“Hot girl” šetnje i dalje su hit. Evo kako ih učiniti ozbiljnom tjelovježbom za bolje rezultate
Nema sumnje da je hot girl walk bio jedan od trendova koji su obilježili svijet fitnessa protekle godine. Videozapisi pod ovim hashtagom na TikToku...
Duhovna praksa samoobrane
U zabačenim planinama drevne Kine, skupina redovnika posvećenih meditaciji i borilačkim vještinama našla se u maloj nevolji. Njihove svakodnevne rutine sastojale su se od rigoroznog treninga i meditacija, ali nakon godina asketskog režima, počeli su se osjećati malo previše ukočenima – i fizički i mentalno. Jednog dana, prema legendi, promatrajući razigrane životinje, taoisti su dobili ideju da uključe dio njihove bezbrižnosti u svoje jutarnje istezanje. Njihov je “ples” u početku bio tajan jer su bili zabrinuti da će upasti u nevolje sa starješinama zato što nisu bili dovoljno ozbiljni. No s vremenom su otkrili ne samo da su novi pokreti poboljšali njihovu fleksibilnost i snagu već su im i pomogli lako se povezati sa svojim unutarnjim bićem. Svoju su novootkrivenu rutinu počeli dijeliti s drugim redovnicima i na kraju sa širom zajednicom, dok su podrijetlo prakse držali u strogoj tajnosti.
Ubrzamo li povijest za nekoliko stoljeća, njihov je samoobrambeni “ples” odbijanja imaginarnih napada, čije su izvorno ime naknadno promijenili u tai chi (što se doslovno može prevesti kao ultimativni pokret), priznat kao borilačka vještina, a danas se smatra formom globalno popularne meditacije u pokretu.
U svojoj srži, tai chi je baziran na taoističkim principima i filozofiji tradicionalne kineske medicine koja kaže da tijelom teče energija poznata kao qi ili chi. Vježbači tai chija pomiču svoje tijelo nizom mekih i fluidnih pokreta i položaja na spor i kontroliran način, što može izgledati kao usporena koreografija za kakav crno-bijeli film, a time se poboljšava protok chi energije, odnosno poboljšava se fizičko i mentalno zdravlje. Ti su promišljeni pokreti usklađeni s dubokim disanjem i mentalnim fokusom pa vježbači gotovo trenutno primjećuju duboke osjećaje unutarnje smirenosti i ravnoteže. Nalik jogi, tai chi potiče mindfulness i ublažava stres, poboljšava raspoloženje i kvalitetu života općenito, ali za razliku od joge, koja naglašava statičke poze i fleksibilnost, kineska je vještina više fokusirana na fluidne, graciozne pokrete i balans tijela.
Za razliku od mnogih drugih aktivnosti, ljepota tai chija leži u njegovoj jednostavnosti i pristupačnosti. Može se “iskrojiti” prema vašim potrebama. Drugim riječima, prikladna je za pojedince svih dobi – od djece do seniora – i razina kondicije – od uredskih “sjedača” do profi atleta – a može se izvoditi bilo gdje – od gradskog parka do spavaće sobe. Osim toga, za tai chi ne trebate nikakve rekvizite ili specijalnu odjeću, možete ga izvoditi u svojim omiljenim tajicama i tenisicama ili bosi.
Nedavna znanstvena istraživanja pružila su značajne dokaze koji podupiru dobrobiti tai chija, potvrđujući ono što mnogi praktičari već dugo znaju – to je moćan alat za poboljšanje cjelokupnog zdravlja. Istraživanje objavljeno u časopisu “Journal of the American Geriatrics Society” pokazalo je da poboljšava ravnotežu i koordinaciju, čime se smanjuje broj padova među starijom populacijom za čak 47 posto. Polagani, promišljeni pokreti jačaju donji dio tijela i poboljšavaju propriocepciju, sposobnost tijela da osjeti svoj položaj u prostoru, objasnili su znanstvenici. Tai chi blagotvorno djeluje i na zdravlje srce i vitalnost mozga. Britanski su istraživači utvrdili da redovito vježbanje može sniziti krvni tlak i poboljšati varijabilnost otkucaja srca, a američki da tai chi poboljšava kognitivnu funkciju i pamćenje kod starijih osoba. Osim što poboljšava zdravlje mozga, tai chi se pokazao obećavajućim i u liječenju kroničnih bolnih stanja, kao što su artritis i fibromialgija, jer nježni, lagani pokreti održavaju pokretljivost zglobova i ublažavaju ukočenost. Jedno je istraživanje pokazalo da su ispitanici nakon 12 tjedana vježbanja osjećali 35 posto manje bolova, 29 posto manju ukočenost te da im se povećala sposobnost obavljanja svakodnevnih zadataka za 29 posto.
Sva ta istraživanja ne znače da je ova popularna praksa rezervirana samo za starije. Svi oni koji su pod stresom i žele poboljšati kvalitetu svog života, a možda su previše nestrpljivi za meditaciju u sjedaćem položaju, mogu požnjeti njegove blagodati. Meditativna priroda čini tai chi učinkovitim alatom za upravljanje stresom i tjeskobom, pokazala je studija objavljena u časopisu “Health Psychology Review”, gdje se objašnjava da kombinacija svjesnog disanja i nježnih pokreta smiruje um i ublažava fiziološke simptome stresa. Na tom tragu, prema pisanju časopisa “Cochrane Database of Systematic Reviews”, tai chi poboljšava raspoloženje, samopouzdanje i ukupno zadovoljstvo životom te pridonosi pozitivnijem pogledu na život.
Zbog svih tih beneficija, kojima možemo pribrojati i ništa manje važno održavanje fizičke kondicije i skladne figure, prakticiraju ga i brojne slavne ličnosti. Na popisu zvjezdanih pobornika su Naomi Campbell, Gisele Bündchen i Mel Gibson, dok je jedan od najpoznatijih praktičara apsolutno bio legendarni umjetnik borilačkih vještina i glumac Bruce Lee. Možda ne biste nikad rekli, ali ovaj lagani oblik vježbanja “skida” višak kilograma i pomaže u održavanju optimalne tjelesne težine. Kineska studija (objavljena u “Annals of Internal Medicine”) pokazala je da može smanjiti opseg struka jednako kao i eksplozivniji treninzi, poput aerobika, što ga, primjerice, čini odličnim izborom za sve one koji žele smršavjeti, a moraju paziti na svoje zglobove.
Učitelji ovog drevnog oblika samoobrane smatraju da je korisno svaki dan posvetiti nekoliko minuta vježbanju radi promicanju dugovječnosti i vitalnosti. U tradicionalnoj kineskoj kulturi tai chi se često naziva “umijećem dugovječnosti” ili “putem do besmrtnosti”. Vjeruju da njegovi blagi pokreti stimuliraju protok chija kroz tijelo, hraneći organe novom energijom i promičući cjelokupno zdravlje i vitalnost. Navodno mnogi stariji Kinezi svoju dugovječnost i dobrobit zahvaljuju upravo redovitom vježbanju tai chija.
Odlučite li se na ovaj oblik tjelovježbe, ubrzo ćete shvatiti da je ova kineska vještina više od pukog skupa fizičkih pokreta – ona je način života. Njezina pravila, kao što su harmonija, ravnoteža i svjesnost, moći ćete primijeniti na sve aspekte svakodnevnog života. Utjelovljujući ove holističke principe u dvorani i izvan nje, možete njegovati osjećaje unutarnjeg mira, mentalne snage i blagostanja koji nadilaze fizičku praksu i služe vam kao alat za osobni rast i duhovnu transformaciju. Zar nije nevjerojatno kakva se moćna vještina izrodila samo zato što su nekoć davno redovnici proučavali pokrete kornjače, zmije i ptice?!
Naslovna fotografija: Ulza/iStock via Getty Images Plus