Već imamo planove za jesen: najbolje lokacije za planinarenje u Sloveniji

by | 20 kolovoza, 2024
planinarenje slovenija

Ako ste kao i mi, onda jedva čekate jesen, svjež zrak i mirise, ali i istraživanje novih lokacija za planinarenje – poput onih u Sloveniji!

Iako još nije službeno, kraj ljeta polako se i sigurno približava svom kraju. Ipak, stiže nam rujan, koji je idealan mjesec za razne izlete – priroda je u to vrijeme prekrasna, temperatura idealna, a gužve nema gotovo nigdje. Nakon vrućih dana pod klimom i na plaži, naše želje sada su u smjeru da upravo to i biramo. A kako drukčije negoli kroz planinarenje?

Ovaj put odlučili smo otići izvan granica Hrvatske i zaputiti se u Sloveniji. Ovisno o tome jeste li početnik u planinarenju ili niste i birate li laganije ili teže staze, svakako dobro sve proučite prije nego što se uputite tamo.

Zato, ako vam je dosta mora i plaža, možda je vrijeme za posjet jezerima ili za neku drugu aktivnost, a jedna od naših preporuka svakako je i planinarenje.

Najbolje lokacije za planinarenje u Sloveniji

Triglav

Triglav je najviši planinski vrh u Sloveniji i Julijskih Alpa – visok je 2864 metra. Od Zagreba do tamo trebat će vam oko dva i pol sata.

Svakako ne propustite posjetiti i Vršič, najviši planinski prijevoj u Sloveniji, popularan za planinarenje s brojnim stazama srednje težine. Pruža prekrasan pogled na dolinu Soče i Julijske Alpe. Tu je i Bohinj i Bohinjsko jezero koje sadrži puno laganih do srednje teških staza koje vode kroz šume, uz rijeke i planinske vrhove s pogledom na jezero.

Istražite i stazu Soča, stazu korita Tolminke, stazu Triglavska Bistrica te stazu Pokljuka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Julian Alps (@julian.alps)

Kamniško-Savinjske Alpe

Kamniško-Savinjske Alpe planinski su lanac koji se nalazi dijelom u Sloveniji a dijelom u Austriji. Nalaze se na sjeveru Slovenije u blizini granice s Austrijom.

Kamniško-Savinjske Alpe dijele se na tri glavna dijela:

  • Storžička grupa (zapadni dio): uključuje vrhove Storžič (2.132 m) i Tolsti vrh (1.715 m).
  • Grintovečka grupa (središnji dio): obuhvaća najviši vrh Grintovec (2.558 m) te vrhove Jezerska Kočna (2.540 m), Skuta (2.532 m), Turska gora (2.251 m), Brana (2.253 m) i Ojstrica (2.350 m). Tu se nalazi i Kamniško sedlo (1.903 m), važan prijelaz između južne i sjeverne strane.
  • Krške visoravni (istočni dio): uključuje Veliku planinu i Dleskovšku planotu, poznate po pastirskim kolibama i laganijim planinarskim stazama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zala Miklaw (@zalamiklaw)

Mariborsko Pohorje

Ova destinacija popularna je za lagano i srednje teško planinarenje. Prekrasni vidici, guste šume i slapovi karakteriziraju ovu planinsku regiju. Postoje i dobro označene staze kroz Pohorski masiv.

Ono što je odlično jest činjenica da vam od Zagreba do Maribora treba otprilike sat vremena vožnje, a tijekom ljeta ova destinacija idealna je za planinarenje jer ima brojne staze u kojima ćete istinski uživati u prirodi.

Rogla

Visoravan Rogla idealna je za planinarenje, s brojnim dobro označenim stazama koje pružaju razne mogućnosti za istraživanje. Bilo da planirate istraživati sami ili uz pratnju iskusnih vodiča, možete krenuti prema vidikovcu, posjetiti Lovrenška jezera ili se uputiti u smjeru Zreča.

Staze su prilagođene različitim dužinama i razinama zahtjevnosti, tako da svatko može pronaći onu koja najbolje odgovara njegovim željama i sposobnostima.

Golica

Golica je poznata po poljima narcisa u proljeće te je omiljena planinarska destinacija s laganim do srednje teškim stazama i idiličnim vidicima. Smještena je na granici između Slovenije i Austrije.

Jedna od najpopularnijih staza vodi preko planine Viševnik do vrha Golice, koji se uzdiže na 1.835 metara i iznimno je popularna zbog pogleda koji pruža.

Za one koji traže veći izazov, postoji staza koja vodi preko planine Vršička Črna Gora do vrha Golice. Ova ruta može biti zahtjevna zbog strmih terena i nepredvidivih vremenskih uvjeta, stoga je ključno biti dobro opremljen, ponijeti dovoljno vode i hrane te redovito pratiti vremensku prognozu prije polaska.

Veliki Snežnik

Veliki Snežnik, s nadmorskom visinom od 1.796 metara, najviši je vrh Notranjske i najviši izvanalpski vrh Slovenije.

U podnožju Snežnika, na Sviščakima, nalazi se planinarski dom i malo skijalište. Iako nije dio Alpa, Snežnik nudi izvanredne panoramske poglede koji mogu parirati najvišim alpskim vrhovima tijekom vedrih i sunčanih dana. I upravo zato i jest popularna destinacija za planinare.

Pročitajte: Putovanja unutar sebe: 7 najpoznatijih hodočašća u Europi

Foto: Instagram, Michael Lutz iStock/Getty Images Plus via Getty Images