
Prijavite se za besplatan pregled madeža već danas. Ne čekajte, CHECKirajte!
Koža je naš najveći organ i prvi štit od vanjskih utjecaja, a redoviti dermatološki pregledi ključni su za rano otkrivanje potencijalno opasnih pro...
Ova je tehnika pomogla mnogima
Ako ste ikad imali problema sa snom, sigurni smo da ste probali sve moguće “tehnike” za lakši odlazak na spavanje – od onih “starinskih” poput brojanja ovaca, do trenutačno popularnog melatonina i magnezija. No ako vam ništa još nije pomoglo te i dalje ležite u krevetu satima prije no što konačno zaspete, predstavljamo vam metodu koja bi vas mogla spasiti.
Riječ je o cognitive shuffling metodi, koju je osmislio psiholog Luc Beaudoin, a posljednjih je nekoliko mjeseci postala hit na društvenim mrežama te ju je hvalila čak i Oprah.
Metoda koju možemo prevesti kao “kognitivno miješanje” trebala bi vam pomoći lakše utonuti u san i ne buditi se tijekom noći. Uz to, vrlo je jednostavna.
Ova metoda namijenjena je svima koji ne mogu zaspati jer jednostavno ne mogu prestati razmišljati. Kad razmišljamo, naš je mozak u punom pogonu, pa nas tjera na to da planiramo, opterećujemo se i kalkuliramo – Beaudoin to naziva “mentalnom uznemirenošću”, a naši su mozgovi tada previše aktivni da bi zaspali.
Zato treba na neki način preusmjeriti misli – umjesto da razmišljamo o obvezama za sutra, Beaudoin preporučuje cognitive shuffling metodu, odnosno fokusiranje na različite riječi kako bismo si odvratili misli od drugih briga.
1. Odaberite jednu riječ, primjerice – krevet i slovkajte si ju u glavi.
2. Vizualizirajte prvo slovo odabrane riječi – u ovom slučaju, to je slovo “k”
2. Krenite vizualizirati predmete koji počinju s tim slovom – kuća, koza, krava…
3. Napravite isto sa svim ostalim slovima dok ne utonete u san.
Iako možda zvuči neobično, postoji vrlo dobar razlog zašto ova metoda uistinu pomaže kod odlaska na spavanje. Naime, cognitive shuffling metoda zapravo oponaša ono što se u našem mozgu prirodno događa prije nego što zaspemo – misli nam “lete” na nasumične stvari.
“Ova mentalna vježba pomaže nam da reorganiziramo svoje misli i odvratimo ih od svjesnog razmišljanja koje nas drži budnima”, objasnio je dr. Scott Walter.
@denverskindoc Stitch w/ @sidneyraz say goodbye to the Sunday Scaries and fall asleep quickly with this doctor approved sleep hack! #sleephack #todayilearned #wishiknew #howtofallasleepfaster #cognitiveshuffling #cognitiveshuffle #sleephelp #doctor #medicine #sleep #sundayscaries #doctorhack #fallingasleep #anxiety ♬ original sound – Dr. Scott Walter | Derm
Naravno, kao niti jedna druga metoda za lakši san, cognitive shuffling neće funkcionirati kod svakoga. Također, stručnjaci ističu da bi san trebao doći prirodno, bez previše truda, a ovakve metode vjerojatno vam neće pomoći ako ne njegujete ostale, vrlo važne, zdrave navike povezane sa spavanjem.
Najbolji način za osigurati si dobar san jest izbjegavati kofein navečer, odlazak u krevet i buđenje neka budu u približno isto vrijeme te odmicanje od ekrana prije spavanja.