Nove knjige za osobni rast i wellbeing koje će vam pomoći živjeti bolje i zdravije
Svakodnevni izazovi na ljubavnom planu, poslu ili u obiteljskom životu ponekad nam se nakupe i počnu djelovati nepremostivima. Zato je ponekad dobr...
Slika feministkinje u javnosti i dalje je slika glasne, ljutite, naporne žene koja neprestano prigovara jer je ogorčena i nevoljena. Umjesto da pokuša dokazati kako su feministkinje smirene i sretne, književna i kulturna teoretičarka Lana Pukanić prigrlila je sliku nerazumne, militantne feministkinje, kao i imidž ljute vještice i nevoljene nesretnice.
U zbirci eseja Tinejdžerke i drugi monstrumi Pukanić pokazuje kako su ljutnja, strast i naporna svakodnevna borba sastavni dio feminizma. Feminističku borbenost pronalazi na rubnim i potisnutim prostorima: među tinejdžerkama, “ludim butrama” u književnosti i kulturi, u slučaju Marijane Čvrljak i Nives Celzijus, među djevojkama i ženama koje previše traže i daju, previše vole i mrze, koje su jednostavno “previše”. U ovoj inventivnoj knjizi izmjenjuju se analitički eseji o seksizmu u hrvatskom društvu, seksualnom radu te transfobiji s duhovitim i nadrealnim tekstovima u raznim žanrovima poput kviza, kolaža, putopisa te parodijske poezije i eksperimentalne kratke priče.
Povezujući osobno i političko, publicistiku i književnost, ozbiljno i zabavno, knjiga Tinejdžerke i drugi monstrumi Lane Pukanić predstavlja nov i jedinstven glas na domaćoj feminističkoj i književnoj sceni. Autorica sadržajem i formom svojih eseja otkriva politički potencijal u naizgled frivolnim, minornim, pa i čudovišnim fenomenima s kojima se naše društvo ne zna nositi. Time nam pokazuje da feminizam postoji u mnogo raznolikih oblika i da ga nikada ne može biti previše.