
Zastrašujuće otkriće: kofein vas drži budnima čak i dok spavate
Na prvi pogled, čini se da je kofein saveznik bistrine i produktivnosti dok smo budni. Međutim, novo istraživanje donosi zlokobnu poruku: čak i kad...
Svi već znamo da ljeti vrućina može dodatno otežati menstruaciju i PMS. Nošenje uložaka postaje jako neugodno, hormonske akne se pojačavaju, a nadutost je gora nego ikad. Raspoloženje? Mijenja ga potpuna razdražljivost. Pa kako onda ljeti ublažiti PMS simptome?
Je li menstruacija uistinu obilnija, a PMS teži tijekom ljeta? Poznato je da visoka temperatura pojačava protok krvi kroz tijelo pa se može pretpostaviti da utječe i na obilnost menstruacije. Ipak, ne postoje dokazi da vrućina izravno utječe na menstrualni ciklus. Zašto se onda tijekom menstruacije ljeti osjećate gore nego ikad? Zato što vrućine utječu na niz pojava u vašem životu, koje posredno pojačavaju PMS. Zadržavanje vode uobičajena je reakcija i na hormonalne promjene pred menstruaciju i na vrućinu, pa ako imate PMS usred srpanjske sparine, osjećaj težine i nadutosti može biti posebno neugodan.
Tu je i dehidracija – klasična ljetna tegoba koja, u kombinaciji s menstruacijom, samo pojačava simptome. Bez dovoljno tekućine vaše tijelo može reagirati grčevima u mišićima i glavoboljom, što dodatno otežava ionako naporne menstrualne dane. Osim toga, vaše tijelo prirodno povisuje temperaturu kako se približava menstruacija, a kad se to poklopi s 35 °C u hladu, osjećaj kako se topite nije samo u glavi. Zanimljivo je i da neka istraživanja upućuju na to da ljeto može čak utjecati i na duljinu ciklusa. Jedna ruska studija iz 2011. godine povezala je povećanu količinu sunčeve svjetlosti s kraćim ciklusima, što znači da menstruacija može doći ranije od očekivanog.
Nažalost, nećemo vam obećati čarobnu pilulu koja sve rješava. Menstruacija tijekom ljeta vjerojatno nikad neće biti ugodno iskustvo, ali postoje načini kako si olakšati. Da biste spriječili dehidraciju i njezine neugodne posljedice, pijte puno tekućine kad je vruće. Nosite bočicu vode sa sobom i podesite aplikacije koje vas podsjećaju na to kad je vrijeme za unos tekućine. Budući da se ljeti više znojimo, nosite prozračne materijale kako biste očuvali pH ravnotežu u vaginalnom području. Dakle, ljeti se preporučuje nošenje šireg pamučnog donjeg rublja, a ulošci i tamponi mijenjaju se čak i češće nego inače. Izbjegavajte slanu hranu i alkohol jer oni mogu dodatno pogoršati nadutost. Nastojite ostati u zatvorenom prostoru tijekom najtoplijih dana, osobito ako znate da su vam tada simptomi PMS-a najizraženiji. Ako ipak morate van, rashlađujte se što češće.
Stručnjaci sve više ističu važnost određenih nutrijenata u ublažavanju simptoma PMS-a, a dobra vijest je da ih lako možete uključiti u svakodnevnu prehranu ili uzimati kao dodatke. Kalcij i vitamin D čine snažan spoj u smanjenju menstrualnih grčeva i promjena raspoloženja. Mlijeko obogaćeno vitaminom D, losos ili sardine mogu biti vaši saveznici tijekom tih dana. Magnezij je još jedan ključan mineral – njegovi dodaci pomažu kod nadutosti i razdražljivosti, a prirodno se nalazi u orašastim plodovima i tamnozelenom lisnatom povrću. Ne zaboravite ni na vitamin B6, koji doprinosi hormonskoj ravnoteži, a možete ga pronaći u bananama, špinatu i grašku. Ako imate problema s otečenošću ili osjetljivošću grudi, omega-3 masne kiseline iz ribe, oraha ili sjemenki lana mogu biti učinkovito rješenje. Za one koje preferiraju prirodnije pristupe, biljni pripravci poput ulja noćurka, cedrovine i gospine trave također mogu donijeti olakšanje.