Ludilo gomile

by | 7 kolovoza, 2020

”Ludilo gomile” najnovija je intrigantna knjiga autora Douglasa Murraya, koji je svojom prethodnom knjigom, ”Čudna smrt Europe”, zadobio velik interes javnosti. Autor knjige Douglas Murray britanski je govornik, kolumnist i politički komentator. ”Čudna smrt Europe” dotiče se pitanja imigracija, identiteta i Islama u suvremenoj Europi, gotovo 20 tjedana bila je na listi bestsellera Sunday Timesa, a bila je i prva najprodavanija knjiga iz kategorije publicistike. Njegova najnovija knjiga proglašena je jednako uznemirujućom.

U knjizi ”Ludilo gomile” Murray analizira najspornija pitanja 21. stoljeća: seksualnost, spol, tehnologiju i rasu.

O knjizi:

Douglas Murray se u svojoj knjizi “Ludilo gomile” bavi društvenim i kulturološkim pitanjima 21. stoljeća. U  knjizi autor analizira društvenu dinamiku današnjice te se pita koji su razlozi i motivi kulturoloških ratova koji kao da su ponovno započeli baš onda kad se činilo da je oko određenih pitanja postignut društveni konsenzus.

Koji su to narativi i trendovi koji obilježavaju taj kulturološki mehanizam?  U 21. stoljeću u mainstream ulaze i neke nove teme, poput transseksualnosti, koja se donedavno više-manje zadržavala u redovima LGBTQ aktivizma. Douglas Murray dotiče se i tema feminizma te (homo)seksualnosti. Murray analizira do koje razine pop-kultura mijenja suvremene feminističke postulate te se pita jesu li oni uopće postavljeni na “ispravnim” razmišljanjima. U tom smislu, pita se i kako je došlo do #Metoo pokreta te zašto baš sada, a ne, primjerice, u doba Hollywooda u kojem je Roman Polanski, osuđen za seksualno zlostavljanje, osvojio nagradu Oscar.

Kad govori o homoseksualnosti, Murray nudi brojne odgovore na pitanja o homoseksualnosti, a otvara neka druga pitanja, poput: ”Je li biti gay političko pitanje?”. Primjećuje da društvo ne reagira jednako na gay muškarce i gay žene te tvrdi da zna koji je tomu razlog, a time na neki način demistificira homoseksualnost i otkriva moguće uzroke homofobije.

U današnjim kulturološkim ratovima, čini se kao da su krivci već unaprijed odabrani, a identitet se koristi kao glavno oružje. Kolaps velikih religijskih i političkih ideologija doveo je postmoderno društvo u kojem živimo u stanje rata svih protiv svih, a sve u ime društvene pravde, politike identiteta i “intersekcionalnosti”. Ponovno se otvaraju pitanja političke korektnosti, rasizma i privilegiranosti, a broj žrtava raste. Baš kada se većina ponadala da rasne razlike postaju stvar prošlosti, danas svjedočimo povratku pojačane rasne retorike. U svemu tome ne možemo zanemariti značaj tehnologije i interneta za koji se do sada pretpostavljalo da je “neutralan” prostor, no danas se čak i to može dovesti u pitanje.

Čitatelji svih političkih uvjerenja ne mogu si priuštiti ignoriranje Murrayjeve majstorski argumentirane i vatreno provokativne knjige kojom u raspravu o najsloženijim pitanjima ove generacije pokušava ubrizgati dozu razuma. Knjigu završava strasnim pozivom na slobodu govora, zajedničke vrijednosti i razboritost u doba masovne histerije.

O autoru:

Douglas Murray redoviti je kolumnist Spectatora i Standpointa, koji često piše i za mnoge druge tiskovine, primjerice za Sunday Times i Wall Street Journal. Kao vrlo uspješan govornik, Douglas je vodio rasprave u različitim važnim ustanovama, uključujući britanski i europski Parlament te američku Bijelu kuću. Njegova ”Čudna smrt Europe” prevedena je na više od 20 jezika, a citiraju je političari diljem svijeta.

Knjigu pronađite u izdanju biblioteke PULS u svim knjižarama po cijeni od 129 kn te na shop.egmont.hr

Tagovi: