Topli, jednostavni i zdravi recepti s bundevom – kraljicom jeseni
Osim što je ukusna, bundeva je bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, poput vitamina A, C, E i kalija. To su svakako dobrobiti zbog kojih ju obo...
Istraživanje je pokazalo da penjanje uz više od 50 stepenica dnevno može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti za 20 posto.
Aterosklerotska kardiovaskularna bolest (ASCVD) te bolest koronarnih arterija i moždani udar vodeći su uzroci morbiditeta i mortaliteta u cijelom svijetu.
Kratki naleti penjanja po stepenicama visokog intenziteta vremenski su učinkovit način za poboljšanje kardiorespiratorne kondicije i lipidnog profila, posebno među onima koji ne mogu postići trenutne preporuke za tjelesnu aktivnost. Ova otkrića naglašavaju potencijalne prednosti penjanja uz stepenice kao primarne preventivne mjere za ASCVD u općoj populaciji, kako je izjavio dr. Lu Qi, istaknuti predsjednik HCA Regents i profesor na Sveučilištu Tulane za javno zdravlje i tropsku medicinu – piše portal scitechdaily.com.
Koristeći podatke UK Biobank prikupljene od 450 000 odraslih osoba, studija je izračunala podložnost sudionika kardiovaskularnim bolestima na temelju obiteljske povijesti, utvrđenih čimbenika rizika i genetskih čimbenika rizika te ispitala sudionike o njihovim životnim navikama i učestalosti penjanja stepenicama.
Medijan vremena praćenja bio je 12,5 godina.
Studija je pokazala da penjanje više stepenica dnevno posebno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti kod onih koji su bili manje osjetljivi.
Međutim, Qi je rekao da se povećani rizik od srčanih bolesti kod osjetljivijih ljudi može “učinkovito nadoknaditi” svakodnevnim penjanjem stepenicama.
Qi je reklamirao javnu dostupnost stepenica kao jeftin, pristupačan način za uključivanje tjelovježbe u svakodnevnu rutinu.
Ovo nije prva studija koja promiče dobrobiti penjanja i spuštanja niz stepenice. Ta se fizička aktivnost ranije povezivala sa smanjenim rizikom od razvoja raka i poboljšanjem kardiorespiratorne kondicije pa se sljedeći put, imate li priliku, radije odlučite za stepenice umjesto za dizalo.
Informacije su prenijeli brojni zdravstveni portali poput “Medical News Today” i “Science Alert”, a rezultati studije objavili su u časopisu Atherosclerosis.
Korištenje stepenica jednostavan je i besplatan način za poboljšanje zdravlja i kondicije. Evo nekoliko razloga zašto biste ih trebali koristiti što češće:
Penjanje stepenicama podiže puls i pokreće velike mišićne skupine u nogama, što ubrzava sagorijevanje kalorija i povećava kondiciju. Za razliku od ravne šetnje, penjanje aktivira više mišića i pomaže u jačanju mišićne mase.
Redovito korištenje stepenica može značajno smanjiti rizik od bolesti srca. Penjanje potiče cirkulaciju krvi, što jača srce i pomaže u reguliranju krvnog tlaka.
Ovaj oblik aktivnosti pomaže u jačanju kostiju jer ih opterećuje bez potrebe za dodatnim opterećenjem, čime doprinosi smanjenju rizika od osteoporoze.
Penjanje stepenicama ubrzava metabolizam, što pomaže tijelu učinkovitije trošiti kalorije, potiče mršavljenje i regulira tjelesnu težinu.
Aktivnosti poput penjanja stepenicama oslobađaju endorfine, hormone koji potiču osjećaj sreće i povećavaju energiju.
Stepenice su često nadohvat ruke – u zgradama, javnim prostorima i na radnome mjestu, a uz to korištenje stepenica štedi vrijeme jer ih možete uključiti u svakodnevne rutine.
Foto: DragonImages iStock/Getty Images Plus via Getty Images