Liječenje psorijaze: Koliko je uspješno i kako izgleda objasnila nam je stručnjakinja

by | 4 kolovoza, 2021
liječenje psorijaze

Psorijaza je jedna od onih bolesti koje se mnogi pomalo pribojavaju, ponajprije zato što je teško otkriti njezine točne okidače. Kako bismo doznali više o ovoj bolesti, njezinim simptomima, ali i načinu liječenja, kontaktirali smo doc. dr. sc. Ivanu Prkačin, specijalisticu dermatologije i venerologije, koja nam je dala odgovore na najvažnija pitanja.

Što je psorijaza i koji su najčešći simptomi?

Psorijaza je dugotrajna, nezarazna, autoimuna i genetska bolest koju pokreću okolišni faktori. Najčešći simptomi su pojava crvenila na koži te zadebljanja koja karakteriziraju srebrnkasto bijele, mekinjaste i suhe ljuske. Simptomi se javljaju ponajprije na laktovima, koljenu, vlasištu i na trupu, ali se isto tako može pojaviti na bilo kojem dijelu tijela, pa čak i na noktima. Otprilike jedna trećina pacijenata ima obiteljsku povijest ove bolesti. Pogađa oko 1-2 % ljudi, u jednakoj mjeri i muškarce i žene. Može se dogoditi u bilo kojoj dobi iako vrlo rijetko u ranom djetinjstvu. Najčešće se pojavljuje kod ljudi izrazito blijede kože.

Teški oblici bolesti?

Vodeći komorbiditet u psorijazi jest psorijatični artritis (PsA), a procjenjuje se da je zahvaćeno od 5% do 30 % oboljelih. PsA je kronična upalna artropatija koja može zahvatiti periferne zglobove i kostur. To je progresivna, erozivna, kronična i sustavna bolest koja se može manifestirati kroz šest kliničkih simptoma, uključujući periferni artritis, daktilitis, entezitis, itd. Kod pacijenata s PsA dolazi do pojave entezitisa koji je prisutan kod 35 % oboljelih. Označava upalne promjene na hvatištu tetiva i ligamenata za kost. Oboljeli pacijenti imaju povećan rizik za razvoj metaboličkog sindroma koji se definira kao skup rizičnih čimbenika za nastanak infarkta miokarda, a uključuje: dijabetes i intoleranciju na glukozu, pretilost, arterijsku hipertenziju i hiperlipidemiju.

Kako utječe na kvalitetu života?

Psorijaza šteti kvaliteti života pogođenih osoba i članova njihovih obitelji. Ovisno o ozbiljnosti i mjestu izbijanja bolesti, pojedinci mogu osjetiti značajnu tjelesnu nelagodu i određeni invaliditet. Svrbež i bol mogu ometati osnovne funkcije, poput brige o sebi i pospanosti. Oboljeli od psorijaze mogu se osjećati loše zbog svog izgleda i imati lošu sliku o sebi koja proizlazi iz straha od javnog odbijanja te psihoseksualnih zabrinutosti. Bolest je povezana s niskim samopoštovanjem. Osobe sa psorijazom često osjećaju posljedice predrasuda zbog uobičajenog pogrešnog uvjerenja da je psorijaza zarazna. Može dovesti do značajne depresije i socijalne izolacije, i pomisli na samoubojstvo.

liječenje psorijaze

Kako se liječi u Hrvatskoj?

Liječi se uglavnom ambulantno, ali ipak je kod težih oblika povremeno potrebno bolničko liječenje. Terapija može biti lokalna ili sustavna. Lokalno liječenje psorijaze uključuje, između ostalog, i uklanjanje ljusaka sa žarišta bolesti. U novije vrijeme razvija se i liječenje biološkim lijekovima. Biološki lijek se prepisuje ovisno o indikacijama i kontraindikacijama. Kao dodatak terapiji lijekovima, važna je i promjena životnog stila. Treba se održavati općenito dobro zdravlje za smanjenje rizika od nastajanja psorijatičnih promjena. Potrebno je voditi računa o redovitim razdobljima odmora i vježbanja te dobro balansirati dijetu i izbjegavati stres. Jako je važno liječiti infekcije dišnog sustava ili druge infekcije te održavati dobru higijenu kože za sprječavanje sekundarnih infekcija.

Može li se izliječiti?

Psorijaza je kronična, doživotna bolest te ne postoje lijekovi kojima se bolest može direktno izliječiti, ali se može kontrolirati. Dostupni su tretmani koji mogu pomoći u upravljanju simptomima. Također, jedan od važnih faktora jest i mijenjanje te prilagođavanje životnih navika i strategija suočavanja s psorijazom kako bi oboljeli ipak lakše živjeli s ovom bolešću.

Foto: Unsplash

Ovaj članak je originalno objavljen u tiskanom izdanju časopisa Ljepota&zdravlje, u srpnju 2021. (broj 153).