Otvorena je jedinstvena multimedijalna izložba o ljepoti i njezinoj ulozi u društvu
Ljepota je mnogo više od površinskog izgleda, ona prožima svaki aspekt ljudskog postojanja, od osjećaja samopouzdanja do povezanosti s drugima, i i...
Pauza koja mijenja život
Jeste li ikad poželjeli pauzirati život na nekoliko mjeseci da biste se odmorili, napunili energijom i učinili nešto nevjerojatno? Ako je vaš odgovor potvrdan, potreban vam je sabbatical. Definicija ove vrste dugačkog odmora varira, ali uglavnom se radi o uzimanju dulje pauze od posla da biste se bavili nekim drugim interesom. Putovati, učiti, volontirati, stvarati — mogućnosti su beskrajne.
“Oduvijek sam željela proputovati svijet, ali nikad nisam imala dovoljno novaca. Kad sam dobila posao iz snova, radila sam gotovo četiri godine. Prva godina bila je odlična, ali druga je bila izazovna. Moje je mentalno zdravlje uništilo neprestano uspoređivanje i natjecanje s kolegama. Pritisak tvrtke bio je velik, ali ja sam na samu sebe radila dodatni pritisak. Razmišljala sam o tome da dam otkaz, ali sam se bojala. Imala sam sjajan posao, odličnu plaću i uskoro sam trebala biti unaprijeđena. Zatim sam otkrila da imam gastritis i čir na želucu – bilo je zastrašujuće. Nisam se prepoznala u ogledalu, bila sam tužna, potištena, zabrinuta, tjeskobna. Liječila sam se tri mjeseca istodobno razmišljajući o otkazu”, prisjeća se Marina Videira Rodrigues, brazilska stručnjakinja za digitalnu strategiju. Tada je samoj sebi obećala: “Zdravlje mi je najvažnija stvar u životu.” Shvatila je kako je jedini način da se fizički i mentalno oporavi taj da se u potpunosti posveti sebi. Uzela je osmomjesečni sabbatical tijekom kojeg je proputovala 14 zemalja, a kad se vratila kući, osnovala je vlastitu kompaniju.
Tradicionalno, sabbatical (od riječi “sabbath”, koja znači dan odmora) uključuje dugačku pauzu od posla koju odobrava vaš poslodavac, a zatim se vraćate svom radnom stolu “od 9 do 5”. Uobičajen je u akademskoj zajednici, ali danas postaje sve popularniji i u raznim korporacijama. Tehnološke kompanije poput Applea i Oraclea nude sabbatical svojim dugogodišnjim zaposlenicima, dopuštajući im da slobodno vrijeme posvete osobnim interesima ili životnim promjenama. Uvjeti pod kojima se odobrava osciliraju, ali uglavnom uključuju određeni broj godina rada u instituciji ili kompaniji prije nego što postanete kvalificirani za sabbatical. U većini slučajeva, sabbatical je neplaćen ili je djelomično plaćen. Trajanje može varirati – kreće se između nekoliko mjeseci do godinu dana – a po povratku bi vam trebala biti zajamčena ista ili slična radna pozicija.
Sabbatical u Hrvatskoj nije učestao kao u nekim drugim zemljama, ali nadamo se da nije neostvariv. U akademskom svijetu, profesori na sveučilištima mogu dobiti sabbatical za rad na istraživačkim projektima ili za profesionalni razvoj, dok ga zaposlenici u stranim kompanijama, posebno u međunarodnim korporacijama, mogu dobiti kao dio benefita za dugogodišnju lojalnost. U Hrvatskoj ne postoji neki poseban zakon koji regulira sabbatical, već se obično dogovara individualno između poslodavca i zaposlenika. Drugim riječima, uvjeti sabbaticala ovise isključivo o stajalištu vašeg poslodavca.
Kako većini nije lako naći takvog poslodavca, termin sabbatical često odskače od izvornog pojma. Marissa Mayer, bivša izvršna direktorica Yahooa, uzela je dugi godišnji odmor nakon što je napustila Yahoo kako bi se usredotočila na svoj novi startup, Lumi Labs, i provela više vremena sa svojom obitelji. Nakon što je bila prva dama SAD-a, Michelle Obama uzela je dugački sabbatical kako bi napisala svoje memoare “Becoming”. Glumica Zrinka Cvitešić uzela je pauzu od glume kako bi se posvetila osobnom rastu i imala više vremena za svoju obitelji.
Ovakve su pauze osmišljene kako bi pomogle zaposlenicima da se napune i vrate na posao sa svježim perspektivama i obnovljenom energijom. Ako vas je potrebno uvjeravati da razmislite o ovakvoj vrsti poslovnog predaha, morate znati da su prednosti sabbaticala puno veće od odlaska na trotjedno ljetovanje.
Mnogi ljudi počinju raditi odmah nakon srednje škole ili fakulteta, tako da nikad nisu imali vremena za sebe, pa sabatical služi kao vrijeme za osobni razvoj, učenje novih vještina i bavljenje hobijima. Pokazalo se da sabbatical također pomaže poboljšati mentalno zdravlje, smanjuje stres i prevenira burnout dok istodobno povećava produktivnost. Većina zaposlenika vraća se na posao energetski obnovljeni, s poboljšanim fokusom. Sabbatical pomaže i u postizanju bolje ravnoteže između poslovnog i privatnog života, što dovodi do općeg blagostanja.
No, nažalost, nije sve tako sjajno. Sabbatical povlači i neke negativne aspekte. Kad pauzirate svoju karijeru, vaše slobodno vrijeme može biti djelomično plaćeno ili neplaćeno, ovisno o tvrtki za koju radite, pa morate imati plan kako ćete se nositi s mjesečnim računima bez plaće. Osim toga, možda nećete uplaćivati doprinose za mirovinski plan niti primati ikakve druge benefite od strane poslodavca. Čak i ako nemate financijskih briga, vaša bi karijera mogla trpjeti. Neki šefovi zahtjev za dugačkim odmorom mogu shvatiti kao neposvećenost poslu, što može rezultirati propuštanjem promocije ili velikih projekata. A nakon sabbaticala može vam biti izazovno vratiti se u svoju radnu ulogu. U nekim slučajevima tvrtka može dati vaše radno mjesto nekom drugom ili možete dobiti potpuno drugu poziciju.
Na vama je da odvagnete što vam je u životu važno. Punjenje mentalne baterije, briga o voljenoj osobi, volontiranje, pisanje knjige, stjecanje diplome ili odgajanje djeteta – sve su to primjeri onoga što možete učiniti tijekom sabbaticala. “Svatko zaslužuje slobodno vrijeme, da radi ono što želi – uči ili ne radi ništa – nije važno. Sabbatical je najbolji način za to da otkrijete tko ste uistinu i suočite se sa svojim strahovima”, savjetuje Marina postavljajući nam izazovno, ali inspirativno pitanje: “Što biste radili da nemate obveza?”
Foto: Pexels