Da li možemo promijeniti gene?

by | 14 studenoga, 2011

Novo revolucionarno polje znanosti otkriva da možemo promijeniti loš genetski kod koji je uzrok pretilosti i kroničnih bolesti. Novo istraživanje pokazalo je da možemo dutjecati na to kakve gene ćemo prenijeti budućim generacijama. Saznajte kako…

Prema većini teorija struktura DNK-a određena je našim rođenjem i ona se ne mijenja. Geni su odgovorni za mogućnost dobivanja određenih bolesti. Oni određuju kako ćemo izgledati u starosti i koje karakteristike ćemo prenijeti na djecu. Drugim riječima, prilično smo zaglavili s genima koje dobijemo.

Ali, što bi se dogodilo ako bismo imali kontrolu nad faktorima koji određuju gene? Znanost epigenetike se fokusirala na nedavno predstavljene dokaze koji ukazuju da životna sredina i te kako utječe na način izražavanja naših gena. 

Ova je, s jedne strane dobra, a s druge zastrašujuća vijest. Evo zašto!

Geni određuju kojim smo bolestima podložni: bolesti srca, pretilosti, dijabetesu, raku. Prema epigenetskoj teoriji stil života u velikoj mjeri utječe na izražavanje gena. Možda je vaš genetski kod podložan srčanim bolestima, ali ako poduzmete određene mjere i vodite zdrav život, postoji velika mogućnost da spriječite ova oboljenja. Faktori kao što su stres i prehrana mogu aktivirati kemijske prekidače koji isključuju ili uključuju gene odnosno reguliraju njihovo izražavanje.

Mnogi znanstvenici smatraju da je ova epigenetička teorija netočna. Naime, nema sumnje da su pojedine osobine, koje su određene genetskim kodom, nepromjenjive: boja očiju i kose. Međutim, neki istraživači smatraju da se na većinu gena može utjecati na određene načine.

Osim što smo u mogućnosti da promijenimo vlastite predispozicije za kronične bolesti koje se prenose genima, također možemo utjecati na to kakve ćemo gene prenijeti našoj djeci. Ovo je mač sa dvije oštrice: Ako živite zdravim životom na svoju djecu prenijet ćete dobre gene. Ali, isto tako, ako jedete nezdravu hranu, pušite, konzumirate drogu i alkohol, vaša djeca naslijedit će loše gene.

Postoje uvjerljivi dokazi da uz pomoć životnih navika možete manipulirati vašim genetskim izrazom. Prema istraživanju koje je obavljeno na Salk Sveučilištu, epigenetski kod utječe na biološke osobine organizma. Iako je ovo istraživanje izvedeno na biljkama, implikacije koje se tiču ljudi veoma su zanimljive: "Utvrdili smo da biljke imaju epigenetski kod koji je mnogo fleksibilniji i utjecajniji nego što smo mogli zamisliti. Moguće je da mi kao ljudska bića imamo sličan aktivni epigenetski mehanizam koji kontrolira naše biološke karakteristike i prenosi ih na našu djecu", rekao je Joseph Ecker profesor na Salk Sveučilištu.

Razina stresa, također, utječe na to kako će se aktivirati geni. Nedavna istraživanja kažu da velika količina stresa može oštetiti DNK, a DNK oštećenje može proizvesti tumor ili uzrokovati prerano starenje. Na kraju krajeva dokazano je da je sijeda kosa često posljedica stresa.

Osnivač i direktor welnes centra" Eleven" u New Yorku, doktor Frank Lipman vjeruje da će liječnici u budućnosti uključiti epigenetiku u različite vrste liječenja. Na primjer ako netko u obitelji ima rak dojke i vi nosite taj gen, doktor Lipman smatra da trebate jesti određenu vrstu hrane kojom ćete to izbjeći. Također, on se zalaže da prehrana bude uglavnom na bazi bilja. Ako ne želite aktivirati gene koji su odgovorni za starenje, izbjegavajte šećer. Ukoliko želite živjeti zdravo trebate jesti namirnice koje su bogate omega 3 masnim kiselinama, vitaminom D i probioticima. Redovno vježbanje smanjit će svakodnevni stres.

Tagovi: