Simptomi raka dojke

by | 12 kolovoza, 2022
rak dojke

Rak dojke svrstava se u skupinu spororastućih tumora. Smatra se da je potrebno nekoliko godina da od prve zloćudne stanice naraste do veličine od 1 cm (tumor koji se uglavnom može napipati). Navedeno ovisi o biologiji bolesti te je poznato da trostruko negativni i HER2 pozitivni tumori, posebno kod mlađih bolesnica, mogu rasti i značajno brže. Rak dojke je važno prepoznati i liječiti u što ranijem stadiju. Time se bolesnicima pruža najbolja šansa za izlječenje.

Najčešći znak raka dojke je bezbolni čvor u dojci (70-80 %). U slučaju da se napipa kvržica, treba odmah otići k liječniku obiteljske medicine koji će vas uputiti na daljnje pretrage. Rak dojke je visokoizlječiv u fazi kad je manji od 2 cm i lokaliziran samo u dojci. Ponekad čvor u dojci ne mora biti bezbolan i tvrd, a mogući su i drugi nespecifični simptomi poput nelagode u dojci samo u jednoj strani te povećanja dojke na jednoj strani. Uvlačenje bradavice (ukoliko ono nije prisutno od ranije), promjene u izgledu i osjećaju bradavice su također mogući znakovi raka dojke koji mogu ukazivati na postojanje kvržice iza bradavice koja zateže tkivo i uzrokuje uvlačenje.

Neobičan iscjedak (poput krvi ili gnoja) iz bradavice relativno je rijedak simptom raka dojke i pojavljuje se u 2-3 % bolesnika. Iscjedak može upućivati na prisutnost raka unutar mliječnih kanalića iza bradavice.

Vidljiv venski crtež na koži dojke može ukazivati na postojanje kvržice koja pritišće krvnu žilu i uzrokuje zastoj ili na povećanu prokrvljenost dojke, a koja može biti znak tumorskog rasta.

Posebni entitet je tzv. upalni rak dojke. Radi se o agresivnom i brzorastućem tumoru dojke kod kojega zloćudne stanice infiltriraju kožu i limfne žile dojke. Rani simptomi jesu dugotrajan svrbež, pojava osipa ili sitnih iritacija na koži dojke, crvenilo, otok, pojava narančine kože te promjene na bradavicama.

Pagetova bolest dojke je rijetki oblik raka dojke, koji počinje na bradavici i području areole bradavice (tamni krug kože oko bradavice). Najčešći znakovi i simptomi su: ljuskava koža na bradavici, stvrdnuta koža na bradavici i oko nje (na areoli), svrbež, crvenilo, peckanje, iscjedak iz bradavice, plosnata ili uvučena bradavica i kvržica u dojci.

Puno rjeđe se kao prvi simptom javljaju povećani pazušni limfni čvorovi ili znakovi udaljenih presadnica. Tako primjerice pojava čvora ili otekline u području pazuha, prsne ili ključne kosti mogu biti znak presadnica u limfnom čvoru. Bolovi u kostima i kosti koje su sklone prijelomima sugeriraju presadnice u kostima. Presadnice u plućima mogu izazvati stalne infekcije u prsima, neprestani kašalj te nedostatak i kratkoću daha. Glavobolje, vrtoglavice, poremećaju ravnoteže, problemi s vidom, povraćanja mogu biti znakovi moždanih presadnica. Ponekad su neželjeni gubitak tjelesne težine, mučnine, gubitak apetita, povišena tjelesna temperatura, posebno u večernjim satima, simptomi proširene maligne bolesti. Važno je ne prestrašiti se odmah tih simptoma jer oni ne znače nužno da imate presadnice. Ipak, u slučaju njihove pojave, o tome biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom.

Svi ovi znakovi i simptomi mogu biti uzrokovani i drugima stanjima u dojci pa njihovo postojanje ne znači da žena ima rak. Žena ih treba poznavati, kako bi se u slučaju da ih primijeti, što prije javila liječniku. Potrebno je istaknuti da čekanje na pojavu prvih simptoma ne može nikako zamijeniti redovite rutinske mamografske i druge preglede koji mogu otkriti rak u ranim stadijima bolesti, prije nego se pojave simptomi.

Postupak dijagnosticiranja tumora dojke prije nego što su se pojavili simptomi naziva se rano otkrivanje raka dojke (engl. screening). U Hrvatskoj se od 2006. godine provodi nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke mamografijom pod nazivom “Mamma”, u koji su uključena žene starije od 50 godina. Izrazito je važno da se sve žena koje dobiju poziv na kućnu adresu odazovu.

Preporučuje se svima, posebno ženama, ali i muškarcima redovito pregledavati dojke. Važno je poznavati simptome raka dojke, raditi samopreglede te se odazivati na programe ranog otkrivanja raka dojke. Ako primijetite bilo što neobično, odmah se javite liječniku. Rano otkrivanje raka dojke polučuje najbolji ishod.

Prim. Marijana Jazvić, dr. med., specijalist onkologije i radioterapije

Piše: Prim. Marijana Jazvić, dr. med., specijalist onkologije i radioterapije, Klinika za onkologiju i nuklearnu medicinu KBC Sestre milosrdnice, Zagreb

 

  1. Cardoso F, Senkus E, Costa A, Papadopoulos E, Aapro M, André F, et al. 4th ESO-ESMO international Consensus Guidelines for Advanced Breast Cancer (ABC 4). Ann Oncol.2018 Aug;29(8):1634–57.
  2. http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-za-pacijente/specificne-bolesti-zena/bolesti-dojke/rak-dojke
  3. https://www.zzjzdnz.hr/hr/zdravlje/prevencija-raka/1321
  4. https://www.cancercenter.com/cancer-types/breast-cancer/symptoms
  5. https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-prevencija-nezaraznih-bolesti/preventivni-program-za-zdravlje-danas/

ONC – DM8 – 11/8/2022 – HR2208114756

 

Članak je sponzoriran.
Novartis Hrvatska d.o.o., Radnička cesta 37b, 10 000 Zagreb, tel. 01 6274 220, fax. 01 6274 255, [email protected]

Foto: Drazen Zigic/iStock/Getty Images Plus