
Ne možete spavati? Nova istraživanja donose jednostavnu i brzu vježbu za lakši san
Istraživanja su pokazala da osobe koje su tijekom dana dovoljno fizički aktivne imaju bolji san te lakše uspijevaju zaspati. Starija istraživanj...
Prema najnovijim informacijama iz SAD-a i Europe, barem dva cjepiva protiv koronavirusa mogla bi uskoro dobiti odobrenje od regulatornih tijela.
Riječ je o AstraZeneca vektorskom cjepivu, te Pfizer i BioNTech glasničkom biotehnološkom cjepivu, s kojima bi Europska unija uskoro mogla potpisati ugovor za nabavu istog. Pitanje koje nas svakako zanima je kad će ono biti dostupno u Hrvatskoj. Iako se na njega još uvijek ne zna točan odgovor, za sada se očekuje kada i u ostatku EU, najvjerojatnije na proljeće i ljeto, no moguće je i da za prioritetne skupine cjepivo bude dostupno već početkom iduće godine. Prije svega, prioritet su zdravstveni radnici, pa ugrožene skupine, kronični i onkološki bolesnici, starija populacija, a nakon toga opća populacija.
Hrvatska bi, po potpisanim ugovorima trebala dobiti 2,7 milijuna doza iako je to ukupna brojka koja će se osigurati u nekoliko navrata. No, većina cjepiva protiv koronavirusa koja se sada ispituju koriste režim od dva doziranja. Logika takvog načina cijepljenja jest dobiti primarnu imunost primitkom prvog cjepiva, a onda se imunost kod druge doze diže na više razine. Slično je i s cjepivima protiv nekih drugih bolesti, primjerice difterije i tetanusa.
Čak i ako primite cjepivo, određenih epidemioloških mjera još ćete se uvijek morati pridržavati jer još uvijek nije sigurno koliko će cjepiva biti učinkovita, a na javnome mjestu nećete ni znati tko se cijepio, ni koliko dugo cjepivo bude pružalo zaštitu.
Foto: Unsplash