Nutricionističke posljedice pušenja za koje možda niste znali

Kako dim cigarete smanjuje učinkovitost hranjivih tvari u tijelu?

by | 31 svibnja, 2025
Prestanak pušenja

Svjetski dan nepušenja, koji se obilježava 31. svibnja, podsjetnik je na zdravstvene rizike povezane s ovom nezdravom navikom koja utječe i na financije. Iako se najčešće govori o njegovom utjecaju na pluća, srce i kardiovaskularni sustav, manje se ističe činjenica da pušenje izravno utječe i na nutritivni status organizma. Ovisnost o cigaretama ne samo da šteti fizičkom zdravlju već i značajno remeti apsorpciju i iskorištavanje esencijalnih vitamina i minerala, ubrzava proces starenja te povećava nutritivne potrebe tijela. Kroz prizmu nutricionizma, pušenje možemo promatrati kao kronični stresor koji tijelo stavlja u stanje deficita – čak i kad je prehrana naizgled uravnotežena. Ako ste prestali pušiti, čestitamo! Ako razmišljate o tome, evo pregled najvažnijih nutrijenta koje trebate uzeti u obzir kod savjetovanja sa stručnjakom kako bi složio vaš plan suplementacije s obzirom na pušenje. No to je i dalje poziv za to da pronađete dovoljno snažan motiv za prestanak pušenja.

Prestanak pušenja

Ovi su vitamini najveće žrtve nikotina 

Esencijalan vitamin C jedan je od najugroženijih vitamina kod pušenja jer pušenje stvara oksidativni stres, a vitamin C jedan je od prvih koji sudjeluje u njegovoj neutralizaciji. Osim toga, riječ je o vitaminu koji naše tijelo ne može proizvesti pa ga moramo svaki dan unositi prehranom, a isto tako se ne skladišti u našem tijelu da bismo imali određene rezerve. Procjenjuje se da pušači trebaju najmanje 35 mg više vitamina C dnevno u odnosu na nepušače, a u stvarnosti su te potrebe često i veće. Nadalje, pojedini vitamini topivi u mastima poput vitamina A i E te pojedini vitamini B-kompleksa topivi u vodi podložni su gubitku zbog pušenja. Primjerice, folat je ključan za obnovu stanica, stvaranje DNK-a i zdravu trudnoću, a njegov deficit povezan je s povećanim rizikom od srčanih bolesti i karcinoma. Također, vitamin A, koji igra ulogu u zdravlju kože, vida i sluznice, brže se troši kod pušača, dodatno narušavajući imunološki sustav.

Prestanak pušenja

Pušenje kao saboter vitalnosti i mladosti 

Danas su društveni i medijski pritisci da ostanemo što dulje mladolikog izgleda nezamislivi. Estetski kirurzi postaju nove zvijezde na sceni, a ako ih pitate što izbjegavati kako biste ostali što dulje mladolikog izgleda, nezaobilazan odgovor bit će pušenje. Razlog je oksidativni stres koji uzrokuju toksini dima oštećuju stanice, ali i kolagen te elastin, stvarajući prijevremene bore, potičući suhoću kože i umoran izgled. Međutim, to nam govori i da se tkiva sporije ili slabo regeneriraju, a ako i intenzivno vježbate, oporavak i regeneracija također su otežani. Kod pušača je smanjena sinteza kolagena, slabija je mikrocirkulacija te manja opskrba stanica kisikom i hranjivim tvarima. To sve zajedno otežava oporavak mišića, smanjuje razinu energije i povećava sklonost kroničnim upalama. Uz to, dugotrajno pušenje remeti mikrobiom crijeva, što dodatno narušava apsorpciju hranjivih tvari i može uzrokovati gastrointestinalne smetnje poput nadutosti, loše probave i smanjenog apetita. Iako se sada može činiti da je dovoljno uzimati dodatke prehrani kako biste neutralizirali štete od pušenja, to je zapravo kao da gasite golemi požar jednom kantom vode. Prestanak pušenja ima tisuću pozitivnih stvari, a nastavak pušenja milijun negativnih. 

Minerali na udaru pušenja 

Status vitamina i minerala u tijelu je kompleksan jer su neki od njih međusobno povezani pa manjak jednog utječe na manjak drugog i slično. Primjerice, pušenje smanjuje apsorpciju kalcija, što dugoročno povećava vjerojatnost za razvoj osteoporoze, kojoj su sklonije žene. S druge strane, pretpostavimo da pojedini pušači inače ne vode računa o zdravlju, posebice što se tiče zdrave prehrane i suplementacije. Manjak vitamina D sve je češći i postaje dio naših dodataka prehrani tijekom zime. Iako unosimo dovoljno kalcija, bez dovoljno vitamina D kalcij se ne apsorbira kako treba. Ako je to već slučaj, pušenje koje također smanjuje apsorpciju kalcija značajno povećava rizik od koštanih bolesti. Također, razina magnezija, cinka i selena često je niža kod pušača. Cink je važan za zacjeljivanje rana, imunitet i plodnost, dok je selen ključan antioksidans koji štiti stanice od oštećenja. Kod pušača su potrebe za ovim mineralima povećane, ali istovremeno je njihova apsorpcija otežana zbog oštećenja sluznice probavnog trakta i promjena u metabolizmu. Pušenje također može utjecati na status željeza. Iako ne smanjuje nužno njegov unos, može pojačati upalne procese u tijelu i tako indirektno smanjiti sposobnost tijela u iskorištavanju raspoloživog željeza. To je posebno važno za žene u fertilnoj dobi i osobe koje su sklone anemiji.

Foto: Pexels, Unsplash