“Love bombing” na poslu: što kad vas šefovi hvale, ali ne napredujete?

by | 3 lipnja, 2025
Love bombing na poslu

Izgleda li vaš posao otprilike ovako: neprestano dobivate komplimente, šefovi ističu vaš doprinos, kolege zavide na “posebnom tretmanu”, no kada dođe vrijeme za povišicu, unaprjeđenje ili konkretan rast, ostanete preskočeni? Moguće je da ste žrtva love bombinga na radnome mjestu…

Termin love bombing inače koristimo u ljubavnim odnosima – znate ono kad vas netko obasipa lijepim riječima, no kada treba isto pokazati djelima, silne ljubavi više nema? Slična je situacija i s love bombingom na radnome mjestu. Kako je pisao Forbes, ovaj koncept podrazumijeva menadžere, voditelje tima ili šefove koji zaposlenike obasipaju pažnjom, pohvalama i sitnim nagradama kako bi stvorili osjećaj lojalnosti i predanosti. Ipak, u ključnom trenutku – kad je vrijeme za povišicu ili neki drugi konkretan korak – sve to pada u vodu.

Kao i u ljubavnom smislu, love bombing na radnome mjestu zapravo je manipulacijska taktika – možda nesvjesna, a možda i svjesna, koju je dobro prepoznati prije nego što krene negativno utjecati na vas, vašu karijeru i mentalno zdravlje.

Zašto love bombing nije dobar

Love bombing je taktika za pridobivanje simpatija, bilo kod potencijalnog partnera ili zaposlenika, koje im kasnije pomažu u ostvarivanju vlastitih ciljeva – realno, prije ćemo ponovno ostati raditi prekovremeno (iako nam se to stvarno ne da) i pomoći šefici koja je toliko draga prema nama, ili ponovno izaći s tim dečkom nakon što nam je uputio deset lijepih poruka. Ipak, ovakve nam dinamike crpe energiju, a samim time mogu narušiti mentalno zdravlje i emocionalnu stabilnost. Kad je u pitanju radno mjesto, posljedice se mogu odraziti i na posao – dolazi do pada motivacije, burnouta, smanjenja produktivnosti te razmišljanja o pronalasku novog posla.

Pročitajte: Četverogodišnje istraživanje potvrdilo: rad od kuće čini nas sretnijima i zdravijima

Velik problem s love bombingom na radnome mjestu, osim činjenice da čini zaposlenike podložnijima iskorištavanju, je to što se stvaraju nerealna očekivanja. Uz neprestane hvalospjeve i usmena priznanja, lako je očekivati i ona konkretna, no kod love bombinga uglavnom sve ostaje na riječima, što gotovo uvijek dovodi do razočaranja.

Love bombing na poslu

FOTO: Prostock-Studo/iStock via Getty Images Plus

Love bombing na razgovoru za posao

Love bombing se ne događa samo zaposlenicima – žrtve mogu biti čak i kandidati na razgovoru za posao. Zapravo, ovo i jest najčešći oblik kad govorimo o ovome obliku manipulacije na radnome mjestu. “Love bombing se često događa na razgovorima za posao, kad poslodavci pretjerano hvale kandidate kako bi ih zadržali zainteresiranima dok donose odluku ili provode daljnje intervjue”, objasnila je Renee Barber, dugogodišnja direktorica ljudskih resursa za portal Business Insider.

Kako ga prepoznati? Love bombing pri zapošljavanju, kako objašnjava Barber, ima nekoliko red flagova – ponajprije, prva su komplimenti koji djeluju pretjerano. Slijedite svoju intuiciju – poslodavac koji nakon deset minuta razgovora govori da ćete se “savršeno uklopiti s ostatkom tima” ili da “jedva čeka raditi s vama” možda vas želi zadržati kao opciju. Također, pritisak na vas da što brže donesete odluku također je negativan znak da pozicija možda i nije ono što se čini, kako upozorava Barber.

Kod love bombinga, kao i gaslightinga ili ostalih manipulativnih taktika (u bilo kojem smislu) najvažnije je osvjestiti ih na vrijeme. Ako osjetite da vam se događa love bombing na poslu, ostanite profesionalni i ne nasjedajte na komplimente, a od svojih nadređenih tražite konkretne povratne informacije o svom radu te planovima za budućnost.

FOTO: Wasan Tita/iStock via Getty Images Plus