskreno, mislim da za svoju beauty rutinu trošim iznimno malo. Što se njege kože tiče, obična Becutan krema od nekoliko eura u mom se slučaju pokazala najboljom za moj tip kože. Ne šminkam se previše, ali volim dobru maskaru, posebice plavu kuće L’Oréal, koja stoji 15-ak eura, a traje mi uistinu mjesecima. Obvezno koristim i mlijeko za tijelo, ali ni ono nije preskupo. Rekla bih da je moj najveći izdatak frizura – u posljednjih nekoliko godina sam uvidjela koliko je važna dobro ošišana i oblikovana kosa tako da jednom tjedno odlazim kod frizera na feniranje, što me stoji 10 eura po terminu, odnosno 40 eura mjesečno. Od tretmana još odlazim na oblikovanje obrva, na što mjesečno izdvojim 10 eura” – Mirela, 53 godine.

Koliko hrvatice troše na beauty rutinu

FOTO: CentralITAlliance/iStock via Getty Images Plus

“Budući da imam plave pramenove, moram na frizuru svaka 3-4 mjeseca na šišanje vrhova i osvježavanje pramenova. To me dođe nekih 100 eura. Nokti mi nisu izdatak s obzirom na to da mi prijateljica ima opremu za gel nokte, pa mi zna i napraviti. Spomenula bih da redovito radim i trajni lak na nogama, no ni on mi ne predstavlja poseban izdatak, budući da imam opremu i sama si ga napravim. Solarij sam počela koristiti ove godine, i prosječno me stajao 20-ak eura tjedno. U teretanu idem redovito, pa uzimam neograničene dolaske, 45 eura na mjesec. Usluge tretmana lica u kozmetičkim salonima ne koristim, kao niti depilaciju jer to sve obavljam doma. Od cjelokupne beauty rutine, najviše pazim na kožu i nokte. Dvaput dnevno nanosim kremu za lice, a jedanput dnevno kremu za cijelo tijelo, stoga na to izdvajam 30-ak eura svaka dva mjeseca. Povremeno koristim i piling za tijelo i lice, no on je stvarno manji izdatak budući da stoji 6-7 eura, a traje dosta dugo. Za sada su mi svi beauty tretmani koje koristim sasvim dovoljni. Spomenula bih i šminku – na nju u pravilu ne izdvajam preveliki iznos, izuzev CC kreme, na koju jako pazim prilikom kupnje. Stoga bih rekla da je ona najskuplji dio šminke koje koristim. Uz to, koristim i preparate za kosu: dvaput tjedno Heat protector i ulje za kosu, koji mi traju sigurno 2-3 mjeseca, a stoje zajedno 15-ak eura. U ljetnom periodu koristim ulje za sunčanje; traje mi cijelu sezonu, a stoji 15 eura” – Hanna, 23 godine

Pročitajte: Wealth gap summer: što kad niste u istim financijskim prilikama kao vaši prijatelji?

“Moja ladica prepuna je raznih beauty proizvoda, od maski do krema, ulja, kolagena i seruma, koje, iskreno, rijetko koristim jer mi se jednostavno ne da. Tu su i razni preparati za kosu… Većinom su to proizvodi koje kupim nakon što pogledam par reelova, uhvati me nagla želja za njegom kože i instantnim rezultatima. Nažalost, to obično završi tako da ih isprobam jednom i onda ih ne diram mjesecima. Ali ono na što volim trošiti novac, i za što mi nikad nije žao ni centa, jesu određeni tretmani kod moje kozmetičarke Sanje. Uglavnom su to mjesečni tretmani poput bikini depilacije, brow i lash lifta, manikure i pedikure, trajni lak… Moram priznati da su mi upravo obrve i trepavice najviše istaknule ljepotu lica. Mjesečno na te tretmane potrošim okvirno do 200 eura. Prije ljeta obavezno idem na anticelulitne tretmane koji su kombinacija maderoterapije, kavitacije i radiofrekvencije. Radiofrekvencija mi je osobno najdraža. Tada potrošim dodatnih 200-400 eura, i uz to mijenjam prehranu. Inače sam prilično lijena kad je riječ o brizi za kožu i zdravlje, ali kako starim, sve više uviđam da to moram promijeniti. Svako jutro i večer čistim lice pjenom, a zatim nanosim serum s kolagenom. Rijetko se šminkam, pa mi to nije velik izdatak” – Ivana, 32 godine.

Pročitajte: Četverogodišnje istraživanje potvrdilo: rad od kuće čini nas sretnijima i zdravijima

Jasno je – inflacija je definitivno nepozvana gošća i u našim beauty rutinama. Ono što je nekada bilo sitni luksuz ili povremena nagrada, danas postaje budžetska stavka s vlastitom Excel tablicom – u vremenu kada se očekuje da uvijek izgledamo savršeno, njega izgleda postaje sve veći financijski izazov. Baš su zato brojne žene pronašle kreativne načine da smanje troškove – kućni tretmani, DIY beauty eksperimenti pokazali su se kao učinkovite zamjene za sve skuplje tretmane poput trajnog laka ili depilacije. Ipak, nekih se odlazaka frizerki ili kozmetičarki apsolutno ne želimo odreći jer nam donose samopouzdanje i zadovoljstvo, pa se isplati srezati neke druge troškove.

FOTO: Canva/Pinterest