DOZNAJTE kako najbolje zaštititi oči tijekom ljeta!

by | 19 srpnja, 2016
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Jake UVA i UVB zrake ljeti se izrazito reflektiraju od raznih predmeta, poput ceste ili vodenih površina te izravno “ulaze” u oko. Uslijed toga moguća su zamućenja u očnoj leći (katarakta) ili čak degenerativne promjene na mrežnici.

Isto tako, već i kratkotrajno gledanje ravno u sunce, bez ikakve zaštite, može nakon desetak sekundi jako i trajno oštetiti žutu mrlju na mrežnici. Ljeti se i više “škilji”, a to izaziva naprezanje mišića lica i očiju pa su moguće i glavobolje. Zato je zaštita oka sunčanim naočalama izrazito važna.

“Izaberite zaštitne naočale primjerena oblika koje što manje propuštaju ultraljubičaste zrake sa strane i odozdo zbog moguće refleksije od vodenih površina. Posebnu pozornost posvetite kvaliteti stakala sunčanih naočala te kupujte samo one s valjanom deklaracijom i prije kupnje svakako se posavjetujte s oftalmologom i optičarom”, govori oftalmolog dr. Dean Šarić.

Rizik za oči ljeti predstavlja i kupanje u bazenima i moru, pogotovo kod ljudi koji nose kontaktne leće. Morska voda ili klorirana voda iz bazena mogu biti vrlo agresivne za oči zbog mogućih infekcija.

“Niz je mogućih upalnih procesa, počevši od jednostavnih iritacija do infekcija koje mogu završiti i oštećenjem, pa i gubitkom vida. Izbjegavajte odlazak u bazen s lećama, a ako to činite, koristite jednodnevne leće”, kaže dr. Dean Šarić.

Ako već nosite leće, ljeti nabavite one s visokim faktorom UV zaštite koje su odličan nadomjestak za sunčane naočale, posebno prilikom kupanja, jedrenja, tenisa ili vožnje biciklom.

  • Sunčane za djecu Uložite u dječje sunčane naočale, jer dijete često nema nikakve ili pak one vrlo jeftine. Ako mislite da ih ne treba, varate se: sunčane naočale treba nositi ne samo ljeti, nego i tijekom sunčanih dana cijele godine, posebno u proljeće.
  • Odmah liječniku Ne gledajte u sunce i ne zaboravite da i voda reflektira zrake štetne za oči. Primijetite li crvenilo, sekreciju ili preosjetljivost na svjetlo koja ne prolazi nego se pogoršava – posjetite liječnika, kaže dr. Dean Šarić.

Ako ronite ili plivate, oči zaštitite plivaćim naočalama

Ograničite nošenje kontaktnih leća na osam do 10 sati dnevno. Pridržavajte se pravila održavanja i čišćenja leća, a dok plivate, koristite zaštitne naočale ili masku kako biste izbjegli izravni kontakt leća s vodom. Zbog mogućnosti prijenosa infekcije na kontaktnu leću ne smije dospjeti ni morska ni bazenska voda, objašnjava Dean Šarić.

Umjetne suze i otopina za leće u  toaletnoj torbici

Jaka sunčeva svjetlost, visoke temperature i vjetar pospješuju isparavanje zaštitnog suznog filma pa tako dolazi do isušivanja površine oka, uslijed čega dolazi do pečenja, grebanja i osjećaja stranog tijela u oku. Dr. Dean Šarić savjetuje da uza se uvijek imate kvalitetne kapljice kao nadomjestak za očne suze, kako u suhim i klimatiziranim prostorima, tako i na vjetru i prašini. U ljetnoj torbici uvijek nosite i otopinu za njegu leća, jer ona može pomoći kod izbacivanja stranog tijela u oku, osjećaja suhoće, pečenja ili kao potreba dodatnog ovlaživanja leće.

Sunca se klone i oni s operiranom mrežnicom

Bebe i sasvim mala djeca ne smiju se izvoditi na direktno sunce tijekom središnjeg dijela dana (od 10 do 16 sati). U rizičnu grupu spadaju i starije osobe, kao i one kojima je operirana mrena ili oni koji imaju bolesti mrežnice. Zaštitite se kapom ili šeširom i sunčanim naočalama koje filtriraju UV zračenje.

Ljeti je redovita higijena leća izuzetno važna

Onima koji nose meke kontaktne leće preporučuju se jednodnevne leće koje se svakodnevno mijenjaju i tako smanjuju mogućnost nastanka upale. Oni koji nose dugotrajnije leće (meke ili polutvrde leće) redovito neka održavaju higijenu.