“Hot girl” šetnje i dalje su hit. Evo kako ih učiniti ozbiljnom tjelovježbom za bolje rezultate
Nema sumnje da je hot girl walk bio jedan od trendova koji su obilježili svijet fitnessa protekle godine. Videozapisi pod ovim hashtagom na TikToku...
Neke vježbe mogu sagorjeti više kalorija po satu u usporedbi s drugima. Stoga, ako tražite načina kako sagorijeti više kalorija u kratko vrijeme, to jest konkretno kojim vježbama – upravo to istražujemo u našem članku.
Prije svega, u fokusu s brojenjem kalorija ovdje nikako nije mršavljenje (iako je i za to izrazito bitno koliko kalorija trošite, a koliko unosite), već činjenica da ono pridonosi boljoj kondiciji, energiji i općem zdravlju.
Ipak, koliko ćete kalorija sagorjeti ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući: trajanje vježbanja, tempo, intenzitet, težinu i visinu.
Stoga nemojte očekivati potrošnju velikog broja kalorija odjednom jer o tome ovisi niz drugih stvari poput ovih koje smo nabrojali. Čime god krenuli, budite realni u svojim očekivanjima – to je ono čega se mi uvijek držimo – jer ništa ne ide preko noći pa tako ni sagorijevanje kalorija.
Trčanje je klasična vježba visokog intenziteta koja angažira donje dijelove tijela, ali trčanje na nagibu dodatno pojačava intenzitet. Prosječna osoba može sagorjeti između 600 i 900 kalorija po satu, ovisno o brzini, trajanju i nagibu (ako na njemu trčite).
Zagreb ima lokacija za trčanje, ali svakako birajte mjesto koje vama najviše odgovara.
Trener Daniel Saltos kaže da je plivanje definitivno vježba broj jedan kad su kalorije u pitanju jer je kod ove aktivnosti uključeno cijelo tijelo.
Ako tek počinjete trčati, svakako to radite postupno – naizmjence trčanje i hodanje. Na primjer, trčite jednu minutu, a zatim hodajte minutu te postupno povećavajte vrijeme trčanja.
HIIT treninzi sastoje se od kratkih, intenzivnih intervala aktivnosti i kratkih pauza i uz trčanje su jedna od najdjelotvornijih metoda za brzo sagorijevanje kalorija.
U prosjeku, sat HIIT treninga može sagorjeti između 500 i 700 kalorija, no kalorijska potrošnja nastavlja se i satima nakon treninga zbog fenomena poznatog kao “efekt sagorijevanja nakon vježbanja”.
Studija objavljena u Journal of Obesity pokazala je da HIIT može pomoći pri smanjenju tjelesne masnoće i poboljšanju metaboličkih funkcija više nego kontinuirani aerobni trening niskog intenziteta.
Uključite intervale od 30 sekunda vježbi poput sprinta, burpees-a ili skakanja, s 15 sekunda odmora između svakog intervala.
Preskakanje užeta na prvi pogled izgleda jednostavno, ali je jedna od najboljih kardio vježbi za cijelo tijelo.
Za prosječnu osobu, preskakanje užeta može sagorjeti od 600 do 900 kalorija po satu jer aktivira mišiće nogu, jezgre i ramena, a istovremeno poboljšava ravnotežu i koordinaciju.
Zato, ako još niste – uže u ruke!
Ako ne znate kako ga uvesti ili početi s njime, stručnjak predlaže da napravite režim vježbanja u intervalima. Na primjer – napravite sto preskoka pa lagano hodajte u trajanju od 60 sekundi. I tako ukrug, dokle izdržite.
Zanimljivo je znati da osim sagorijevanja kalorija preskakanje užeta poboljšava kardiovaskularno zdravlje i povećava gustoću kostiju, što je korisno za prevenciju osteoporoze.
Plivanje je vježba koja koristi cijelo tijelo i sagorijeva oko 500-700 kalorija po satu, ovisno o intenzitetu. Dakle, čak i ako plivate 30 minuta, to bi značilo da potrošite 200-300 kalorija.
Ako ste novi u plivanju, započnite stilovima koji vam najbolje odgovaraju, poput leđnog ili slobodnog stila, a kasnije možete uvesti kompleksnije stilove poput prsnog ili leptir-stila ako želite povećati potrošnju kalorija.
Boks je izuzetno dinamična vježba koja poboljšava snagu, izdržljivost i koordinaciju, a uz to i troši kalorije!
Iako vam se možda čini da je ovo pregrub sport, definitivno nije jer obuhvaća udarce, preskakanje užeta i rad na vreći, cijelo tijelo je aktivno, posebno mišići gornjeg dijela tijela, corea i nogu.
Tijekom sat vremena boksa, prosječna osoba može sagorjeti između 600 i 800 kalorija, ovisno o intenzitetu treninga.
Svakako započnite lagano i nemojte odmah očekivati ovakav rezultat, međutim, kad vam jednom krene, to nikako nije nemoguće postići.
Foto: jacoblund iStock/Getty Images Plus via Getty Images