Roditelji često favoriziraju jedno dijete, ali zaboravljaju kako to utječe na razvoj djeteta

by | 1 rujna, 2019

Preferiranje jednog djeteta ima neopisiv utjecaj na ponašanje i zdravlje onog nefavoriziranog. Favoriziranje jednog djeteta postaje sve češća tema u zoni roditeljstva. Iako mnoge mame i tate tvrde da vole jednako svoje klince, mališani (ali i odrasli) nerijetko kažu da to nije istina.

Štoviše, roditeljsko favoriziranje, bez obzira na to je li realno ili se tako čini, ima golemi utjecaj na djecu.

Djeca koja smatraju da su manje dragi roditelju od brata ili sestre, imaju veću sklonost eksperimentiranju drogama i konzumaciji alkohola u tinejdžerskim godinama, a povećava se i tenzija između braće i sestara.

Nije važno imaju li mama i tata “dražeg”, nego je ključno da to djeca ne osjete.

Favoriziranje nije varka?

Prema obiteljskoj terapeutkinji Michele Levy, “vrlo je uobičajeno da roditelj preferira ili bolje funkcionira s jednim djetetom nego s drugima.”

No, napominje da to ne znači da obasipate draže dijete poklonima i toplinom, nego da prepoznate kako i kad se te preferencije pojave. Terapeutkinja objašnjava da sva djeca imaju različite osobnosti, interese, potrebe te način na koji izražavaju te potrebe.

Djeca koja se nose sa zdravstvenim tegobama poput depresije i tjeskobe ponekad pokazuju i lošije ponašanje pa se roditeljima lakše nositi s drugim članovima obitelji.

Dakle, ne mora biti slučaj da roditelj voli jedno dijete više nego da je s jednim bratom/sestrom lakše funkcionirati.

“Ponekad to “draže dijete” nema poteškoće ili može biti onaj koji radi mir u obitelji pa to vodi do osjećaja preferiranja”, napominje Levin za Healthline.

U pitanju također mogu jednostavno biti zajednički interesi: “Tate koje interesira sport vjerojatno će se bolje povezati s djetetom koje također voli sport, a ne s onim koje obožava biti kod kuće i igrati video-igrice.”

Negativni učinci na djecu

Ključan je problem to što percepcija da su manje voljeni može uzrokovati loše samopouzdanje, kako upozorava Shelly Vaziri Flais, pedijatrica.

“Moramo shvatiti da kao roditelji ne smijemo uspoređivati braću i sestre. Izbjegavajte etiketiranje poput “ona je atletski tip”, “on je onaj pametni u obitelji” i ostalo.”

Favoriziranje utječe na samopouzdanje, osjećaj pripadnosti u obitelji, a to se posebno vidi na obiteljskim odmorima i blagdanima.

Svi drukčije reagiraju na percepciju da su “manje voljeni”, ali pedijatrica je istaknula da se negativne emocije “mogu prenijeti u odraslu dob ako se o njima ne razgovara.”

Foto: Jessica Rockowitz (Unsplash)

IZVOR: ZIVOTISTIL.RTL.HR