Trebate li ispirati posuđe prije stavljanja u perilicu?

Oko ovoga se znaju lomiti koplja unutar kućanstva - no stručnjaci su presudili

by | 13 svibnja, 2021

Sigurno ste se barem jednom zatekli kod nekoga tijekom kućne zabave, krenuli im pomoći staviti ostatke posuđa u perilicu i shvatili da domaćin ne ispire tanjure, ili ih par skoro opere tako da izgledaju praktički čisto. Trećeg tipa ljudi zapravo nema, no ono što je sigurno je da obje strane smatraju da su potpuno u pravu. No ispada da prethodno ispiranje posuđa prije punjenja perilice posuđa ipak nije potrebno. Zapravo, ispiranje zapravo može donijeti više štete nego koristi, kažu stručnjaci!

Ashley Iredale, stručnjak za bijelu tehniku u grupi za zagovaranje potrošača CHOICE, za ABC Everyday izjavio je da apsolutno nema potrebe za prethodnim ispiranjem. “Sve što trebate je sastrugati svu čvrstu hranu u kantu ili kompost prije slaganja posuđa u perilicu posuđa”, kaže. “Doista je moguće postići lošije rezultate čišćenja ako prethodno isperete stvari nego ako to ne učinite”, dodaje.

To je zato što većina perilica posuđa ima senzore koji prepoznaju koliko su vam prljavi tanjuri; peru vam posuđe prikladno jakim mlazom, što isto tako znači i da one tablete koje krivite da ne obavljaju svoj posao možete slobodno prestati kuditi. Naime, ako prethodno isperete posuđe, “možete stvarno zavarati perilicu posuđa” i onda će misliti da joj treba manje sredstva za pranje ili manje ciklusa.

Ako ne stružete pravilno, postoji opasnost da se vaša perilica posuđa začepi čvrstim ostacima hrane, kaže Joshua Henzel, koji u Melbourneu vodi tvrtku za servis i popravak uređaja. “Neke nove perilice posuđa obično blokiraju pumpe jer pumpe nisu toliko snažne kao neke starije perilice posuđa.”

Ako su posude obložene hranom koja sadrži bjelančevine i ugljikohidrate koji se imaju tendenciju zalijepiti, poput mlijeka, žitarica ili jaja, a ostavite ih satima ili čak dan prije pranja, očekuje se previše od bilo koje perilice posuđa. Koji god model perilice za posuđe imali, morat ćete čistiti filtre jednom mjesečno, a ne zaboravite i na pretpranje. Ako mislite da tako trošite više vode, nemojte se bojati: najviše se vode troši ručnim pranjem.

Jedno istraživanje iz Europe usporedilo je količinu vode koja se koristi za ručno pranje ekvivalent pune perilice posuđa. Istraživači su otkrili da se za pranje ruku potrošilo ogromnih 100 litara za čišćenje 144 predmeta. Perilica suđa? Samo 12 litara, a suvremene koriste čak do od pet do osam litara! Drugim riječima, perilica posuđa koristila je najmanje 80 posto manje vode.

Tako da, ponavljamo još jednom razloge zašto se riješiti ove navike ispiranja:

  1. Posuđe vam mora biti zaprljano da bi deterdžent odradio svoj posao. Bez hrane, enzimi se nemaju za što uloviti.
  2. Posuđe nećete dobiti čišće ako ga isperete ili operete na ruke prije nego što ga stavite u stroj. Današnje moderne perilice posuđa pametnije su od onoga što je vaša majka možda posjedovala. Imaju naprednu tehnologiju raspršivača i senzore koji otkrivaju koliko je vaše posuđe prljavo.
  3. Prethodno ispiranje sudopera (i pranje posuđa ručno) ozbiljno troši vodu i energiju. Potrošite 6.000 litara godišnje ako inzistirate na prethodnom ispiranju.

Foto: Catt Liu/Unsplash