Može li dnevna krema sa SPF-om zamijeniti kremu za sunčanje? Istina će vas iznenaditi

by | 12 svibnja, 2025
štiti li vas vaša dnevna krema sa ZF od sunca

Sve više dnevnih krema sadrži zaštitni faktor, no znači li to da ste zaštićeni kao i klasičnom kremom za sunčanje? Stručnjaci upozoravaju: razlika je veća nego što mislite.

U suvremenoj skincare rutini, gdje se sve želi pojednostaviti i spojiti u jedan korak, hidratantne kreme sa zaštitnim faktorom djeluju kao savršeno rješenje: ujutro nahranite kožu i istovremeno ju zaštitite od UV zraka.

Ali upravo tu počinje najčešća zabluda – da je hidratantna krema sa zaštitnim faktorom (SPF) jednako učinkovita kao i klasična krema za sunčanje. U razgovorima s dermatolozima i analizom znanstvenih podataka otkriva se da su ova dva proizvoda, iako naizgled slična, formulirana s potpuno različitim prioritetima.

SPF na etiketi ne znači SPF na koži

Većina hidratantnih krema sa SPF-om testira se u znatno tanjem sloju negoli kreme za sunčanje, što znači kako se u praksi često ne nanese dovoljna količina proizvoda da bi se postigla deklarirana razina zaštite.

Dermatologinja dr. Elizabeth Hale sa Sveučilišta u New Yorku za časopis “Allure” objašnjava kako je SPF oznaka na hidratantnoj kremi teoretska – da stvarna učinkovitost ovisi o količini i ravnomjernosti nanošenja, a većina korisnika nesvjesno nanosi premalo.

S druge strane, kreme za sunčanje razvijene su upravo s fokusom na zaštitu – njihova tekstura, vodootpornost i stabilnost UV filtera pažljivo su usklađeni s ciljem postizanja maksimalne pokrivenosti i dugotrajnosti.

Što je s UVA zrakama koje ubrzavaju starenje kože

Još jedan važan aspekt jest spektralna zaštita. Mnoge hidratantne kreme sa SPF-om štite uglavnom od UVB zraka, dok zanemaruju UVA spektar, a upravo su UVA zrake odgovorne za fotostarenje, hiperpigmentacije i dubinska oštećenja kolagena. Europske kreme za sunčanje, zahvaljujući regulativama, moraju zadovoljiti strože standarde zaštite od UVA zračenja, dok hidratantne kreme često nemaju označenu razinu UVA zaštite ili sadrže minimalne količine širokospektralnih filtera.

Nije zanemariv ni kontekst – SPF u dnevnoj kremi može biti dovoljan ako dan provodite isključivo u uredu, ali već pri kratkoj šetnji do dućana ili ispijanju kave na terasi, koža je izložena UV zračenju koje se kumulira i doprinosi starenju kože. Osim toga, hidratantne kreme rijetko se ponovno nanose tijekom dana, dok je redovito obnavljanje zaštite ključ učinkovitosti SPF-a.

Što preporučuju stručnjaci

Zato stručnjaci danas preporučuju tzv. slojevito nanošenje proizvoda: koristite hidratantnu kremu za njegu kože, ali ju uvijek nadopunite pravom kremom za sunčanje kao zasebnim korakom, posebno ljeti i u danima kad izlazite iz zatvorenih prostora. Idealno bi bilo koristiti SPF 30 ili više, i to u količini od približno pola čajne žličice za lice, uši, vrat i dekolte.

Za one koji žele pojednostaviti rutinu, postoje odlične dnevne kreme sa zaštitnim faktorom koje nude i hidraciju i snažnu, širokospektralnu zaštitu – ali ključ je u odabiru proizvoda s dokazano učinkovitim filterima i dosljednoj, obilnoj primjeni. Drugim riječima, nije dovoljno da piše SPF na etiketi – morate imati dovoljnu količinu proizvoda na vašoj koži.

Foto: StockRocket, iStock via Getty Images Plus