Koje su to poruke koje roditelji pošalju djeci gotovo 1000 puta godišnje?

by | 6 prosinca, 2019

Članovi prosječne američke obitelji godišnje razmijene 10 384 poruke, otkrilo je istraživanje.

Među porukama koje roditelji najčešće šalju su “Gdje si?” (989 puta), “Kad ćeš doći doma?” (1018 puta) i “Volim te” (1186 puta).

Istraživanje koje je provela tvrtka OnePoll proučavalo je navike komuniciranja 2000 roditelja djece u dobi od šest do 25 godina i otkrili su da su tekstualne poruke najpopularniji oblik komuniciranja.

Otkriveno je da 53 posto roditelja porukama najčešće dogovara planove za večeru. Njih 46 posto koordinira zadatke i aktivnosti SMS-om, a 43 posto provjerava gdje su im djeca.

Roditelji tinejdžera poruke koriste i radi zabave, a 56 posto roditelja djece starije od 13 godina traži da im djeca omoguće nadzor nad njihovim profilima na društvenim mrežama.

Još jedan zahtjev koji roditelji u 52 posto slučajeva postavljaju pred djecu je da upoznaju roditelje njihovih prijatelja prije nego što im dopuste spavanje u njihovom domu.

Više od polovice ispitanika traži da im se djeca redovito porukama javljaju kad izađu i druže se s prijateljima.

“Roditelji današnjih digitalnih obitelji suočavaju se s novim izazovima koje donosi tehnologija. Neki koriste mogućnost dijeljenja lokacije, njih 51 posto, kako bi u svakom trenutku znali gdje se nalaze drugi članovi obitelji”, izjavio je Chris Hulls, suosnivač tvrtke Life360, koja je razvila aplikaciju baš za tu svrhu.

No, čak i uz takve mogućnosti, roditelji se i dalje brinu za svoju djecu kad nisu uz njih.

Gotovo polovica anketiranih roditelja (47 posto) brine se da njihovi osnovnoškolci provode previše vremena pred ekranima. To nadmašuje zabrinutost da njihova djeca neće pronaći prijatelje (26 posto).

Tri od 10 roditelja djeteta osnovnoškolske dobi brine se kako će sadržaj koji djeca objavljuju na društvenim mrežama utjecati na njihov ugled, a to se nalazi na popisu stvari o kojima razmišljaju i kada djeca krenu u srednju školu. Uz to, 48 posto roditelja tinejdžera brine da će njihova djeca donositi krive odluke zbog pritiska vršnjaka.

Oko 41 posto roditelja muči i pitanje hoće li njihova djeca upisati fakultet, a 39 posto zabrinjava stres koji može uzrokovati škola. Šest od 10 roditelja smatra da im tehnologija otežava roditeljstvo, a 25 posto njih kaže da bi voljelo da “internet ne postoji”.

Kad su u pitanju prioriteti, 65 posto roditelja kaže da su to zdravlje i sigurnost djece, 61 posto navodi sreću, a 42 posto njihovu neovisnost.

Foto: Brooke Cagle / Unsplash

IZVOR: INDEX.HR