Što je gentle partnering i kako bi mogao transformirati vaše odnose

Ova jednostavna tehnika može poboljšati komunikaciju između vas i vašeg partnera

by | 30 studenoga, 2024
Što je gentle partnering i kako bi mogao transformirati vaše odnose

U posljednjih nekoliko godina gentle parenting ili nježno roditeljstvo glavna je tema rasprave među roditeljima diljem svijeta – ovaj pristup odgoju djece, koji naglašava važnost razumijevanja i motivacije iza dječjeg plača i neposlušnosti, podijelio je mišljenja. Neki smatraju da je pozitivan, a drugi pak tvrde kako je odgoj dovoljno težak bez pritiska da uvijek moramo imati apsolutno razumijevanje za svako djetetovo ponašanje.

Ipak, zbog broja roditelja koji hvale gentle parenting, a i zbog činjenice što je ovaj koncept postao svojevrsni internetski trend, zapitali smo se – ne bi li tehnike gentle parentinga dobro funkcionirale ako se primijene i u odnosu s partnerom?

Čitajte: “Women in male fields” novi je online trend koji proziva toksična muška ponašanja 

Tako je nastao gentle partnering, novi koncept o kojem su se raspisali svjetski medij, čiji pobornici tvrde da načini komunikacije koje koristimo u razumijevanju djece mogu imati pozitivan učinak na naše veze ili brakove. Znači li to da se prema svom partneru ili partnerici trebate odnositi kao prema neuračunljivom petogodišnjaku? Naravno da ne.

Rasprava o gentle partneringu zapravo je započela na Redditu

“Osjećam se pomalo krivo što potajno upotrebljavam gentle parenting tehnike na svom partneru”, napisala je korisnica i pokrenula čitavu lavinu komentara. Nekima je bilo čudno, a neki su poručili: “Zašto ne, to je samo zdrava komunikacija i razumijevanje?!”

A što kažu psiholozi? Može li gentle partnering doista poboljšati vaš odnos sa suprugom, dečkom ili djevojkom?

Što je gentle partnering i kako bi mogao transformirati vaše veze

Razumom protiv sukoba

Terapeutkinja za parove Jennifer Chappell Marsh za portal Huffpost otkrila je da gentle partnering doista može biti učinkovit u razrješavanju sukoba. Naravno, ako se koristi u zdravoj dozi.

“Mozgovi odraslih mogu se ponekad “isključiti” baš kao i dječji, tako da se učinkovite nježne komunikacijske tehnike dobro prenose u odnose, osobito kad je osoba uznemirena”, kazala je terapeutkinja.

Empatija, razumijevanje i aktivno slušanje partnera ne može škoditi, a voditeljica podcasta “The happiest girls” otkrila je i na koji način koristi ove, gentle parenting tehnike, sa svojim partnerom.

“Baš kao kada pokušavam dešifrirati zašto se moja kći ponaša na određeni način, iste strategije mogu se primijeniti kad pokušavam razumjeti svog partnera”, rekla je.

Primjerice, jedna od tehnika koje zagovara gentle parenting (kao i gentle partnering) jest tzv. sendvič komplimenata umjesto kritike.

“Kad želim svome partneru reći nešto što mi smeta, prvo istaknem nešto drugo što volim kod njega, pa podijelim i ono što mi ne odgovara. Tako kritika ne ispadne kao napad, već kao razgovor”, otkrila je.

Slično je iskustvo podijelila i TikTokerica Lisa Jean-Francois, koja je sa svojim suprugom u braku već 20 godina. Kako je ispričala, odnos im se promijenio nabolje nakon što su počeli primjenjivati ove tehnike.

“Kad osjetimo da postajemo iznervirani, zastanemo, udahnemo, a zatim nastavimo razgovor. Puno smo mekši jedan prema drugome. Promišljeniji. I sve u svemu, bolji smo si prijatelji”, rekla je.

Gentle partnering funkcionira samo ako ga obje strane primjenjuju”

Ipak, psiholozi se slažu – ako želite primjenjivati tehnike gentle partneringa u svom braku ili vezi, ključno je da obje strane budu jednako uključene. U suprotnome, moglo bi zaista ispasti tako da se ponašate kao roditelj svom partneru.

“Tako odgajamo djecu bez očekivanja da će nam oni odgovoriti na isti način jer su djeca. Odrasli moraju uzvratiti istom mjerom”, pojasnila je psihologica Sarah Spencer Northey.

Što je gentle partnering i kako bi mogao transformirati vaše odnose

Kako započeti s primjenom gentle partneringa

Psiholozi poručuju da je u svakoj komunikaciji najvažnije započeti od sebe. Kada ste uznemireni i ljutiti, ključno je zastati na trenutak, udahnuti ili se odmaknuti da biste spriječili burnu reakciju koja će samo započeti svađu. Također, započeti od sebe znači i dijeliti svoje osjećaje umjesto kritiziranja. Primjerice, reći: “Osjećam se kao da sve radim sam/sama”, puno je učinkovitije nego: “Ti mi ništa ne pomažeš”.

Uz to, važno je prepoznati trud. U užurbanoj svakodnevici često zaboravimo cijeniti male stvari koje netko radi za nas pa jednostavno “hvala” može imati puno veći utjecaj nego što mislimo.

Foto: Pexels