
Resort kolekcija Roberta Severa donosi komade u kojima bismo proveli ljeto
Hrvatski modni brend Robert Sever lansirao je svoju novu resort kolekciju za ljeto 2025., koja donosi više od 50 novih odjevnih kombinacija osmišlj...
Posljednjih nekoliko godina, iz ljeta u ljeto, lanenoj odjeći samo raste popularnost. Naravno, potpuno nam je jasno zašto – sve se veći naglasak stavlja na prirodne i dugotrajne materijale, a uz to, lan je prozračan, ženstven i nevjerojatno chic.
Bilo da volite nositi lanene košulje kao ogrtače za plažu, ili su vas pak oduševili trenutačno popularni laneni setovi, sigurni smo kako znate da lanena odjeća zahtijeva nešto drukčiju njegu od vaših ostalih komada.
Najveći izazov koji dolazi s nošenjem lanenih komada jest činjenica da se prilično brzo gužvaju, a isto tako, lako gube svoj originalni oblik.
Lan ima prepoznatljiv izgled i na dodir je nešto grublji od pamuka, a za ljeto ga savršenim čini to što odlično propušta zrak i brzo suši znoj, čime se smanjuje rast bakterija i pruža osjećaj svježine dok ga nosimo. Ipak, ovaj materijal ima svoje mane – osim nabora, ova je tkanina sklona stvaranju mucica i izbljeđivanju na pojedinim mjestima.
Ipak, prati lan kod kuće nije nikakav problem kad znate ovih nekoliko ključnih trikova.
Budući da je lan sklon stvaranju mucica, važno je prati ga na programu za osjetljivo rublje ili sličnom nježnom ciklusu kako biste očuvali boju i teksturu. Lan je moguće oprati i ručno u toploj vodi, a ovakvo je pranje, uz neutralni deterdžent, sasvim dovoljno za uklanjanje masnoća s kože. Ako postoje neke vidljive mrlje, nanesite deterdžent direktno na ta mjesta i nježno isperite. Ako koristite perilicu za rublje, dobra je ideja staviti lanene komade u posebnu platnenu vrećicu.
Centrifuga je glavni uzrok gužvanja odjeće tijekom pranja, a uobičajeni ciklus centrifuge predug je za lanene komade i stvorit će nabore koje ćete kasnije teško izravnati. Zato ga skratite ili preskočite pa predmete stavite na sušenje bez cijeđenja. Tkanina će se zbog težine vode rastegnuti i izravnati nakon sušenja. Zapamtite, lan se brzo suši pa mu niti ovom metodom neće trebati dani sušenja.
Kako biste očuvali oblik svojih lanenih komada, dobra je ideja izbjegavati slaganje. Ako je moguće, sve svoje lanene komade držite na vješalicama, a ako to nije moguće, lagano ih složite i držite pri vrhu ormara.
Ovo već ovisi o vašem komadu, no najbolje je provjeriti što kažu proizvođači na etiketi. Naime, ako je riječ o klasičnom bijelom lanu, možete ga prati i na temperaturama do 60 stupnjeva, no obojeni lan ne smije se prati na više od 30 stupnjeva. Ako niste sigurni, najbolje je prati sve lanene komade pri nižim temperaturama, na 30 ili 40 stupnjeva.
FOTO: Pinterest