Mutne fotke i “behind the scenes”: ovo su novi trendovi kad su fotografije s vjenčanja u pitanju
Bliži vam se "veliki dan" i želite da vaše fotografije s vjenčanja budu jako stylish i u trendu? Zaboravite na namještene i ukočene fotografije koj...
Ne propustite itekako vrijednu tribinu za roditelje
Kada roditelji nemaju autoriteta, to može dovesti do različitih problema u obitelji i razvoju djece. A upravo to je tema itekako o kojoj treba sve više pričati javno i glasno.
Autoritet roditelja obično uključuje sposobnost postavljanja granica, donošenja odluka i pružanja smjernica, a njegova odsutnost može imati negativne posljedice na emocionalni i socijalni razvoj djeteta.
Djeca trebaju granice kako bi se osjećala sigurno i znala što se od njih očekuje. Kada roditelji nemaju autoriteta, djeca mogu postati zbunjena i ne znaju kako se ponašati u različitim situacijama.
Djeca bez jasnih smjernica mogu osjećati anksioznost i stres. Nedostatak strukture može ih učiniti nesigurnima, što može rezultirati problemima u ponašanju ili emocionalnim poteškoćama.
Kada roditelji ne postavljaju jasne granice ili ne provode pravila, djeca mogu postati nekontrolirana i krenuti s ponašanjem koje nije primjereno njihovoj dobi. A, nažalost, upravo to često dovodi do problema u školi.
Nedostatak autoriteta može otežati otvorenu i iskrenu komunikaciju između roditelja i djece. Djeca mogu osjetiti da se njihovi osjećaji ili mišljenja ne uzimaju ozbiljno, zato pazite na kako pričate s njima jer koliko god bili mali – veliki su i znaju razmišljati, vide i osjete.
Razvoj samopouzdanja
Kada roditelji postavljaju granice i očekivanja, djeca često razvijaju zdravije samopouzdanje. Ako toga nema, to može značiti i probleme s vlastitim identitetom i vrijednostima u kasnijoj dobi.
Dugoročne posljedice
Djeca koja odrastaju bez čvrstih autoriteta mogu imati poteškoća u stvaranju i održavanju zdravih odnosa u odrasloj dobi, a to znači da se mogu ozbiljno suočavati s izazovima u poslu, partnerstvima i prijateljstvima.
Roditeljski autoritet podrazumijeva odgovornost za dijete, osiguravanje sigurne i stabilne okoline, ispunjavanje djetetovih osnovnih potreba, podršku za dječji rast i razvoj. On pomaže djetetu da stvori sustav vrijednosti, razvije socijalne vještine i nauči se nositi s emocijama.
Međutim, pomak na jednu ili drugu stranu često, nažalost, dovodi do poremećaja koji se kreću od pretjerane strogosti do izostanka roditeljskog autoriteta. O razlozima i mogućim rješenjima ovih problema govorit će na novoj tribini koju organizira Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štamper.
Tribinu “Kad roditelji nemaju autoriteta” možete pratiti online u četvrtak, 24. listopada 2024. godine, s početkom u 18:00, putem službenog YouTube kanala NZZJZ-a “Dr. Andrija Štampar”.
Prijaviti se možete na adresu e-pošte: [email protected].
Foto: Pexels