Moć temperature: Sve što trebate znati o toplim i ledenim tretmanima za kožu

by | 1 prosinca, 2022
topli i ledeni tretmani vodič

Je li vam se ikada dogodilo da ste gledajući aknu u ogledalu zbunjeno razmišljali biste li trebali ublažiti crvenilo vrećicom smrznutoga graška ili pak u mikrovalnoj zagrijati topli oblog kako biste što prije izvukli infekciju? I topli i hladni tretmani dobri su za kožu, ali je ključno znati kad koji odabrati. U nastavku vam donosimo kratki vodič profesionalnih i kućnih tretmana koji svoju moć baziraju na visokim i niskim temperaturama.

Kućni i profesionalni topli i ledeni tretmani

TOPLI TRETMANI

Za one koji se žele obračunati s borama i opuštenom kožom uzrokovanom oštećenjima od sunca, stresa, pušenja ili starenja, nude se sve popularniji tretmani koji zagrijavaju tkivo. “Visoke temperature povećavaju protok krvi u koži, omogućujući kisiku i hranjivim tvarima kretanje kroz krvne žile, što je bitno za obnovu oštećenog tkiva i stimulaciju fibroblasta”, objašnjava ayurvedska liječnica dr. Taruna Yadav. Također je poznato da toplina povećava propusnost kože, što rezultira boljom apsorpcijom proizvoda za njegu.

Radiofrekvencija

Radiofrekvencijska terapija nekirurška je metoda zatezanja kože koja uključuje korištenje energetskih valova za zagrijavanje dubokog sloja kože na 50 °C do 75 °C. Kad je dermis izložen temperaturi iznad 46 °C duže od tri minute, organizam oslobađa proteine toplinskog šoka, a oni pak potiču vaše tijelo na stvaranje novih kolagenih vlakana, pokazalo je istraživanje objavljeno u stručnom časopisu Clinical and Aesthetic Dermatology.

LED maske

Nakon ekskluzivno salonskih tretmana svjetlosnom terapijom, LED maske za kućnu uporabu postale su zvijezda brojnih Instagram profila. Na tržištu se mogu naći one s više različitih svjetlosnih opcija, ali najbolje, kako tvrde upućeni, koriste crvene i tzv. near infrared diode jer ciljaju na više problema odjednom: stimuliraju obnovu stanica, što može ublažiti linije i bore, smanjuju upalu i hiperpigmentacije te ubrzavaju zacjeljivanje ožiljaka.

Ultrazvuk lica

Ultrazvučni tretmani za lifting i zatezanje opuštene i ovješene kože nisu novost, ali postaju sve učinkovitiji i manje bolni. “Ova tehnologija ne samo da može zategnuti kožu cijelog lica već i nježnog područja oko očiju”, ističe britanska estetska liječnica dr. Sophie Shotter. Uređaj emitira intenzivne ultrazvučne valove koji prodiru do pet milimetara ispod kože, u točku u kojoj se proizvodi kolagen, čime se potiče produkcija kolagena. Istraživanje iz Južne Koreje potvrdilo je učinkovitost ultrazvučnih uređja u zaglađivanju bora u trajanju od tri do šest mjeseci.

Uređaj za parenje lica

Mini saune ne služe samo za otvaranje pora prije kozmetičkog tretmana čišćenja lica. I onda kad vašem tenu (pod uvjetom da imate normalnu do masnu kožu) nedostaje svježine i sjaja, možete lice nagnuti nad uređaj za parenje. Prema dermatologinji Hadley King, korištenje aparata koji raspršuje toplu, umirujuću vodenu paru, hidrira i omekšava kožu, što može poboljšati učinak njegujućih proizvoda. Ujedno para uklanja prljavštinu i višak masnoće iz pora, što omogućuje da se koža brže oslobodi prištića i cističnih akni.

topli i ledeni tretmani vodič

LEDENI TRETMANI

Krioterapija

Muče li vas upale, crvenilo, natečenost, proširene pore i koža bez sjaja, niska temperatura može biti odgovor na vaše probleme. Glavna prednost krioterapije (koja je izvorno osmišljena za liječenje reumatoidnog artritisa) je to da zateže kožu lica vraćajući joj vitalnost.

“Hladnoća uzrokuje stezanje krvnih žila te učvršćivanje i zatezanje kože”, kaže američka dermatologinja Mona Gohara. “Nakon što se vaše krvne žile stegnu, one ponovno nabubre sa svježom krvlju bogatom hranjivim tvarima. Ovo privremeno povećanje lokalnog protoka krvi poboljšava učinak proizvoda za njegu kože, pomažući aktivnim tvarima da prodru dublje u kožu.” Zbog istog je razloga jednako impresivan blistavi sjaj koji se često vidi nakon tretmana. “Metode krioterapije mogu privremeno poboljšati čvrstoću, cirkulaciju i sjaj lica”, dodaje dr. Gohara. Njujorški dermatolog Joshua Zeichner ističe da ledeni tretmani gotovo trenutno ublažavaju i natečenost. “Niske temperature sužavaju krvne žile, što pomaže smanjiti upalu i oteklinu te minimizirati crvenilo kože”, pojašnjava liječnik naglašavajući kako postoje indicije da krioterapija može potaknuti i proizvodnju kolagena.

Skin icing

Profesionalni tretmani krioterapije lica, popularno prozvani skin icing, koriste tekući dušik za stvaranje temperature ispod nule. “Suprotno onome što možda mislite, profesionalni tretman lica ledom ne čini se nepodnošljivo hladnim”, kaže dermatologinja Hadley King. “Na koži osjećate nešto poput hladnog strujanja zraka, ali kako tretman napreduje, postaje hladnije”, kaže King zaključujući da tretman obično traje desetak minuta.

Hladno beauty oružje

Dok profesionalna njega lica “zaleđivanjem” uključuje korištenje tekućeg dušika, verzije za kućnu uporabu koriste beauty “alate” koji se čuvaju u zamrzivaču i preparativne proizvode s efektom hlađenja. Ledeni roleri i kuglice, kao što su StylPro ledene kuglice za masažu lica ili Skincool Ice Roller, jednostavni su uređaji napunjeni vodom i gelom, a ako želite profesionalniji učinak, tu je višekratna silikonska maska Cryo-Recovery Face Mask Charlotte Tilbury.

Foto: iStock via Getty Images Plus, Pexels