Isprobali smo razne modele čizama, ali ove definitivno privlače najviše komplimenata
Ako postoji jedan par zimske obuće koji bez greške cijeloj figuri i svakom outfitu daje glamurozniji i ženstveniji dojam, to su svakako visoke čizm...
Dok je nekima sasvim jasna razlika između mokasina i koledžica, druge itekako muči ova modna enigma
Nakon duge vladavine cipela u “muškom stilu”, balerinke su napokon preuzele vlast kad su modni trendovi u pitanju. Kako to inače biva, jedne sezone neki trend predstavi neki slavni brend (kao što je to s koledžicama napravila modna kuća Prada), iduće sezone hit model nose samo najupućeniji modni insajderi i influenceri, a zatim se visoka moda pretvara u high street trend i preplavljuje ulice. Bez obzira na balerinke koje su trenutno najpopularnija silueta kad je obuća u pitanju, koledžice i mokasinke i dalje su itekako popularne, a dok je nekima sasvim jasno koja je razlika između ta dva modela obuće, za mnoge (pa čak i voditelje nekih webshopova) pitanje: “Koja je razlika između mokasina i koledžica?” još uvijek predstavlja enigmu. Evo odgovora.
Mokasine i koledžice u novije doba znaju i izgledati slično no modni znalci lako će prepoznati što je mokasina s nižim potplatom, izduljenijom siluetom i drukčijim jezikom, a što kompaktnija cipela koju poznajemo po nazivom – koledžica.
Ova dva modela cipela nastala su u slično vrijeme, no na sasvim drukčijim dijelovima svijeta, a dugo nakon toga jedan je model postao hit među američkim i britanskim studentima, a drugi među šminkerima u Italiji.
Mokasine, ili kako ih neki zovu “mokasinke”, osmislili su domorodački narodi Amerike. Bile su izrađene od tanke, mekane kože te ukrašene kićankama i resicama. Predstavljale su simbol pripadnosti, a svako je pleme uz pomoć perlica i raznih ukrasa ukrašavalo mokasine na sebi svojstven način.
Ova obuća postala je planetarno popularna kad su je “ponovno izumili” talijanski dizajneri kao što su Gucci i Alessandro Michele te učinili must-have komadom prepoznatljivog talijanskog sportsko-elegantnog stila.
Ponovno su postale veliki hit u Americi nakon što ih je Don Johnson nosio kao dio svoje uniforme u kultnoj seriji iz 80-ih Miami Vice.
Kasnije su iz odjela muške mode prešle na ženski gdje ih i danas svako malo oživljavaju brojni brendovi, pogotovo kad je poslovni stil u pitanju.
Mokasine u pravilu imaju niži i elegantniji džon i petu od koledžica, izduljeniji ovalni jezik, a mogu ili ne moraju imati vidljive prošivene šavove te kićanke, vezicu ili ukrase.
Modni povjesničari kažu da su koledžice u svom originalnom obliku osmislili norveški mljekari i ribari koji su komade kože spajali u cipele s upečatljivim šavovima kako bi napravili udobne i izdržljive cipele.
Nakon posjeta Skandinaviji, američki studenti donosili su ove cipele kući i uskoro su postale dio obaveznog ivy league looka i preppy stila, a tako je i danas na koledžima diljem svijeta.
Kad je Prada 2021. godine izbacila svoje koledžice s logom, svijet mode poludio je za njima a smatra se da su upravo one pokrenule povratak “old money” stila, koji je ubrzo postao popularan.
Koja je razlika između mokasina i loaferica, onda? Koledžice bi u pravilu trebale imati deblji, ponekad i nazubljen potplat, često imaju kopče i remen preko rista, a njihovi šavovi su zadebljani, kao da su slijepljeni, a ne prošiveni, te su više na peti od klasičnih mokasina.
Danas, naravno, postoje i mnogi hibridi ovih cipela pa nije uvijek lako razaznati što je što, ali ovo su povijest i osnovne razlike ovih obožavanih modela cipela.
Premda se prema modernim tumačenjima koledžice poistovjećuju s loafericama, loaferice su zapravo cipele na navlačenje, bez ikakvih vezica, kopča i ukrasa, osmišljene davne 1847. godine u radionici britanskog postolara Wildsmitha Loafera. Zapravo su nešto između mokasina i koledžica, a također su dio preppy stila.
FOTO: INSTAGRAM: @emitaz