Dr. Ivana Vučetić otkriva koje estetske tretmane žene danas doista žele

by | 10 ožujka, 2025

Biti doktor dentalne medicine u maloj sredini znači da morate vješto vladati svim područjima stomatologije, a upravo takva vrsta stručnosti veže se uz ime dr. med. dent. Ivane Vučetić, koja stoji na čelu vlastite ordinacije dentalne medicine.

Sve više stomatoloških ordinacija uvodi estetske tretmane u svoju ponudu. Što je Vas potaknulo na uvođenje estetskih tretmana i zašto su fileri i botoks prirodan nastavak dentalne estetike?

Kao doktorica dentalne medicine imam duboko razumijevanje anatomije lica, mišića i struktura. Fileri i botoks omogućuju postizanje skladnog, mladolikog i osvježenog izgleda bez narušavanja prirodnih crta lica.

Moj cilj nije promijeniti nečiji izgled, već suptilno poboljšati prirodne konture lica, postići osvježen izgled i naglasiti ljepotu na suptilan i sofisticiran način. Estetski tretmani su samo nadogradnja kako izvući najbolje od sebe, a zadržati svoje “ja”.

Koji su najčešći mitovi o botoksu i filerima s kojima se susrećete u praksi?

Radim u maloj sredini i moje pacijentice najčešće su žene između 30. i 50. godine života. One žele izgledati profinjeno, dotjerano, osvježeno, a bez da itko vidi da su nešto radile. Ne žele izgledati “napumpano” i “zaleđeno”. Žele izgledati kao da su se vratile s nekog dobrog odmora.

Estetski trendovi se mijenjaju – što biste preporučili pacijentima koji žele poboljšati izgled, ali zadržati prirodnu ekspresiju lica?

Tretmani botoksom i dalje su zlatni standard, ali sada se kombiniraju s biorevitalizatorima i biostimulatorima. Prednost se daje kvaliteti kože i vraćanju izgubljenog kolagena. Pacijenticama često nudim tretmane polinukleotidima, egzosomima i sl.

Koje su glavne prednosti implantata u odnosu na druge metode nadomještanja zuba?

Implantat je idealno rješenje ako postoji indikacija za njega. Ne bruse se susjedni zubi, nego se nadomješta samo zub koji nedostaje i čuva se kost od prerane resorpcije. Idealno je implantirati ubrzo nakon ekstrakcije zuba jer na taj način čuvamo kost, ali sprječavamo i migracije ostalih zuba.

Kakva je budućnost dentalne protetike – dolaze li inovacije koje će dodatno poboljšati funkcionalnost i estetiku?

Dentalna protetika sve više napreduje. Najviše se vodi računa o tome da iz dentalnih laboratorija dolaze što prirodniji, kvalitetniji radovi koji ne samo da izgledaju estetski besprijekorno nego su i biokompatibilni s mekim i tvrdim zubnim tkivima u usnoj šupljini. Digitalizacija je pridonijela i preciznijim izradama takvih radova pa se i funkcija i estetika dovode do savršenstva.

Postoji puno metoda izbjeljivanja zuba – koje su najučinkovitije, a koje najmanje invazivne?

Moje iskustvo pokazalo je da su pacijenti najsretniji s izbjeljivanjem kod kuće. Nitko nema vremena sjediti sat vremena, a ponekad i dulje za izbjeljivanje zuba u ordinaciji. Na temelju anatomskog otiska naprave se individualne udlage i pacijent ih najčešće nosi po noći u periodu od dva do tri dana. Kad primijete da su malo “potamnjeli” – ponove postupak.

Koje novosti i trendove možemo očekivati u dentalnoj i estetskoj medicini u godinama koje dolaze?

U godinama pred nama dentalna i estetska medicina sve će se više oslanjati na digitalizaciju i minimalno invazivne tretmane. U stomatologiji se očekuje rast uporabe 3D skeniranja, digitalnog dizajna osmijeha i biokompatibilnih materijala. Estetska medicina ide prema prirodnim rezultatima, s naglaskom na biostimulatore, polinukleotide i skinboostere. Fokus će biti na tretmanima koji potiču regeneraciju kože umjesto na jednostavnom popunjavanju volumena. Mislim da će imperativ biti na prirodnom izgledu, tzv. old money looku. Sve se manje traže ekstremno bijeli zubi ili oversized usne. Vraćamo se sebi, ali nekoliko godina unatrag.

 

Ordinacija dentalne medicine Ivana Vučetić

Marovska 6

Gornja Bistra 10298

Foto: PR