Regenerativni turizam: nova era putovanja koja širi horizonte i liječi svijet

by | 9 ožujka, 2025
Kako regenerativni turizam mijenja način na koji putujemo

Tradicionalna putovanja obogaćuju putnike, ali osiromašuju destinaciju koju posjećuju. Za istinski pozitivan utjecaj na ljude i planet, stvoren je regenerativni turizam. Ovaj oblik putovanja može vam pomoći proširiti svoje horizonte i izliječiti svijet.

Dok istražujete novi grad ispijajući caffe late to go ili se fotografirate s morskim kornjačama, rijetki od vas razmišljaju o tome da… masovni turizam “guši” lokalnu infrastrukturu, smanjuje kvalitetu života domaćina, negativno utječe na okoliš. Odabirom avionskog prijevoza pridonose globalnom zatopljenju i klimatskim promjenama. Gradnja hotela, autocesta i aerodroma rezultira deforestacijom i gubitkom staništa. Pridonose nestašici pitke vode jer luksuzni resorti, bazeni i golf tereni troše enormne količine vode. Uvišestručuju zagađenje jednokratnom plastikom. Sudjeluju u komodifikaciji kulture. Eksploataciji divljih životinja. Nepovratnom gubitku bioraznolikosti… Ovo su samo neke od “uspomena” koje turisti ostavljaju za sobom.

Što je regenerativni turizam

Ekološka i održiva putovanja dobar su odabir za sve savjesne putnike, ali posljednji trend – regenerativni turizam – ide korak dalje. Filozofija održivih i regenerativnih putovanja u mnogočemu se preklapa jer se oba trenda fokusiraju na minimiziranje negativnog utjecaja turizma i promicanje pozitivnog utjecaja na okoliš, lokalnu zajednicu te naglašavaju važnost očuvanja, upravljanja resursima i angažmana zajednice, ali razlika leži u njihovom pristupu. Održivo putovanje usmjereno je na održavanje statusa quo, dok je svrha regenerativnog putovanja ostaviti odredište boljim nego što je pronađeno.

Tradicionalni turizam je “usamljeni” sektor, dok je regenerativni duboko povezan s mnogim aspektima kao što su gospodarstvo, društvo, kultura i priroda. Regenerativna putovanja potiču vlade, turoperatore i tvrtke da daju više planetu i svojim lokalnim zajednicama nego što od njih uzimaju. Usto, potiču putnike na to da budu svjesniji svog utjecaja na mjesta koja obilaze i motivira ih da svoja odredišta napuste ne samo onakvima kakvim su ih pronašli, već boljima.

Iako se točno ne zna kome pripadaju zasluge za ovaj hvalevrijedan koncept, često se kao predvodnica pokreta ističe Amanda Ho, kinesko-američka stručnjakinja za turizam. Ho je 2019. godine utemeljila putničku platformu Regenerative Travel iz koje je, navodno, proizašao i istoimeni globalni trend; onaj koji omogućuje putnicima, turističkim stručnjacima i odredištima da iskoriste putovanja kao odskočnu dasku za činjenje dobra, poništavanje negativnih utjecaja i fokusiranje na obnovu. “Ovo je vrsta putovanja koji za cilj ima revitalizirati, obnoviti i poboljšati okoliš i zajednicu”, definirala je Ho.

Prekrasan primjer regenerativnog turizma na nacionalnoj razini je Tiaki promise, simbolična prisega turista pri posjetu Novom Zelandu, a koja ih potiče na to da se ponašaju kao anđeli zaštitnici prema zemlji, moru i kulturi koju posjećuju.

Kako regenerativni turizam mijenja način na koji putujemo

Regenerativni turizam u praksi

Ako se pitate kako možete istodobno proširiti svoje horizonte, ostaviti plitak otisak svog boravka te učiniti svijet boljim mjestom, imamo nekoliko ideja koje se oslanjaju na postulate regenerativnog turizma:

Odaberite ekoprijevoz

Jedan element regenerativnog putovanja jest odabir ekoloških opcija prijevoza. Na primjer, putovanje biciklom ili pješice ne samo da će smanjiti emisiju ugljičnog dioksida već vam i omogućuje “upiti” okolinu svim osjetilima u svakom trenutku. Korištenjem održivog javnog prijevoza, poput vlaka na hidrogen u Njemačkoj ili zajedničke vožnje bla bla carom, još je jedna opcija kako možete smanjiti ekološki otisak svojih putovanja.

Podržite lokalnu ekonomiju

Kad stignete na odredište, birajte dati svoju financijsku podršku lokalnom gospodarstvu. U izvješću Svjetske turističke organizacije iz 2013. godine stoji da samo pet dolara na potrošenih sto ostaje u zemlji u razvoju. Kako biste pomogli domaćinima, umjesto da odsjedate u hotelskim lancima u stranom vlasništvu, odaberite manje, smještajne jedinice u obiteljskom vlasništvu ili one s eko-oznakom Green Key (koja znači da smanjuje svoj utjecaj na okoliš i promiče odgovorni turizam); jedite u lokalnim restoranima prakticirajući slow food pokret koji promiče lokalne prehrambene tradicije, održivu poljoprivredu i kulinarsku raznolikost; kupujte ručno rađene suvenire od lokalnih obrtnika umjesto onih “made in China”…

Darujte svoja znanja i vještine

Volontiranje je još jedan izvrstan način za to da date svoj obol mjestima koja posjećujte. Posvećujući svoje vrijeme i vještine organizacijama za očuvanje prirode, inicijativama za razvoj zajednice i drugim vrijednim ciljevima, možete pozitivno utjecati na okoliš i lokalnu zajednicu. Primjerice, organizacija European Voluntary Service omogućuje mladim ljudima volontiranje na projektima koji promiču očuvanje okoliša, društvenu inkluzivnost i kulturnu razmjenu. Primjerice, volonteri EVS-a u ekoselu Sieben Linden u Njemačkoj pridonose projektima održive gradnje, organskom vrtlarstvu i ekološkim obrazovnim inicijativama, pomažući u stvaranju zdravije i inkluzivnije zajednice.

Povežite se s prirodom bez krivnje

Izbjegavanje aktivnosti koje iskorištavaju ili štete životinjama, poput jahanja slonova ili susreta s dupinima u zatočeništvu, a podupiranje etičkih rezervata i programa očuvanja divljih životinja te uključivanje u odgovorne i održive aktivnosti koje poštuju floru i faunu ne samo da će vam pomoći bez krivnje povezati se s prirodom već možete i sudjelovati u zaštiti osjetljivih ekosustava i staništa divljih životinja. Iskustvo posjeta gorilama u nacionalnom parku u Ruandi jedan je od primjera regenerativnog “safarija”. Cijena od 1.500 dolara po osobi za sat vremena provedenih s gorilama mnogima će se učiniti previsoka, ali taj novac pomaže osigurati opstanak ove vrste i uzdiže sve Ruanđane.

Poduprite organizacije za očuvanje prirode i lokalne zajednice

Potpora organizacijama i inicijativama za očuvanje krajolika još je jedan način putovanja na regenerativni način. Mnoga odredišta imaju lokalne skupine za zaštitu prirode ili projekte kojima je cilj zaštita prirodnih područja, divljih životinja i mjesta kulturne baštine. Primjerice, na Tajlandu možete sudjelovati u inicijativi Trash Hero u skupljanju plastičnog otpada po plažama, na Baliju možete donirati lokalnoj organizaciji za pomoć napuštenim psima, a u Europi možete financijski podržati inicijativu za očuvanje prirodnih staništa i divljeg života Rewilding Europe.

Učite od urođenika

Učenje od domaćina i nositelja tradicionalnog znanja mnogim je putnicima najdraži aspekt regenerativnog putovanja jer urođenici često imaju duboke veze sa zemljom i vrijedne uvide u održive životne prakse. Osluškujući njihove perspektive i poštujući njihove kodekse i tradiciju, možete steći dublje razumijevanje povezanosti ljudi i prirode. Na primjer, u kanadskom eko-odmaralištu “izvan mreže”, Klahoose Wilderness Resortu, goste na izlete kao što su kajakarenje, ribolov u oceanu ili promatranje grizlija vode domorodački vodiči.

Minimizirajte otpad i potrošnju

Vjerojatno nije ni potrebno posebno naglašavati minimiziranje otpada i smanjenje nepotrebne potrošnje. Korištenje višekratne boce umjesto svakodnevne kupovine nove boce vode, izbjegavanje jednokratne plastike i odabir smještaja koji daje prioritet održivosti i smanjenju otpada samo su neki načini kako možete biti savjesniji u vezi resursa koje koristite i otpadu koji se stvara da biste smanjili svoj utjecaj na okoliš.

Poništite svoj ugljični otisak

Ako vam se sve ovo ne čini dovoljno, istražite mogućnost “nadoknade” ugljičnog otiska. Mnoge organizacije nude programe kompenzacije ugljika koji putnicima omogućuju ulaganje u projekte obnovljive energije ili inicijative za pošumljavanje kako bi se suzbile emisije koje stvaraju njihova putovanja. Preuzimajući odgovornost za utjecaj svojih putovanja na okoliš, možete pomoći ublažiti efekt klimatskih promjena i pridonijeti održivijoj budućnosti svih nas.

Filozofija regenerativnih putovanja vrlo je jednostavna. Sve se svodi na jednu riječ – napredak. Svaka vrsta putovanja koja pomaže i putniku i odredištu u rastu i razvoju – u najboljem mogućem smjeru – jest regenerativna. Naučite primiti, ali i vratiti.

Foto: Mikhail Sotnikov, Angela Pesta obje iStock via Getty Images Plus