Wealth gap summer: što kad niste u istim financijskim prilikama kao vaši prijatelji?

by | 23 svibnja, 2025
Wealth gap u prijateljstvima

Ponekad nas u minus na računu ne odvede neočekivani kvar na autu ili novi kućanski aparat, nego ljudi koje volimo. Girls trip na pomodnu destinaciju, rođendanski poklon koji stoji puno više nego što bi trebao, treća boca vina u izlasku koja je “definitivno i posljednja”, često dolaze s financijskim brigama, stresom i nervoznim odbrojavanjem dana do sljedeće plaće.

Sjećate li se one epizode “Prijatelja” u kojoj među omiljenom šestorkom nastaje napetost zbog različitih financijskih mogućnosti? Monica, Chandler i Ross, s uspješnim karijerama, mogu si priuštiti odlazak na skupu večeru i koncert, dok Rachel, Phoebe i Joey preživljavaju od plaće do plaće, često birajući između plaćanja računa i odlaska na tu istu večeru. Situacija postaje neugodna kad financijske (ne)prilike dolaze do izražaja – očekuje se da svi troše jednako, no činjenica je da si ne mogu svi jednako priuštiti.

Wealth gap u prijateljstvima ljeti je, barem se tako čini, izraženiji nego u ostatku godine. Dok jedni planiraju trotjedno putovanje po Mediteranu, drugi se moraju zadovoljiti eventualnim vikendom u jednostavnom (ali i dalje preskupom) apartmanu u Crikvenici. Financijske razlike, koje su se u srednjoškolskim danima svodile na adidas tenisice ili jeftiniji model nekog nepoznatog brenda, s godinama se samo povećavaju – sada su to razlike u životnom stilu, koje nas, ako pripadamo ovoj Rachel – Phoebe – Joey skupini, mogu nas ostaviti s gorkim osjećajem nepripadanja.

Wealth gap u prijateljstvima

FOTO: Warner Bros. Television/Getty Images Entertainment

Milenijci i zoomeri odlaze u dugove zbog društva

Ovo je među milenijcima i generacijom Z relevantnije nego ikad. Društvene mreže postavile su nemoguća očekivanja – može se činiti da “svi” neprestano uživaju u skupim putovanjima, restoranima i markiranoj garderobi. Neprestani sadržaj (što naših prijatelja, što influencera) s egzotičnih destinacija i nesvakidašnjih avantura stvara nam dojam da je to norma, a ne iznimka te da bismo i sami trebali sudjelovati. Baš se zato mnogi milenijci i zoomeri odriču štednje i ulaze u financijski rizik kako bi držali korak s ostalima.

I ne, nije da vam se samo čini da je tako. Slaže se i statistika – naime, istraživanje provedeno 2023. pokazalo je da više od trećine pripadnika generacije Z i milenijaca ima prijatelje koji ih potiču na prekomjerno trošenje. Čak 88 posto milenijaca i 80 posto zoomera barem se jednom u životu zadužilo kako bi mogli sudjelovati u aktivnostima s bogatijim prijateljima – kod 15 posto milenijaca taj je dug bio veći od 500 dolara. Zašto? Više od 30 posto ispitanika, iz obje dobne skupine, reklo je da nisu htjeli biti isključeni, a više od 25 posto htjelo je pratiti životni stil bogatijih prijatelja. Čak 28 posto milenijaca priznalo je da jednostavno ne zna reći “ne”.

No koje je rješenje

Mnogi od nas odgojeni su s uputom da se “o novcu ne raspravlja”. I držimo se toga, no što kad postane jasno da moramo postaviti granicu i reći prijateljima: “To si ne mogu priuštiti”? Hoćemo li naići na kisele osmijehe, neugodno suosjećanje ili možda nepotrebne ponude da netko kompenzira naš dio? U svakom slučaju, kad postavljamo ovakvu granicu, posebice s ljudima koji nam možda nisu najbliži, postoji šansa da će to rezultirati pomalo neugodnom situacijom.

Pročitajte: Prema terapeutima, ovo je osam kvaliteta dobrog prijateljstva

Ipak, važno je zapamtiti – neugodna situacija se preživi. Ono što ostavlja dublje posljedice jest šteta na bankovnom računu. I zapravo, nije stvar samo u novcu nego i u osjećaju koji nas obuzima nakon što potrošimo ono što znamo da nije bilo u našim trenutačnim mogućnostima. Pritisak da se uklopimo, da ne kvarimo zabavu odbijanjem još jedne boce u izlasku ili odlaska na skupi girls trip, može nas natjerati na to da prekoračimo vlastite granice, što uglavnom dolazi s osjećajem krivnje nakon koji uništava iskustvo na koje smo se “istrošili”. Na kraju krajeva, prijateljstva su vrijedna, ali ne bi trebala dolaziti pod cijenu financijske stabilnosti i unutarnjeg mira.

FOTO: Profimedia