
Zastrašujuće otkriće: kofein vas drži budnima čak i dok spavate
Na prvi pogled, čini se da je kofein saveznik bistrine i produktivnosti dok smo budni. Međutim, novo istraživanje donosi zlokobnu poruku: čak i kad...
Jeste li se ikad vratili s posla u neuredan, kaotičan stan i odmah osjetili napetost i preopterećenost? O pokušaju opuštanja u ovakvom ambijentu bolje da ni ne govorimo. No za taj neugodan osjećaj, vjerovali ili ne, postoji znanstveno objašnjenje.
Ovo je posebno točno za žene – naime, neuredan dom može uzrokovati povišeno lučenje kortizola, hormona povezanog sa stresom. Kako piše portal Psychology Today, istraživanje provedeno među zaposlenim bračnim parovima s djecom pokazalo je da su kod žena zabilježene više razine kortizola kad su im domovi bili neuredni, a niže kad je sve bilo uredno.
Ono što je posebno zanimljivo – isto nije bilo zabilježeno i kod muškaraca. Savjetnica za parove Elizabeth Earnshaw smatra da je razlog tome mentalni teret koji dolazi s neurednim domom. Naime, u mnogim slučajevima žene znaju da su one te koje se moraju pozabaviti uvođenjem reda u životni prostor, a čak i ako imaju pomoć ostalih ukućana, uglavnom i dalje moraju organizirati i delegirati.
Često mislimo da je kod održavanja doma urednim najveći posao onaj fizički – pranje rublja, usisavanje ili brisanje prašine. Međutim, ono što izaziva osjećaj rastresenosti jest zapravo promišljanje koje dolazi prije samog posla – kad oprati i osušiti rublje, trebamo li usisati stan jer dolaze gosti za vikend, imamo li mlijeka u hladnjaku – sve su to naizgled jednostavna pitanja koja zauzimaju značajan mentalni prostor, a tradicionalno se o njima brinu žene.
Iako ovo možda ne vrijedi za sve parove i obitelji, istraživanje sa Sveučilišta u Bathu otkrilo je da majke nose 71 posto mentalnog tereta u kućanstvu, dok očevi preuzimaju preostalih 29 posto. Kad je značajno veći dio mentalnog tereta na jednoj osobi, može izazvati preopterećenje, stres i nervozu te osjećaj preplavljenosti ili emocionalni zastoj. Osobe u tom stanju teško funkcioniraju kako bi željele, a čest je i burnout.
Mental load, odnosno mentalni teret postao je popularan termin na društvenim mrežama u proteklih godinu dana. Sve je počelo kad su majke počele dijeliti svoja iskustva, a žene iz svih krajeva svijeta s tim su se poistovjećivale. Međutim, ovo uopće nije nov pojam – rad koji je potreban za upravljanje kućanstvom, sociolozi su 80-ih opisali kao “nevidljivi rad”, a kasnije je skrojen i koncept “mentalnog tereta”.
Kako preporučuju stručnjaci na portalu UCLA Health, prvi je korak razgovor s vašim ukućanima. Najvažnije je podijeliti ono kako se osjećate i slušati svog partnera ili članove obitelji pa napraviti zajednički plan kako rasporediti sve obveze. Savjetuju da je dobra ideja napraviti to-do liste – ali ne samo svoju, nego zajedničku, koju će svi pratiti i doprinositi obavljanju zadataka.
Ono što je isto važno jest postavljanje granica sa svojim ukućanima. Kako to izgleda? Primjerice, ako imate stariju djecu, rasteretite se tako da ih zadužite za samostalnu brigu o dijelu svojih obveza – pospremanja torbe za školu ili domaće zadaće. Isto, naravno, vrijedi i za partnere – podijelite zadatke i prepustite da svatko samostalno obavlja svoj dio. Za kraj, prioritizirajte brigu o sebi – ako vas opušta kratka šetnja po prirodi ili dugo tuširanje, izdvojite dovoljno vremena za te aktivnosti.